Coloana de apa CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cosmin, ma mic ca tu crezi ca felinarele erau electrice ! Si nu o spun cu rautate sau in gluma ...
Alimentarea cu curent electric a fost o improvizatie care sa scuteasca efortul de aprindere a felinarelor seara (si stingerea lor dimineata). Eu am vazut mai multe variante, inclusiv cu un T metalic si doi izolatori. Aceste improvizatii nu erau standard ci erau gaselnite ( in sens pozitiv) ale celor care administrau statia.

Si depindeau evident de alimentarea cu curent electric a statiei....

Spun asta pentru ca in plina epoca 3 nu toate garile CFR erau racordate la sistemul energetic national (de fapt cele mici nu erau) si foarte putine aveau generatoare proprii. Garile din nordul Moldovei au primit curent electric in plina epoca 4, deci de ce sa puna becuri la felinare ? :)
 
Pai avand sarmele acolo, erau eletrice. Ca inainte de a fi electrice ,trebuia aprins fitilul in interior, cred ca este logic. Nu stiam faptul ca, garile mici nu aveau curent electric si ca in plina epoca 4 inca mai stateau la "lamba cu gaz".
 
Cosmin,

Asta ca sa nu mai citez ce ai spus.
O fotografie face cat 1000 de cuvinte cand vrei sa arati ce ai facut.
Aici sunt 100% in acord cu toata lumea dar daca spui ca o fortografie, care face cat 1000 de cuvinte, arata si cum ai facut te rog sa-mi dai voie sa spun ca nu este asa.
Daca gresesc astept argumente.

Spoor!
 
Nenea, pai nu am aratat cum am facut in poze? E greu sa se vada ca am gaurit niste fasii subtiri de styrene, ca am gaurti pantalonul si am trecut o sarma prin ele? :roll:
 
Cosmin,

Ca sa nu te mai citez.
Nu este greu pentru cei care au trecut prin asta dar gandeste-te, daca vrei si ai timp, la incepatori.
Unii poate or sa spuna ca incepatorii ar trebui sa inceapa cu altceva dar eu zic ca tehnologia aplicata unui anumit model poate fi utila si altuia chiar daca forma si destinatia finala sunt altele.
Hai, ce naiba, ai pregatire tehnica si stii cu ce se mananca.

Spoor!
 
Eu cred ca se pricepe foarte bine din imagini , ce si cum. De obicei, specific materialele cu care lucrez, iar cine a urmarit topicul de la inceput, imposibil sa nu isi dea seama ca ala alb e styrene, ca alea negre, maro si verzi sunt plasticuri de la kit-uri ( ca doar am specificat), ca sarma aia galbena este alama s.a.m.d. Daca cineva deschide direct la pagina pe care suntem si nu se oboseste sa citeasca de la inceput, in cazul in care nu a facut-o, si se scarpina in cap " ce e aia? , atunci nu mai e vina mea ca poza nu-i sopteste la ureche.
Iar daca este incepator si tot nu a priceput ceva, ca e normal, la inceput e mai greu, atunci nu are decat sa intrebe, cu curaj, ca nu se stropseste nimeni la el. :mrgreen:
 
Va salut, daca imi permiteti, un mic feedback, din postura de incepator: apreciez sincer ideea lui LDH insa va asigur ca nu am intampinat probleme in compilarea subiectului. Astept cu interes continuarea, spor !
 
cetind forumul, la subiectul CFR-ul de altadata, am gasit o poza cu referire la o coloana de apa si scarita......

Tot la Oradea, 1986:


Sursa:Nagy Istvån, pe http://www.facebook.com/nagyvaradi.villamos

nu stiu cit te ajuta/cit e de ok, dar m-am gandit ca poate, poate....
 
Da, ajuta, multumesc frumos!

Imi confirma temerile legate de scara.Adica aparatorile pentru spate, cele 3 inele superioare, sunt fixate in acelasi punct cu treptele. Va trebui sa imoblizez cumva treptele respective, astfel incat, la cositorirea inelelor pe scara, sa nu deplasez/dezlipesc accidental treptele in cauza.
 
Inelele au fost exceptia si au aparut tarziu in anii in care partidul a pus accent pe grija fata de om si clasa muncitoare. Nerealizarea lor nu afecteaza cu nimic autenticitatea modelului.
 
Azi am vopsit elvatorul si coloana. Bratul coloanei trebuie vopsit in rosu pana unde? Pana la flansele dinaintea cotului de 90º sau cu tot cu cot?

 
cosmin78 a spus:
Bratul coloanei trebuie vopsit in rosu pana unde? Pana la flansele dinaintea cotului de 90º sau cu tot cu cot?

Nenea!

Incep sa intru la banuieli.
Porto o fi de vina?

Pai ce scrie in "Instructia de semnalizare"?


Foto: Robert Tanasa

In aia din '22 nu gasii.
Sigur nu o am in intregime.

Spoor!
 
Nu e de la Porto ( desi anul asta cred ca ramane pe locul 2 :p), e de la prea multa...atentie!
Ma uitai (adica azi) pe toate pozele , mai putin pe cele de la Calafat. Si, la Calafat este rosie cu tot cu cot.



Asa ca, daca taceam, filozof ramaneam! :?
 
Ma bucur ca te-ai lamurit singur.
Ca si idee generala, pentru cei ce vor urma drumul tau si vor face coloane CFR home-made:

1. partile mobile ale coloanei, in afara axului vertical, se vopseau in rosu (inclusiv jgheabul). La coloana modelita de tina (cunoscuta sub numele de coloana de tip secundar sau austriac) se vopsea si cotul.
Marea mojoritate a coloanelor vazute de mine au acest cot vopsit rosu. Am vazut si coloane cu jgheabul vopsit in aceiasi culoare gri ca si coloana verticala insa acestea erau exceptia nu regula.

Dupa retragerea tractiunii cu abur, s-au vopsit in diverse .... variante. Daca tot era vopsea gri, au dat si pe cot si pe bratul orizontal (ca doar nu mai folosea la nimic).

2. nu confundati coloana de tip austriac la care bratul mobil cuprindea si acel cot, cu coloana de 250mm de tip CFR (numita si coloana principala din cauza debitului ei). Acest tip de coloana avea axul vertical de rotire pe axul tevii principale. La acesta coloana se vopsea bratul, de la ultimul racord.

Daca nu faceti diferenta intre coloana austriaca si cea CFR principala intrebati. Incerc sa va raspund si sa ilustrez ceea ce scriu, sa fie cat mai simplu de inteles.
 
Nu-i greu de facut diferenta intre cele doua coloane, iar cea de tip secundar este usor de indetificat dupa curbura tevii , asemanatoare cu un gat de lebada.

Si o imagine din instructia nr. 100 din 1955:



Coloana mea , deocamdata arata astfel:

 
Cautam un vagon prin pozele de pe Oravita-Anina. Nu am gasit vagonul dar am dat peste coloana.

Garliste

Din pacate nu cunosc anul cand a fost facuta poza.
Oravita, cang aburul era rege

Ce scria pe tabita galbena?

Si de la pozele mele am ajuns la cele de pe flickr:
http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/6755892025/sizes/o/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/6755947023/sizes/o/in/photostream/