Gara Nicolina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

TATRA

Well-Known Member
Trenulist
7 Iulie 2010
559
1
IASI
www.wix.com
WEBSITE
http://www.wix.com/adriancrenganis/machete?ref=nf
YAHOO
death_rocker2003
LOCATION
IASI
Sabloanele le-am realizat in programul de arhitectura Allplan - Nemetschek (treaba nemteasca) in baza releveului fotografic realizat zilele trecute. Am scos la imprimanta sase formate A3 cu volumul brut al cladirii, desfasurari ale peretilor si ale acoperisului. Detaliile mai complicate de pe fatade, traforuri, ancadramente, etc..., vom incerca sa le lucram manual sau le vom taia pe laser.

Inceputul proiectului "Gara Nicolina".
Desfasurarea volumului brut pe o coala de mucava de 2 mm grosime (dimensiune placa 70 x 100 cm).


Vedere (in oglinda, din greseala) dinspre bulevardul Nicolare Iorga.


Vedere dinspre peron.


Desfasurare corpuri laterale


Acoperis corp principal


Acoperisurile celor doua corpuri secundare
 
detaliile mici lucrate la mana necesita un mare volum de munca si timp.laserul este o alternativa curata si rapida...insa la preturi "laser" :p
impunatoare constructie!
spor in continuare!
 
Sunt impresionat!
Imi place gara asta de imi vine rau.

Cum te-ai descurcat cu reducerea la scara, ai avut ceva planuri/dimensiuni?
 
Salut Adrian,

cred ca niste poze cu gara reala sunt binevenite.

Faceti si liniile din gara? Folositi gara la diorama clubului?
 
Impresionant !
1.Ce material ati folosit pentru imitatia de tabla de pe acoperis ?
2.Nu era mai usor daca lipeai ferestrele inainte de a pune acoperisul ? Sau acoperisul este demontabil ?
3.Ochiurile de lumina pentru podul cladirii le faci ?
4.Ai in plan pe viitor sa ii faci si interiorul ? La aceasta scara ar fi interesant un astfel de detaliu.
5.Daca ii pui lumina in interior ar fi super un sistem independent pe anumite grupuri de camere sau etaje/corputi de cladire. Un plus de realism nu strica nu ? :D

Spor la treaba si an nou cat mai frumos iti doresc.
 
1. Carton tip "coala de ciocan" vopsit.
2. Acoperisul nu este lipit.
3. Voi face cosurile de fum si lucarnele.
4. M-am gandit sa realizez compartimentarea zonei centrale.
5. Aici ai ghicit. Nu voi pune iluminat pe toate ferestrele, ci pe anumite camere.

Multumesc pentru aprecieri si urari!
 
Felicitari . Pana acum ti-a iesit foarte bine . Am vazut ca folosim oarecum aceeasi tehnica de cosntructie : produci desenele la scara , le printezi pe o hartie autoadeziva peste un carton de grosime dorita , iar apoi .... munca chinezului :( .
As fi curios cum te-ai gandit sa faci geamurile si usile cladirii ? Eu am incercat varianta de mai sus , dar parca taietura iese stramb si la margini ramane "paroasa" ( folosesc bisturiu si lame Swann&Morton , dar tot degeaba ) .
Si un mic exmeplu : un exercitiu constand in testarea diferitelor tehnici de taiere/lipire pe o cladire MAV de rang IV .



p.s. prima a fost realizata usa din stanga , pe urma geamul si pe urma usa din dreapta .... pe aceasta fatada am incercat si diverse tehnici de lipire , care mai de care mai exotice , dar pana la urma am ramas la banalul lipici de hartie de birou