Remiza Jiblea (Calimanesti)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
izact! insa e de la ... Jiblea :D ca asa "s-a stabilit" (si pe mine nu m-a anuntat nimeni nimic :p )


 
pana prind curaj sa decupez ferestrele si alte cele, am inceput sa lipesc "pietrele" fundatiei...

 
dupa ce le-am slefuit pe ici pe colo (la ferestre se vad urme albe,de la debitare,insa vor fi mascate de ancadramente si de tratamentul final),am aliniat piesele sa vaz ce si cum...si marimile nu sunt deloc de neglijat,vreo 50 cm de "dos" de remiza :p

 
Vezi maestre la ce e buna scara N? Acolo ai fi lucrat o chestie de doua ori mai mica!

Iti dai seama ce economie de material? :p

Ce nu-mi place mie e usa aia de intrare. Arhitectii si inginerii vremii, atunci cand era nevoie sa plaseze undeva o usa, preferau s-o aseze tot in locul in care in mod normal ar fi venit o fereastra. Mai mult decat atat, in loc sa faca o usa mica asa cum ai pus-o tu, ar fi facut un gol de usa continuat cu o supralumina de fereastra pana la inaltimea golului normal. Adica, altfel spus, ar fi "impuscat" un parapet de fereastra si ar fi facut usa in locul ei. Desigur, exceptand cazul in care usa facuta de tine e realizata dupa modelul real, si sub rezerva de a fi fost o usa gandita astfel inca de la inceput, si nu o modificare ulterioara realizata de nea' Tilica Franaru'. Adica nu zic ca nu e posibil cum ai facut tu, dar e o solutie evitata in practica vremii.

Spor la treaba!
 
la N? :roll: ...cred ca albeam inainte de vreme :p

uite ce este cu usa aceea

http://1.bp.blogspot.com/_XmjJQjDq95Y/R970XwytcNI/AAAAAAAAAQ0/cb9ml5ouR34/s1600-h/027.IMG_4171.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_XmjJQjDq95Y/R970XgytcMI/AAAAAAAAAQs/3muHy2E664U/s1600-h/026.100_6507.jpg
 
intre timp am lucrat cate ceva si la a doua laterala...



de data aceasta am avut ghinionul sa nimeresc un lot de caramizi casant,foarte dificil de taiat,cu tendinta de a crapa sub lama cutter-ului.cu ceva mai multa grija,am reusit sa fac decupajele.totusi,materialul casant si-a spus cuvantul la lipituri,jos,sub fereastra se vede unde a cedat.am sa lipesc pe spate abs pentru a imita tencuiala si se rezolva.
 
Am inteles cum e cu golul, de fapt era un corp de legatura acolo intre cele doua cladiri. O sa faci si corpul acela de legatura?

Nasol cu plasticul casant, nu se prea rezolva cu nimic. Sunt putin uimit ca ai folosit cutterul ca sa tai golurile. Eu in locul tau as fi bagat traforajul in ele, urmat de pile fine. Desigur, pentru un plastic casant n-ar fi rezolvat mare lucru. Spor la treaba mai departe!

Se face foarte bine si la N, sa stii, numai ca probabil ca nu din plastic, ci din hartie!
 
acela este un culoar de legatura intre remiza si atelier.sunt si ele in plan.
ancadramentele rezolva imperfectuinile de la golurile ferestrelor...si cred ca ao sa am de pilit muuult la ferestre...in cazul in care vreau sa reproduc caramida pe interiorul ancadramentelor,pana la jumatatea grosimii zidului...ma mai gandesc. :roll:
 
probe la rece...sau la cald :p



usile inca nu sunt vopsite,asta pentru ca nu vreau sa se ia vopseaua inainte de vreme,pe parcursul constructiei.
 
Felicitari si spor la modelit!

Acuma, mai bine zis pana acuma, ai un "amestec" de cladiri din diferite locatii: magazia de la Merisani, castelul de apa de la Lipanesti, wc-ul de la Merisani, in constructie remiza de la Jiblea.
Ce cladire de statie ai ales?
Ai ramas "fidel" cladirii de la Salcuta sau ti-ai indreptat atentia in alta parte?

Poduri facusi dar poate ca viaductul de pe vechea linie Craiova - Jiul - Calafat nu ar fi de neglijat.
Stiu ca nu sunt decat "fo" doua, trei, fotografii dar merita incercat.
 
am in plan o serie de module Lipanesti,deci turnul isi are deja locul :)

iar pana la vremuri mai bune,cu spatiu generos,care sa imi permita o diorama cu 2-3 statii,unde sa pot incadra corect cladirile pe care le am,ma voi consola doar cu un amestec de cladiri Elie Radu :roll:
gara va fi Segarcea...desi Salcuta este "apetisanta"... :p

viaductul este tentant,insa este pentru linie simpla... :roll:
 
cosmin78 a spus:
viaductul este tentant,insa este pentru linie simpla... :roll:

Pai ... Segarcea si Lipanesti ce linii au?
Daca nu merge pe linie curenta atunci pe o linie plecata dintr-o statie spre un terminal ce poate fi chiar vechea Jiul cu linia catre atelierele de reparatii vagoane sau ... Electro
 
intr-un ritm halucinant de incet,mai incet decat melcul chiar...2 inainte,1 inapoi si pauza :p....continuam...