Canton CFR 1:160

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ianuarie 2016
3.617
67
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Avand in vedere planurile lui LDH am purces spre realizarea unei versiuni BETA a cantonului CFR in varianta scara 1:160.

Evident sursa planurilor se gaseste aici: http://modelism-feroviar.blogspot.com/2008/03/canton-cf-01.html

Ce a iesit urmeaza in pozele de mai jos.

In primul rand am taiat piesele necesare la laser:



Am vopsit piesele, am suprapus sa vedem cum se aseaza:





Piesele decupate de pe rama:



Asamblare provizorie:

















Urmeaza imbunatatiri:

- revopsit piese
- acoperis cu tigla
- posibil jgheaburi de scurgere apa
- placa denumire gara
- cos de fum
- lipirea pieselor...si multe altele.

Bafta !
 
poza de comparatie



NOTA: Tocurile-cercevea (2in1) si acoperisul nu sunt lipite de pereti. Le-am pus doar de proba pentru ca trebuie sa mai vopsesc pe ici pe colo.
 
sau ai o moneda de 50 bani al naibii de mare ... sau ai trecut pe orez fiert :D
arata beton... mai multe detalii despre materii prime daca se poate.
 
Doru, am folosit carton taiat pe laser si l-am vopsit cu vopsea Humbrol. cartonul are o suprafata lucioasa cea pe care am ales sa o gravez si sa o vopsesc.
grosimea cartonului este de 0.5mm
 
acoperitura cum o finalizezi?
O crispezi cu ceva onduleu, bigudiuri sau tabla? mai ramane tigla sau ardezie.
Finuta executie, poti face si monezi, dar mai bine te ocupi de bancnote :|
 
frumos...am si eu unul de montat,tot laser-cut,insa mai e...
da´ de ce nu pusesi topicul la Cladiri CFR?
 
Pai nu e montat nimic, am dat vopsea doar pe o parte. maine dau si pe partea ailalta sa iasa tocurile verzi si pe interiorul cladirii.

Acuma voi avea in vedere sa vopsesc in ordinea cea mai usoara , pereti si pe urma cercevelele sau invers...depinde. o sa meditez la asta maine pana ajung acasa si mai bag o tura de vopsit.

Sa vezi cum iese celalalt proiect :D mi-am facut mana pe canton ..dar acolo iese de toata beleaua . Parca parca m-am baga si la un mic interior. :|
 
sogard_2003 a spus:
E mai natural verde nu ?



Cineva a vandalizat usa in partea de sus :lol:

Am si eu o intrebare, la usa mi se pare cam mica inaltimea tablierului (dupa dimensinea din schita, cam 78.3cm), unde se monteaza manerul cu silduri ?
Din cate stiu, inaltimea de montaj e pe la 105+/-5 cm, poate gresesc eu !
 
chickengeorge a spus:
Am si eu o intrebare, la usa mi se pare cam mica inaltimea tablierului (dupa dimensinea din schita, cam 78.3cm), unde se monteaza manerul cu silduri ?
Din cate stiu, inaltimea de montaj e pe la 105+/-5 cm, poate gresesc eu !

Tablia nu are nicio legatura cu montatul broastei usii.
Poti sa o montezi la ce inaltime vrei.
Daca usa ar fi fost complet vitrata nu montam?

Lipanesti



Pana unde este tablia si unde este montata broasca?
Merge? :D
 
Intrebare: in loc sa vopsesti tocurile, nu mergea sa le faci pe imprimanta inaintea decuparii cu laser, si sa pozitionezi totul astfel incat dupa taiere sa iasa gata vopsit pe ambele parti? Asa ai putea si decora un pic pe interior-o icoana ici, un lambriu colo, o tabla cu info dincolo...
 
buna,

daca as fi facut eu treaba asta, faceam tocurile usilor si ferestrelor din doua sau chiar trei straturi suprapuse de carton de 0,2, asa cum am facut-o la cantonul ÖBB sau gara Steinbachbrücke (care a fost aratata pe forum)

gratare de protectie la geamuri ar aduce un plus de realism ;-)

nu uita de tiglele curbate (olane) dintre planurile acoperisului.

in rest, arata super!
 
buna Dorel,

ia uite-te la pozele mele de la subiectul respectiv ;-)

acolo erau doua, de carton de 0,2mm.

intre timp am facut la cladirea de pasageri a garii Karlsruhe-Durlach a lui Olaf usi din trei straturi (cele mari, din holul principal) cu carton de 0,15 (o gaselnita de-a lui Olaf).

ma refeream la grilajul de protectie din fier forjat, exprimarea mea era gresita!
 
Horia e prima cladire facuta pe laser, uitandu-ma la poze observ cate inbunatatiri pot sa aduc. Pentru mine arata varza :D asta pentru ca s-a murdarit primul strat de vopsea cu scame si praf. Am dat al doilea strat si arata de parca a fost supra-tencuita la greu. De aceea ii zic varianta beta.

Despre straturi ai dreptate se puteau face multe insa problema ar fi cu stocul materialelor , voi incerca sa fac cu 0.3 tocurile si cercevelele insa la urmatorul proiect. Cantoane am deja doua.