Canton CFR 1:160

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buun, intrucat Cantonul devenit cabina Acarului a mai primit un frate, nu se putea sa il fac tot in acelasi fel.

Asadar experimete noi:





In ultima poza se observa diferente de dimensiuni intre rame, datorita faptului ca am incercat sa reproduc cladirea in trei straturi:

- pereti
- tocuri
- cercevele

Din pacate trebuie sa refac tocuri-cercevele intr-o singura piesa fiindca datorita grosimii materialului realismul se pierde, adancimea devenind prea mare. O sa incerc o a treia varianta cu carton mai subtire pentru a evidentia in trei straturi detaliile.
 
Am reusit sa fac piesele acoperisului. Coamele dintre ape sunt realizate manual din hartie adeziva pentru sugraveala. Am dat si un strat de vopsea de proba, Ce parere aveti ?

 
In continuare am scos cu ajutorul colegului de suferinta trenulistica cristi_m cateva "chestii" pe coala autoadeziva. Ce a iesit ? Pai cum ce ? Placutele de la gara sa stie omul unde trebuie sa coboare. :lol:

 
Sogard, indoaie coamele la acoperis si batatoreste iarba in fata scarii, ca e cam intacta. Felicitari, modelistule!

PS: n-ar strica un birou, un dulap cu gagice lipite si un telefon din anii '60, heavy metal. Nu?
 
la cat e de mic,arata foarte bine....pe la colturi ar mai trebui umblat un pic...
ce culoare ai folosit?prea e rosie...un sienna era numai bun...
 
Salut Cosmin, culoarea folosita este de la Humbrol satin 174 ( este putin lucioasa de la razele soarelui puternic de azi , in realitate e putin mata datorita cartonului ) Colturile arata jalnic fiindca asta e primul facut si nu le are taiate la 45 de grade.

Obi, coamele nu le-am putut indoi pentru ca au cam 1mm latime, dar la al doilea o sa incerc sa le fac mai late si sa le indoi cumva. Locul in care am pus cantonul e facut asa in joaca, iarba de la noch nu imi place sub nici o forma sincer. :D .

Am pus pentru exemplificare cele doua cantoane alaturate, cel din stanga are peretii tesiti la imbinare cu cutterul la 45 de grade. Dar are o problema , e facut cu geamul unde nu trebuie. Cel din dreapta e corect cu gemurile dar peretii nu... :D



O metoda buna de a scapa de rosturi intre peretii netesiti la 45 de grade este sa astupi cu chit inainte de vopsire.