Canton feroviar scara H0 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Tencuiala din ciment stropit se poate reproduce prin presararea rumegusului fin, trecut printr-o sita foarte fina. obiwan spunea pe undeva ca foloseste ciorap de dama pantru a presara rumegusul fin peste peretii dati cu aracet in prealabil.
 
Cosmine e ok si metoda ta dar eu ramin la a mea mie mi se pare mai usoara nu ai atita lucru cu ea, si mai am o metoda cu ghips dar acela merge foarte bine la casi de lemn.

exemplu vezi aici: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10919
 
Janos, metoda nu este a mea, eu doar am amintit-o. :)
Tencuiala pe cladirile romanesti este de mai multe feluri, unele sunt cu ciment stropit (vezi planurile de statii pentru cale ingusta, puse de catalin pe forum), unele sunt tencuite si varuite, aspectul fiind unul "neted". Casele taranesti , cele vechi, erau tencuite cu pamant si apoi varuite. Pentru fiecare tip de tencuiala se impune o metoda, in functie de rezultatul dorit.