Halta CFR Conop (Ruta M200) scara 1/87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Merge si fara taiere laser.
Putina indemanare, de care am vazut ca nu duci lipsa, si iti faci singur tiglele.
Cauti si cumperi o foarfeca cu taiere ondulata ale carei ondule sa se apropie de modelul la scara al tiglelor presate.
Iote cate modele de taiere sunt:

http://birotica-party.ro/zen-cart/index.php?main_page=product_info&products_id=276

Mai greu de gasit pentru 1/87 dar nu imposibil

Spoor!
 
Dorel , am vazut foarfecele alea la Cora Lujerului dar e imposibil sa nu fie si prin alte supermarketuri, nu stiu daca pretul de pe site-ul pus de tine e de actualitate, eu le-am vazut la 14 lei, oricum nu e o avere si poti face chestii super cu ele !
 
Singura problema cu tiglele solzi este ca au fost folosite in principiu cam pana pe la jumatatea secolului al XIX-lea, in special in Transilvania. Deci singurul loc in care le poti folosi pe o diorama feroviara cu subiect romanesc ar fi la niste cladiri care dateaza din aceasta epoca. Daca vrei sa faci cladiri feroviare, care de regula in Romania sunt mai noi de atat, nu ai unde sa pui asa ceva, cu exceptia unei serii de gari mici din Banat care prind perioada respectiva (vezi pozele lui Dan TM aici pe forum). In rest, tabla, tigle profilate sau solzi de azbociment, asa numitul "Eternit", in cazul Romaniei in special pentru cladiri anexe ale garilor (depozite de marfa, remize de locomotive etc).
 
Tigla ondulata, greu de reprodus la laser mai ales. Aici mai degraba optez pentru placi de abs cumparate din comert.
 
Din motivul nerespectarii unor cote am ajuns la concluzia de a reproiecta macheta, deci mai trebuie sa o fac odata. Curbura deasupra geamurilor este mai mare si acoperisul are unghi mai ascutit. Azi ma ocup de proiect.
 
Cred ca trebuia sa lipesti ancadramentele dupa ce vopseai, astfel nu iti mai scapa vopsea pe langa...Se poate retusa cu o pensula subtire.
 
Dragi iubitori al modelismului feroviar, iata dupa citeva zile pauza revin si eu cu noutati. Este a treia varianta reproiectata si cea mai reusita dupa marimile de geamurilor existente la fata locului masurate de un prieten care a trecut pe acolo.


 
Salut,
pentru inceput felicitari in adoptarea unei constructii bazate pe o cladire reala.

Am insa doua intrebari:
1. cu ce faci debitarile cartonului pe care il utilizezi ca rame de geamuri de exemplu?
Intrebarea se datoreaza faptului ca apare un fel de franjurare, nu stiu exact daca e de la debitare sau ca urmare a vopsirii ramelor respective.

2. ai in plan mascarea coltului de imbinare al cladirii?
Daca vrei sa faci acest lucru, pentru a nu se vedea linia in care cele doua suprafete vin in contact, iti recomand folosirea chitului de modelism, sau chiar a celui de uz general daca se lucreaza cu mucava, urmata de slefuirea vina si vopsirea ulterioara.

spor la lucru in continuare.
 
Multumesc de propuneri eu insa o sa lipesc o hirtie peste ea si va fi vopsita asa am facut si la celelalte machete si mi-a dat rezultate bune, franjurile de la cutter se datoreaza, iar barile din jos subtiri ale ferestrelor sunt din sirma de 0.3 lipite in spate si vopsite in culoarea ferestrei.
 
Felicitari domnule Janos pentru inca o lucrare frumoasa. De altfel ne obisnuim incetul cu incetul cu calitatea si aspectul foarte aproape de real al muncii tale. Iar faptul ca ai ales o cladire pe unde am trecut si eu de multe ori, pe o ruta cunoscuta mie si faptul ca e dintr-o perioada in care se acordau niste detalii arhitecturale si cladirilor de cale ferata, ma incanta si mai mult si ma face sa urmaresc cu atentie evolutia muncii tale. De altfel, fiind posesorul haltei Satmarel, pe care Janos mi-a facut-o la comanda in vederea realizarii viitoare a unei diorame, din acest punct de vedere sunt ferm convins ca rezultatul va fi unul pe masura. Nu pot spune decat felicitari pentru efortul depus (fiindca nu este unul mic) si spor la treaba in continuare. Respect
 
Felicitari wittman40 ! Super realizare .
Si eu pregatesc cate ceva ... acum bag "steroizi" la cuter si sa vedem ce o sa iasa .