StaÈ›ia CFR Să’tmă’rel scara 1/87 producÈ›ie Wittman40

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wittman40

Well-Known Member
24 Ianuarie 2011
379
2
Arad - Satu Mare
LOCATION
Arad - Satu Mare
Am început o machet㒠de clă’direa la comanda unui prieten de al meu la scara 1/87 a staţiei CFR din Să’tmă’rel, judeţul Satu Mare. Cea mai mare problem㒠este c㒠nu am proiect doar o mă’rime de uşă’ şi geam şi numai poze am la îndemînă’, din care a trebuit s㒠fac planurile machetei. Pentru început am deschis photoshopul şi am realizat faţada clă’dirii, dup㒠care m-am pus la treabă’. Despre istoria clă’dirii poate ajung s㒠fac rost de documentaţie dar deocamdat㒠m㒠ocup doar de construcţie.

Poze reale gară’: şi magazie:



Iat㒠proiectul meu la scara 1/87:


Și primele poze despre construcţia machetei:
 
Pana acum rezultatele sunt frumoase si se vede deja o cantitate considerabila de munca de adaptare a dimensiunilor reale ale cladirii la modelul la scara H0. Asa mai departe, felicitari domnu wittman40. Asteptam si continuarea. Respect
 
Si fiindca nu am vrut sa las peretii nevopsite le-am dat culorile de baza peste tot, si in spatele cladirii careeste diferit de cele tri parti vizibile din tren.

Original:


Macheta mea:
 
în sfîrşit am reuşit s㒠pun toate geamurile şi uşile, acuma vine acoperişul şi pot s㒠trec la magazia gă’rii şi la toaletă’, care va fii o construcţie din lemn dar imitat din carton.
Menţionez c㒠pozele au fost fă’cute cu un aparat HP CB 350, cîştigat la Avon de nevastă’-mea, la 8 megapixeli şi fă’r㒠blitz şi dac㒠nu e bine v㒠rog să’-mi trimiteţi un aparat mai performant ca s㒠pot pune poze mai bune :)

 
Bravo prietene. Asa, asa e o constructie foarte utila si sigur va da bine pe langa gara si restul cladirilor. :aplauze:
 
B74MRV a spus:
Sal
Acoperisul cum l-ai fabricat?

Am taiat fisii de carton de 4 mm care le-am lipit una pe alta dupa care am lipit poza despre tigle facuta cu ajutorul photoshopului (scoase la imprimanta color) peste ea, din acest motiv se vede parca ar fi reala.