Vagon Dimitrov 29-20

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

peace

Guest
11 Septembrie 2011
87
0
Iasi
LOCATION
Iasi
Am inceput constructia unui vagon Dimitrov si e pentru prima data cand incerc sa realizez un model de la zero, asa ca sa nu trageti foarte tare in pianist.
Si acum sa trecem la fapte.
Am inceput cu sasiul si lateralele

... am facut si capetele....

....si am facut o prima asamblare.

Va urma.
 
scristi a spus:
super, felicitari
acum o intrebare off topic...ai o poza a vagonului de pe burta lui? ca o sa iti trebuiasca la executarea sasiului :|

Asta este singura poza cu sasiul pe care o am.
Daca are cineva si altceva m-ar ajuta mult, deoarece poza nu e foarte clara.
 
Partea din fata se intelege, este simetrica si in spate, ce nu se intelege este numarul traverselor.
 
ICRA a spus:
Salut, sincere felicitari!
Poti sa detaliezi putin: materiale, scule, timpi de lucru?

Materiale folosite:
-komatex de 1mm
-adeziv Picatua
-adeziv UHU Plastic (transparent)

Scule folosite:
-freza modelism
-cuttere modelism
-cutter 9mm
-pile fine diverse forme
-smirghel diverse granulatii
-Rigla, echere

Ca timp, pana in momentul actual, aproximativ 8 ore (lucrez cam doua ore pe zi) si estimez ca o sa fie gata cam intr-o luna.
Pentru cineva experimentat probabil ca timpul se micsoreaza substantial.
 
Il stiam, oricum multumesc pentru link. Fotografii cu dumitroave am strans o multime, dar nu prea am gasit cu sasiul.
 
Cu sasiul o sa o rezolv mai tarziu.
Pentru moment ma concentrez pe terminarea vagonului, atat la exterior cat si la interior.
 
Te salut "peace" si ma bucur sa te vad, ca chiar si lucrezi la acest vagon, spre deosebire de mine, care am inceput acest lucru in 2006 la ultima "mocanita" de la Sfintu-Gheorghe si am ramas la stadiul de "pereti laterali si capete de vagon....atit si nimic mai mult....stau toate intr-un sertar........
Intra in acest forum pe pagina cu "VAGOANE DE CALATORI" la dosarul cu "Vagoane cl.II-a seria Bafld 71000 (29-20) Dimitrov " si ai sa gaseti la rubrica inceputa de LDH o serie de desene cu detalii primite de la mine....ai acolo "amanunte" la greu"....
Spooooorrr la Treaba ....si nu te lasa pe tinjeala, adica nu spune ca "Ce poti face astazi, lasa pe miine, ca poimiine poate nu mai e necesar".... :D :D :D
Probleme mai grele ai sa ai la constructia boghiului...
"Rabdare si tutun"....... cauta pagina de care ti-am spus !!! Sanatate !!!
 
....revin.......sapind tot p'aci prin zona, sapind nu pre adinc, m-am impiedicat de pagina "PLANURI".....unde poti lua o gura de "inspiratie" la dosarul "Vagoane Dimitrov CFR" inceput tot de LDH cu postul din 14.10.2007........
S-auzin numai de bine.....
 
Daca te pot ajuta cu altceva, intreba-ma...o sa caut manualul de constructie-reparatii si sa-ti mai trimit pe PM scanari......
 
Am terminat compartimentarea si asamblarea definitiva.



Pentru ca azi a fost 1 decembrie, am sarbatorit prin munca asa ca am facut acoperisul, asamblarea finala si o prima vopsire.



Acuma urmeaza finisarea finala si vopsirea finala.