WLABmee CFR la scara HO produs de Heris (discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna,

codul RAL este 3011, insa cum spunea si Florin, la CFR se vopseste cu ce au baietii in stoc, iar cand se respecta codurile sa nu uitam si diferentele de varsta intre vagoanele vopsite... unul vopsit cu un an mai devreme in visiniu e muuuuuult mai deschis, mai ales la acrilice cu 2 componente! ;)
 
Salut multam de raspuns :( :( :( :( (supi pentru meci)

@Florin E prea mare diferenta de culoare ca sa fie vina luminii,si plus de asta se observa si pe acoperis.

@Horia Multumesc pentu RAL.De meserie sunt vopsitor(de fapt a treia meserie care o invat :D :D )si intr-un an nu se poate schimba atit de mult culoarea.Nici daca ar fi fost direct expus la razele soarelui,ceea ce nu cred ca a facut Florinn cu pretioasele sale vagoane.Nu doresc sa circotesc,ci doresc sa ma lamuresc dar stim cu totii ca altii circotesc si despre culoare.Dar atita timp cit Heris a primit un cod RAL de la un depou CFR care se afla pe un desen ma face sa cred ca totusi vopsirea nu se face chiar dupa binevointa lucratorilor din ateliere.Nu gasiti?

Si despre gri stie cineva ceva?

Multumesc
 
Ia uitati-va si pe Ebay.
A aparut acolo setul Heris CFR. Oare de unde il are??? :D :D :D

http://cgi.ebay.de/HERIS-17020-CFR-Wagen-Set-2tlg-HO-Allerletztes-Stueck_W0QQitemZ180254709604QQihZ008QQcategoryZ9061QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
buna sorine,

da, eu ma refeream la vagoane reale, asa cum spunea Florin, si nu la machete... e clar ca daca Heris a lucrat cu RAL-uri, Sachsen nu a facut-o...

ca sa complicam treaba, primele DWA-uri visinii din 1990 (care au introdus culoarea asta la CFR) erau intr-un Purpurrot (un cod TGL din DDR) care nu are echivalent perfect RAL... :(

asa e treaba si acum la OBB, baietii la vopsitorii lucreaza cu acrilice RAL si normele sunt in NCS, Natural Color Sistem de la Pantone...

ACRILICE! de fapt asta e problema... ati vazut careva o BR185 sau 152 sau chiar 120 sau 101 dupa 2-3 ani de la vopsire? :(
 
Nemultumit de RAL-ul folosit la sasiu si la acoperis la vagonul de dormit T2S Heris am apelat la Studio Trains Addicted pentru corectare.
Codul corect folosit pentru revopsire - RAL 7031.

Inainte


Mascarea carcasei:



Dupa revopsire:



Stanga Heris nevopsit, dreapta revopsit de STA:


Alaturi de cuseta Tillig:
 
buna Florin,

ar mai trebui remediat si numarul in WLABmee 71-31 019 sau 020 sau dupa caz WLA(B)mee 75-71 001 sau 002; daca si partile superioare ale fetelor frontale sunt vopsite in gri RAL 7031 atunci poate fi numai 71-31 020 / 75-71 002 ;-)