Vagon Cisterna H0 - Rompetrol - Homemade

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
LOCATION
Timisoara
Iata inceputurile, ma apuc de lucru: Am comparat dimensiunile cisternelor autohtone,cat si lungimea si diametrul rezervorului.Am cumparat ser de roti de la Rally dar am luat roti de la o jucarie vagon de copii pe alt ecartament,mai mare taind dupa aceea boghiul si axele mai mari.

3064847483_2d98cc8643.jpg

Am realizat doua cisterne sa fie de provizorat una.Am taiat cutia sasiului in probe.
3064847575_a44ea8e2f7.jpg

Vopsitoria,cu dificultate,am dat cu spray-chit de pregatire ,a dat in jet stropi care au afectat calitatea suprafetei.Am vopsit cisterna nr 2 sa fiu sigur ca raman cu ceva bun.
3064847641_4d1ee80fb0.jpg

In o prima expunere de probe.
3065687394_860405d745.jpg

Sa adaug stuturile din spate, sa pun decalc si sa vposesc banda laterala a cisternei.
3065687470_36a59026ba.jpg

Un decalc mic ,am pus tampoanele [de la Rally -8 in set],pun cuplele ,sa vopsim sasiul.
3065687524_2fbce07417.jpg

Sa o vedem cum apare cu tablite puse.
3064847937_b9be3b6f06.jpg

I-am pus adaugat o scarita.Am vopsit utimul fond al scrisului din dreapta.
3064848011_638a026357.jpg
 
super tare

dar eu alegeam ceva pe o culoare mai inchisa
culorile astea asa galbene rosu aprins dau a plastic pe diorama
de aceea incerc sa aleg culori mai sterse (desaturate) mai gri ca-n realitate in romania in orice gara te aflii totul e tuciuriu ,gri


dar cemai SUPER TARE bravo :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Multumesc.Asa e ,sunt nuante mai inchise,dar nu m-a lasat inima sa fac un weathering de naveta petroliera romaneasca, ca o faceam cenusareasa de tot.In foto n-am gasit decat alte culori,in rest am "bagat un ochi " pe You Tube :Rompetrol, sa vad un tren in miscare de cisterne Rompetrol.

Teoretic modele de vagoane sa vezi la Rompetrol nu sunt la parc rulant[eu n-am prea gasit],La Trains-sim s-au aplecat pe subiect.In rest sunt locomotive de operator privat pe topicul Loco Romanesti...
 
in curand vei vedea o garnitura de petrom pe negru cfrizata la savini
inca e in lucru la baza au fost vagoane cisterna de esso shell aral....dar au fost transformate in ideia de a nu fi mult plastic pe diorama :D
 
,,Faina lucratura''! :aplauze: Imi place mult de tot , inclusiv culoarea pe care ai ales-o.Inca odata FELICITARI :floare: Pe cind o garnitura :?:
 
Lui Monta nu pot sa-i spun decat felicitari :aplauze:
A trecut foarte putina vreme de cand mi-a povestit ce are de gand, nici nu credeam ca se mobilizeaza asa de repede, si iata a scos pe piata prima productie.
Dom'le, omu are viteza, ce mai.
Trebuie sa-i fac o vizita la o cafea sa-l spionez, sa vad ce mai are de gand :D .

Este un indemn la mobilizare si pentru mine, care am in lucru un proiect, la care mai e un pic de munca.
La mai multe made in romania pe liniile miniaturale.
 
@Stageexp :Ca intotdeauna colegul in modelistica Timisoreana Stageexp a fost "aproape" cu fotografiile sale de vagoane si detalii de boghie.Plus la o cafea "tehnica", a impartasit din cunostinte,la taierea boghiurilor si a axelor de plastic ,sa fiu atent sa nu se lipeasca excentric, ceea ce ar fi dus la descentrarea axei pe roata.Asteptam vesti de la vagonul etajat in lucru :D