Vagon Dimitrov printat la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
strofo post_id=164775 time=1514620448 user_id=1966 a spus:
Uite de Craciun si un set printabil de boghiuri: https://drive.google.com/file/d/1Q0NK-4LHGZIoRKuenPVjD-wLpiBNk8uU/view?usp=sharing
Folosesti roti Piko de 11.3mm, cod #56050.
Sarbatori fericite!

La Mulți Ani și ție Strofo, un an plin de bucurii și sănătate.

Mulțumesc frumos de fișier, era pe listă să-l proiectez pentru că la cum a ieșit era păcat să-l las cu acele boghiuri.
Nu am avut timp de boghiu pentru că împreună cu Anghel Sorin (Anghelson pe forum) avem 5 proiecte în desfășurare (drezina Buceag, LDM12, LDH25, Malaxa 900 și 77-141)
Va fi combinație de alamă cu rășină.

Acum că tu ai făcut proiectul și dacă ești de acord să aduci mici modificări pentru a ieși un print cum trebuie

las adresa mea de e-mail:

[email protected]

mulțumesc încă o dată și toate cele bune
 
Mă prinde revelionul lucrând. :(

Am făcut azi o probă la suporții de bare. Nu m-am îndurat să lărgesc găurile la vagonul care a gata
așa cî am probat pe unul în lucru. Am făcut poze pe macro prin lupă și fără.
Oricum, trebuie montați cu lupa, altfel nu poți fi sigur că centrezi cum trebuie găurile de la suporți.

Eu zic că arată bine.

image804ef914dff5d5e6.jpg
imaged8afb059878b2bf8.jpg


imageab42c1e6eb52e528.jpg
image2d9028acace02a88.jpg


image91981c2c02a3b6ba.jpg
 
lucian29 post_id=164786 time=1514727173 user_id=82447 a spus:
Arata super. Felicitări si un an nou minunat tuturor :aplauze:


Mersi Lucian.

La Mulți Ani tuturor și de la mine.

Probe cu roți după ce am scos suporții de printare.

E super ok boghiul, dar la mine intră prea ușor roțile. Ori distanța dintre capetele osiei trebuie micșorată cu măcar un 0,5 mm

ori imprimanta nu a respectat dimensiunea proiectului. La următorul print micșorez tot obiectul (pe toate axele) cu 0,5 mm.

În rest e super frumos boghiul. Nu mă așteptam să iasă și scrisul CFR. :D

image190292a2ca85c1aa.jpg
image190292a2ca85c1aa.jpg


54.jpg
55.jpg
 
Am modificat portcupla și am proiectat și printat bolțul de prindere al boghiului de carcasă.

Un primer și câteva poze. Mai trebuie finisat un pic vagonul, la îmbinare, unde a fost lipit.

De asemenea am schimbat roțile, am pus roco și acum e ok, au intrat la fix.

Se pare că sunt o idee mai late, exact ce-mi trebuia.

56.jpg
58.jpg


59.jpg
60.jpg


61.jpg



și două filmulețe cu obiective diferite (50mm și universal)

https://youtu.be/lJlUvPnwZUk

https://youtu.be/5qQj3uzAcC8
 
Cel gel se intareste mai lent.
Pe hartia de la Picatura zice sa fie tinut la rece asa ca eu tin tubul la frigider. La rece parca lipeste mai greu putin si iti permite sa te cureti putin.

Spor la treaba si bafta cu realizarile!
 
AdyAero post_id=164818 time=1515009869 user_id=659 a spus:
Cel gel se intareste mai lent.
Pe hartia de la Picatura zice sa fie tinut la rece asa ca eu tin tubul la frigider. La rece parca lipeste mai greu putin si iti permite sa te cureti putin.

Spor la treaba si bafta cu realizarile!

Mersi de informație