Vagon pentru carbuni de lemn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Exact!

Am "asezat" tabla pe acoperis :)


"Fir" de 0,25 x 0,25 mm lipit pe marcaje facute in prealabil (inainte de indoirea acoperisului si lipire).
 
Am lipit suportii pentru "pasarela" de acces la capacele de incarcare.




Pasarela,provizoriu pusa...



Nu stiu cum este mai bine, sa o lipesc peste suporti acum, sau s-o lipesc dupa ce vopsesc acoperisul?Daca o lipesc acum, cred ca o sa fie ceva mai greu sa vopsesc pe sub pasarela. :roll:
 
Eu as face asa:

-acopar punctele de contact intre suporti si pasarela.
-prima mana de vopsea peste acoperis, suporti si separat pasarela
-lipesc pasarela
-a doua mana de vopsire dupa lipirea pasarelei in varianta definitiva.
 
La varianta asta ma gandeam si eu, mai putin sa acopar punctele de contact, cu un smirghel fin se rezolva. :)
 
Mai este pana la vopsit.

Am lucrat un pic sub sasiu (ca sa nu zic sub fusta). :p
Din bucati de styrene de 2 mm ( lipite una peste alta, prinse in minifreza si rotunjite cu pila) am facut pivotii pentru boghiuri.In lucru, sistemul cinemtic de cuplare.




Si proba intre doua vagoane



Pana acum, toate bune, ramane sa termin cupla (nu am arcuri mici :( ) si sa ii fac probele de rulaj.
 
Daca te gandesti vreodata sa faci unul in plus sa stii ca sunt dispus sa te $u$tin , mi-ar placea tare mult ceva facut in casa, de la zero asa ca sa ma ai in vedere daca pui ceva la cale :D !
 
Am facut rost de arcuri (aveam 2 microintrerupatori stricati) si am terminat cinematica.Ghidajul nu l-am facut inca, la probele facute, portcupla s-a comportat foarte bine si fara ghidaj.In caz de nevoie, il fac si pe ala.
Peste portcupla am aplicat o piesa care s-o tina in plan orizontal.Piesa a intrat fest pe pivotul boghiului.



Dupa vreo 2 ore de probe,am gasit principala problema.Vagonului ii plac raze de la R5 in sus.De ce?Tirantii nu lasa boghiurile sa se roteasca prea mult



I-am pus si bari de mana, de proba, sa vaz cum e treaba cu detaliile.

 
S-ar putea sa existe o solutie pentru problema tirantilor. Eu n-am incercat, dar am vazut la un moment da un boghiu cu pivotul excentric, probabil din cauza unei fuste sau a altui obstacol de sub sasiu.
Eu zic ca daca muti pivotii cu 5mm spre mijlocul sasiului iti rezolvi problema, cel putin cat sa mearga pe R3
 
In caz de nevoie, il fac si pe ala.

O sa fie nevoie! :D ...vezi tu de ce!

Solutia lui Radu e corecta, asa am facut la WR6üPr13

http://i128.photobucket.com/albums/p184/pdi1955/WR6uPr13.jpg?t=1167142005

Pivotul e intre osia 1 si 2, ca osia 1 sa nu iasa in afara sasiului: nu ar fi trecut de buza bandajului. Tu trebuie sa-l muti spre osia 2... mi-e raaaau! Alta munca! Sa vezi ce bine iese urmatorul!
 
:D

Care urmatorul? :roll:

R3 nu am deloc pe diorama, am cateva tronsoane de R4,insa daca boghiurile s-ar fi rotit 0,5 mm mai mult ,ar fi mers pe R4. :(

Cred ca am sa mut pivotii.E ceva de munca, mai mult de asteptat sa se lipeasca piesele.
Am de taiat pivotii si mutati, gaurit sasiul si boghiurile...de prelungit portcupla, mutati limitatorii si ancorele arcurilor.Nasol...
 
Poti face o smecherie.... coshonerie adica!
Fixezi pe pivotul actual (scurtat un pic) o placa de care sa prinzi (mai in spate) noul "pivot", o gaura pentru surub adica.
 
...sau ii pui un stift (placii) care sa intre in gaura din boghiu, asigurat cu splint / saiba / piulita... ce ti-e mai usor.

Ti-am trimis pe mail un desen...

...ca d'aia e bine sa faci intai un desen...

http://i128.photobucket.com/albums/p184/pdi1955/desen.jpg
 
Daca spui ca placa de sustinere a cuplei intra fest pe pivot, fara lipire, atunci pentru a face ansamblul demontabil poti fixa placa-pivot din desen cu un surub cu cap ingropat de pivotul actual / fara lipire deci.