Macara EDK 80 la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La Galati am vazut un vagon interesant la trenul macara . Sper sa mai gasesc pozele.
 
2004 cred...Chitila....

mac2_zpsjjgez7pp.jpg
 
Cosmin, eu am poza la o rezolutie mai buna. Nu cine stie ce, ca vorbim de 2004, dar suficient cat sa distingi serie vagon, inscriptii, etc.
Daca ai nevoie de poza in format origiban, da de veste. Photobucket face resize automat si vad ca se pierde din calitate.
 
Vopsea proaspata

IMG_9389%20copy_zpsikyzctdk.jpg
IMG_9391%20copy_zpskwvlvakg.jpg


IMG_9396%20copy_zpsnx2gz7eh.jpg
IMG_9395%20copy_zpsampnmipf.jpg
IMG_9394%20copy_zps5aer4sgp.jpg


Pana la vopsirea finala va ramane asa un timp, sa vad cum se comporta suprafetele grunduite...am eu fixurile mele.
Mai am de facut scarile...

Catalin, multumesc inca o data.
Vreau sa aflu cum este trenul macara de la Craiova, de fapt cate sunt, etc... Eu imi aduc aminte de vagonul port-catarg avand obloane din lemn, insa nu mai tin minte daca era pe 2 osii sau pe boghiuri. In ambele cazuri este evident ca trebuie construit de la 0.
 
  • Like
Reacții: Chode
Multam Radu! A iesit rezonabil, putea fi si mai bine, are destule greseli.

Scarile le-am facut din alama, in forma simplificata.

IMG_9400_zps03vltb4y.jpg


Si o mana de vopsea...si urmeaza decaluri. Cineva o sa aibe de lucru... :mrgreen:

IMG_9429_zpsjadtlb43.jpg
IMG_9430_zpsulu1ohdp.jpg
 
  • Like
Reacții: Chode
Hmm, am uitat de trenul macara cu Breda de la Brasov Triaj si de trenul macara de la Buzau.

Brasov.
 
Multumesc pentru imagini Florin!

M-am hotarat asupra macaralei 529 de la Galati, imi este mai usor la ales vagoanele pentru conversie. Platforma Ks o avem la Roco, Ggs la fel, vagon Astra 1940 il am, asa deformat cum este, pentru trenul macara este bun.
 
Decaluri de la Radu, Macaraua nr. 525, fotografiată in 2008, la Galați.

IMG_20200924_120932.jpg

Și iarăși un șut in piatră , am aruncat lacul buclucaș. Am încercat să remediez cu tehnica pensulei uscate

IMG_20200924_121011.jpg

IMG_20200924_121336.jpg

IMG_20200924_121819.jpg

IMG_20200924_134556.jpg
 
Ultimul TI cred sa se poate astupa cu putina vopsea pe varful unei pensule si o mana dibace.
 
Cred ca este greseala de tipar. Uite ca nici nu am citit cu atentie decalurile "mari". Eram stresat sa le indetific pe alea mici, dupa taiere.

Lac mat sigur voi aplica, am mai multe lucrari care asteapta operatiunea asta. La urmatoarea transa de "modelism" insa.
 
  • Like
Reacții: Horia_Radulescu