Vagon Dimitrov printat la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A venit rășina clear și am printat prima dată geamurile la Dimitrov.

Doar le-am spălat de rășină în alcool izopropilic și m-am pus cu șmirghel și apă pe ele. (cam 2 minute pe cele din poze, restul le-am pus la camera cu UV)

Am dat o pensulă cu lac lucios acrilic. A ieșit ce se vede în poze, lacul fiind uscat. Neașteptat de bine zic eu.

image90346a0cc9502569.jpg
image.jpg
 
Cred ca dupa RK au primit 4 aerisiri:
DSCF6774-copy.jpg


Din pacate nu am nicio imagine buna de sus cu vagoanele din perioada 1940-1960, am doar desene unde se vad 9 aerisiri:
CFR-Dimitrov-00-53-29-20-xxx-x.jpg

CFR-Dimitrov-00-53-29-20-xxx-x-2.jpg


Pe unele vagoane din perioada 1960-1970 nu se vad deloc aerisiri.
 
Iar aici, in 1968, apare un exemplar fara aerisiri.

https://i.ebayimg.com/images/g/LqEAAOSwUwFaDFkA/s-l1600.jpg
 
Gri curat cand era proaspat revopsit si gri murdar dupa o perioada de exploatare. in epoca aburului nu statea mult timp cu acoperisul gri curat.

CFR-Romania-Railways-Steam-Loco-231-072-1968.jpg
 
In fotografii din anii 30-40, dimitrovul nu avea aerisiri pe acoperis, si ma indoiesc ca ar fi avut cele 9 din desen, poate a fost o intentie si s-a renuntat.
 
Nu stiu cu exactitate anul de fabricatie a vagonului Dimitrov, asa am gasit poza pe internet si asa scria la observatii.
Nu mai am sursa ca e vorba de acum vreo 8 ani de cand cautam in disperare informatii despre acest vagon, si am salvat tot ce am putut gasii despre el.
 
Frumos vagonul, felicitari. Imperfectiunea inscriptionarilor sare in ochi doar pentru ca, prin vopsirea sa, da senzatia ca acum a iesit din fabrica. Daca vagonul ar capata un efect de imbatranire, ar fi super OK.
Incerc sa-mi imaginez cum ar arata si cu compartimentarea interioara.
 
cfr_cj post_id=164499 time=1511430727 user_id=1666 a spus:
Frumos vagonul, felicitari. Imperfectiunea inscriptionarilor sare in ochi doar pentru ca, prin vopsirea sa, da senzatia ca acum a iesit din fabrica. Daca vagonul ar capata un efect de imbatranire, ar fi super OK.
Incerc sa-mi imaginez cum ar arata si cu compartimentarea interioara.

Mulțumesc frumos de aprecieri. Da voi face și interiorul, acela îl voi printa în ABS, e mai ieftin mult decât rășina.
Doar pe o parte am avut probleme la decal-uri și bine-nțeles exact pe partea aia am făcut pozele, de lene nu am mai făcut altele.
 
Uite de Craciun si un set printabil de boghiuri: https://drive.google.com/file/d/1Q0NK-4LHGZIoRKuenPVjD-wLpiBNk8uU/view?usp=sharing
Folosesti roti Piko de 11.3mm, cod #56050.
Sarbatori fericite!