Automotorul VS 145 – home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Automotorul VS 145 – home made

Pentru ca am avut ocazia sa lucrez la imbunatatirea unui astfel de vagon realizat de Piko in anii de aur, m-am folosit de cunostintele mele in Corel si avand modelul in fata, am creat proiectul dupa care mi-au fost taiate piesele cu tehnologie laser. Intregul proiect se bazeaza pe material lemnos, placaj de grosimi cuprinse intre 1 si 4 mm, numai fetele sunt facute din carton prespan (mucava) pentru a putea fi curbate pe profilul semirotund al mastii frontale. Pentru tractare voi crea un model nou, dupa imaginatia mea, dar care sa se potriveasca pe sasiul de 216 Mehano pe care il am disponibil.
Las pozele sa vorbeasca de la sine:

P8300005.jpg

P9060013.jpg
 
Tractorul pentru VS 145 – home made


Pentru ca aveam un sasiu provenind de la o BR 216 Mehano pe care am transformat-o in locomotiva dummy (impingatoare), m-am gandit ceva vreme sa imi confectionez pe el o caroserie in care sa pot baga o minicamera de luat vederi. Am amanat acest proiect din lipsa de fonduri pentru aceasta minicamera, iar acum, dupa ce aproape am terminat vagonul reprodus din lemn al automotorului VS 145, am decis ca este momentul sa folosesc sasiul motor la tractarea lui.

Astfel am proiectat pe acest sasiu, o caroserie inspirata din modelul automotorului, dar ataptata la dimensiunile unui tractor imaginat de mine. Stiu ca unii vor spune ca nu exista acest model si ca atare nu este modelism ceea ce am facut eu. Probabil ca au dreptate intr-un fel, dar as nu uitam ca imaginatia a produs orice model care a rulat pe calea ferata. Eu unul nu tin neparat ca toate modele facute de mine sa reproduca un original. Imi place sa inventez lucruri, sa fac obiecte noi, dupa imaginatia mea. Acest tractor este exact asa ceva. Un model imaginat de mine si realizat acasa din material lemnos.
Inca mai am de lucru la el, pentru corecturile de rigoare la vopsire si alte detalii.

P9060004.jpg

P9120018b.jpg
 
Automotorul Vt-Vs 145 la final


Pasiunea pentru constructia de vehicule pe sine m-a adus pna in faza in care am inceput sa realizez micromodele de la zero. Unul din proiectele mele este si acesta. Inspiratia a fost un model Piko, venit de la Sibiu pentru imbunatatiri. Dupa acest model am realizat proiectul pe calculator si am taiat piesele cu tehnologie laser. Am folosit in general material lemnos, placaj de diferite grosimi. Pentru fetele machetei am folosit un carton tip prespan, mucava de 1 mm grosime, pentru a putea realiza peretele curbat. Ca accesorii am folosit diverse materiale de prin magazia mea cu maimutze. Cuisoare pentru trombele de aerisire, tampoane rupte pentru cosurile de soba, bolduri pentru balustrade, etc. Vagonul tractor a fost chiar o provocare, fiind proiectat pe sasiul unei raposate BR 216 Mehano. Acest vagon este rodul imaginatiei mele, el nu reprezinta reproducerea unui automotor autentic. Numai vagonul remorca este reprodus. Machetele au fost vosite cu spray auto acrilic. Iluminarea cu led-uri smd.

http://www.youtube.com/watch?v=0gJWxUSwebM