L45H - h0e - de la zero

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
http://www.geocities.ws/kammer0072000/

ai ceva documentatie aici...

cauta dupa cuvintele resitance soldering si gasesti ceva,ceva...
 
Multumesc pt link-uri.Initial cautasem dupa initiale, pe urma m-am prins ca e vb de "resistance soldering" si am gasit ceva materiale.
intrebare de 10 puncte.Ca sursa de putere as putea folosi un transformator de la un aparat de sudura cu electrod?Sau e prea puternic, sau...?Voltii i-as putea masura, din cate stiu eu is ceva de genul 40-50...amperii nu stiu, dar judecand dupa dimensiunea transformatorului (aprox 70x40x40 cm) is ....multi
mersi
 
aparatul de sudura foloseste un voltaj de la 24 de V in sus, iar amperajul este si el ridicat...de la 10 pana la 150-200, depinde de puterea aparatului.
ai nevoie de un voltaj mic cu amperaj mare.adica 1-4 V si amperaj de la 10 in sus, pana pe la 30 A.

eu am facut niscaiva teste cu o sursa de PC,la 3,3 V cu 20 A...multumitor si suficient pentru a substitui letconul...insa eu tintesc la un cleste pe puncte, adica ceva asemanator cu ce folosesc baietii la diorama de la muzeu

http://www.weymuller.fr/article/poste_a_souder_par_points.html
 
alin a spus:
Salut,
Ma lamureste si pe mine cineva ce este RSU?Deduc ca e vb de un dispozitiv de sudare in puncte construit in regim de amator?Ceva detalii?Cu google nu am gasit nici un fel de referinta.
Merci

@alin: In practica, un aparat tip RSU este extrem de folositor in doua ocazii complet diferite:
- atanci cand se doreste lipirea a doua placi suprapuse (cu un letcon normal se pot lipi doar pe circumferinta)
- atunci cand trebuiesc lipite repere mici sau foarte apropiate, pentru ca RSU incalzeste doar local si nu se dezlipesc alte componente deja lipite.
 
Am lipit si placi suprapuse cu letconul...Mai precis cu doua letcoane, dar manevra e destul de greoaie.
@Cosmin, aparatul de la Robbe nu e in stare sa sudeze in puncte placi de alama.Din pacate.
 
nu,pentru ca aparatul da un impuls de curent.de aceea,un aparat facut acasa,poate functiona ca letcon,sau cu clesti.intreruperea curentului se face cu pedala,ceea ce faciliteaza lucrurile.
eu am scos carbunii din baterii AAA si am facut teste.am testat si cu sarma de cupru ascutita la capat.pentru placi merg carbunii din baterii,pentru piese mai fine merge cuprul.voltajul trebuie mic pentru a nu uza prematur electrozii(carbune sau cupru)...