Constructii de la zero

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna Dorel

In ceeace priveste acoperisul s-ar putea sa fie din cauza unghiului din care este facut-a poza. Eu am senzatia ca farul central este cam mare, desi l-am facut la scara. O sa incerc sa fac unul mai mic sa vad cum arata.
Site-ul pe care l-ai indicat l-am urmarit de citeva ori. O sa ma mai uit inca o data sa vad o poza cu partea frontala si apoi fac si eu o poza cam din acelasi unghi si fac comparatia sa vad cum arata.
 
In urmatoarele zece zile in atelierul de modelit se va lua vacanta. Pina atunci modelele vor sta in asteptare.



Dupa 01.09.2009 vor urma si alte poze.
 
Dupa vacata voi prezenta modul de lucru si toate cele legate de realizarea modelelor. Sunt lucruri relativ simple (din punctul meu de vedere) dar care presupun cunostinte in domeniul prelucrarii metalulor si dorinta de a lucra la nivelul zecimilor de mm.
 
Dupa o pauza cauzata de vacanta si alte lucrari nelegate de modelism am reluat lucrul la automotor. Tinind cont de observatiile facute care erau reale am studiat din nou desenele si pozele pe care le am. Ce a iesit se vede mai jos.



Petele care se vad pe lateral sunt reprezentate de chitul pe care l-am folosit pentru a corecta inperfectiunile de planeitate.
A urmat un prim strat de sprit chit si slefuirea cu smirghel granulatie 1200 (slefuire cu apa) si apoi un alt strat de sprit chit slefuit si el.



Urmeaza ca in perioada urmatoare automotorul sa fie vopsit.
 
obiwan a spus:
Daca vei carosa un Lamborghini, ma abonez si io. Ai stofa!!! :aplauze:
Daca caut cu atentie prin vechile mele modele gasesc si un Lamborghini Miura facut acum ..... multi ani! Era cu telecomanda la scara 1:35
 
Imi place foarte mult cum arata, felicitari! Timp sa fie, ca pricepere e din belsug. Abia astept sa-l vad finalizat.