Loco.home made - DD 3000 CP la 1:50

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Radu,

"Prespan" se numeste o intreaga clasa de cartoane, de la subtire la mai gros, toate bine "legate" si care se folosesc in special la izolatii electrice. Un carton subtire din acela folosit de Aulin se pune spre exemplu intre straturile primarului si secundarului la transformatoare. Dar si carcasele transformatoarelor mici se realizeaza tot din aceste soiuri de carton! In functie de marimea carcasei, se pot folosi cartoane mai subtiri sau mai groase.

Aulin a avut dreptate sa foloseasca asa ceva pentru modelul sau, pentru ca spre deosebire de cartonul obisnuit care face "scame", cartonul prespan este mai consistent si poate fi taiat perfect.

Daca dupa debitare se vopseste cu o vopsea care sa-l imbibe si sa-l intareasca, rezulta un perete lateral perfect pentru un model de locomotiva, asa cum l-ai vazut si in imagini!

Felicitari, Aulin!
 
Aulin!
Realizarea (realizarile tale sunt) de nota 10! Faptul ca o sa apara un model de fabrica la H0 pentru DA inseamna putin lucru - in cazul de fata.
Ma bucur de aparitia modelului Tillig, dar mai mult ma bucur de executiile personale. Si ale tale sunt "destul de bune" (hai sa folosim eufemisme) pentru a fi continuate! Ai auzit aici aprecierile celor mult mai buni ca mine. Eu nu ar vea rost sa spun ceva in plus. Spor la treaba, si nu te lasa abatut de impresii de moment!
In ce ma priveste , jos palaria!
 
Fratilor,eu va multumesc la toti pt.aprecieri dar stiti si voi ca lui D.zeu ii place diversitatea(altfel am fii toti blonzi cu ochii albastri),eu la rindul meu privesc uimit la realizarile voastre,indiferent cit de timide sau avansate sunt,va felicit pe toti care incercati prin propriile voastre puteri sa faceti un model deosebit
 
Aulin, m'ai facut mat, martz, K.O.! Prespan, desene "old school", esenta de modelism intr'un cuvant. Iar componentele de locomotive ramase in faza de "studiu de forma" sunt fantastice, merg expuse asa cum sunt. Ce sa mai zic, foarte frumos!
 
Aulin, esti un mare meserias!De abia azi am vazut postul tau, e super realizarea ta.Totusi intrerupatoarele alea de pe acoperis is urate foc si nelalocul lor, sigur sint multe alte solutii pentru a le face sa dispara de acolo, indiferent ce functii au.Spor si performanta pe mai departe.
 
aulin a spus:
Cabinele DA-ului sunt la HO da...am oprit lucrarea,vine DA-ul Tillig si ma scuteste de atita munca :D

cred ca ar fi trebuit sa continui lucrarea :p ,macar asa aveam o locomotiva corecta la HO,construita de la zero .