LDE4000 - seria 70/71

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Poze calde cu dungile mult asteptate.




Aspectul imperfect va fi retusat o data cu dungile albe.
A fost pentru prima oara cand am facut asa ceva si inerent au aparut probleme, atat de utilizator cat si de materiale ineficiente (in speta, banda de mascare, care parca e din ce in ce mai proasta)
 
buna Radu,

o banda Scotch (chiar marca Schotch) Magic mata sau chiar un film Tesa face minuni...

Folosesti aerograf sau pensula?
 
incearca sa pulverizezi perpendicular pe partea vopsita, asa sansele ca sa ajunga vopseaua sub masca sunt mai mici chiar si la cele care nu prea adera...
 
oricum gradul de luciu al vopselei nu este relevant, se acopera cu lac semimat dupa aceea...

vopselele Revell exista si mate si lucioase si chiar si semimate (numerele 3xx)
 
nu, si alea ar fi ceva... :)

vorbeam de cele in schema clasica, rosu inchis cu doua benzi albe... una subtire, una groasa...
 
http://www.tesatape.ro/industry/art/design_tapes

http://www.inp-automotive.ro/catalog/index.php/cPath/42?osCsid=mlc0riochu0r2segf7fl0jdte6
 
Produsele recomandate de sogard_2003 sunt net superioare benzii de hartie. Banda de PVC nu face "mustati" pe margini, neavand fibre, se pliaza bine in adancituri pentru ca e maleabila si nu in ultimul rand, este cu cel putin o treime mai subtire.
Un amic de'al meu are un gand cu niste dungi pe vagoane si dupa ceva dezbateri am ajuns la concluzia ca trebuie facute ceva probe inainte, repectiv se ia o carcasa de CD sau o foaie de plastic, se vopseste uniform si apoi se mascheaza cateva randuri de linii pentru teste. Cred ca dupa 4-5 trageri te poti familiariza cu operatiunea.
 
Am inceput lucrul la lumini. Va avea lumini la farurile de jos aprinse permanent si farul de sus va fi in functie de directie. Farurile au ghiduri de lumina.
Deocamdata un filmulet doar cu farul de sus. Becul pentru cel de jos e undeva prin carcasa. :D

Problema dungilor este in curs de rezolvare. Acum fac teste pentru dungile albe.
 
Radule,

Pentru benzi de mascare "profesionale", uite si aici:

http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=207

Se comanda pe site si-ti vine acasa prin posta. Au o gama larga de produse de unde poti alege multe chestii interesante. Si, asa cum spunea Cosmin, sunt si eu cu ochii pe tine!
 
Benzi de masacare iti poti face din "Scotch" tape. Il lipesti pe o suprafata neteda di il tai la dimensiunile dorite cu un cutter si o rigla din metal. Lipindul inainte sa-l aplici pe model isi mai slabeste din proprietatea de lipire asa incat pe modelul proaspat vopsit nu-ti trage vopseaua.
Nicu
 
@victorian
Stiam de acele benzi, dar speram sa gasesc asa ceva in comertul obisnuit (bineinteles ca n-am gasit) si un priten a dat o comanda acolo si a zis ca ia si pt mine o rola din aia.

@cfrmarfa
Scothcul, chiar si lipit inainte de altceva, ramane suficient de adeziv incat sa ia partile mai slabe din vopsea.
De aici, si nervii consumati pentru dungile albe. Initial am incercat sa maschez, si sa dau cu pensula. Daca dungile albe au iesit binisor, pentru cea galbena, rezultatul a fost catastrofal, in multe locuri vopseaua s-a prins de banda de mascare (lipita in prealabil de altceva). Asa ca am ramas la varianta mana libera + tus. N-a iesit prea bine, dar macar e acolo. Momentan o las asa, nu mai am nervi sa mai intervin.
Dupa ce am terminat cu problema asta, am facut si esapamentele de pe acoperis + grila de pe ventilator.