Vopsire EA 060

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gheorghedracu

Member
16 Ianuarie 2017
43
5
Am o locomotiva EA 060 (de la ACME/AF) in culorile KEG si as vrea sa o vopsesc in culorile CFR clasice din anii 70-80.

A facut cineva asa ceva? As vrea sa stiu care sunt problemele/pericolele la asa o intreprindere inainte sa ma apuc de munca, caci locomotiva e foarte frumoasa si n-as vrea sa o stric.

Ideal ar fi daca as putea sa scot fara riscuri toate detaliile inainte de vopsire, stie cineva daca e posibil asa ceva? unele din detalii sunt atit de fine incit ti-e frica sa le atingi (balustradele de pe exterior, furtune, samd. Detaliile de aplicat inca nu le-am pus pe locomotiva tocmai din motivul asta - oglinzi, ma rog, ce-o mai fi).

Si in final, am vazut niste abtibilduri (cred ca sunt abtibilduri, dar cine poate sti? - poate sunt vopsite) microscopice, nu stiu daca astea pot fi salvate sau daca exista posibilitatea sa le refac, ce spun cei care au trecut prin asta?
 
Salut, cel mai bine ar fi sa cureti toata vopseaua de pe model pana la plastic in lichid de frana DOT 3.
Manerele de pe EA sunt din otel, asa ca nu ai ce sa strici, daca sunt prea bine lipite si iti este frica sa nu le indoi, bagi locomotiva cu totul in lichid de frana si apoi se scot mai usor piesele.
Geamurile sunt lipite dar cu putina grija se scot fara a deteriora ceva. Izolatorii sunt montati prin presare, nu sunt lipiti, deci ii poti scoate prin tragere.Furtunele si carligele la fel, le impingi de preferat din interiorul cutiei locomotivei, decat sa tragi de ele. Tamponele se scot la fel prin tragere.Ghidurile de lumina faruri idem.
Daca mai ai intrebari nu ezita sa intrebi
Spor.