Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Culori 060 DA 001

Scrie răspuns
scristi

Re: Culori 060 DA 001

Mesaj de scristi » Lun Mar 06, 2017 10:20 am

Poate e gresit ce spun poate nu, dar a doua poza e revopsita, dintr-o poza alb negru. <a refer la cea in nuante de gri.
Si din cate vad 001 initial nu avea nici o mana curenta pe bot?
pt 002 am gasit poza aceasta care a mai fost postata pe forum
[Link Removed for Guests]
Tel: 0723.730.229<br>
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Mar 06, 2017 11:36 am

Eu zic ca ambele imagini cu 001 au fost retusate. Cred ca pozele originale au fost alb negru. Cele facute in Elvetia.

Poza de fabrica cu locomotiva 001 a fost de vanzare pe ebay si era alb negru.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Mar 06, 2017 12:55 pm

Baieti, e si asta e o posibilitate, recunosc... poze alb-negru, colorizate. Pfui... Vorba maestrului Caragiale: din aceasta dilema nu putem iesi! Am zis!

Mai exista o poza originala color, de data asta pe site-ul Derbysulzers, care infatiseaza trei locomotive in fata peretelui lateral al uzinei din Elvetia. Presupun ca macar aceea este o poza originala color si nu una colorizata ulterior, iar cele trei locomotive sunt toate trei in livreaua gri inchis - gri deschis. Nu se vad numerele, dar am putea presupune ca sunt urmatoarele din serie, deci ar fi 003, 004, 005?

Uite de asta as merge eu mai degraba pe mana locomotivei 002, la care macar avem o poza originala, chiar daca schema coloristica e diferita!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Radu161

Mesaj de Radu161 » Lun Mar 06, 2017 1:18 pm

Salutari

Ma bag si eu in discutie cu o incercare de ajustare a uneia dintre pozele cu DA 001.
Eu am presupus ca dunga mediana este alb-negru si am ajustat poza astfel incat sa ajunga la aceasta varianta si pe cat posibil temperand rosul de pe traversa frontala. Studiind si pozele alb-negru ale locomotivei, mi-am dat seama ca dunga inchisa nu poate sa aiba o culoare similara cu partea de jos, si e foarte probabil sa fie chiar neagra.

De asemenea, am incercat aceeasi manevra si pe DA002.

Trebuie luat in considerare ca poza cu 002 e facuta in interiorul unei hale, deci beneficiaza de mai putina lumina.
Dor de duca, sa te-aduca...
catalin

Mesaj de catalin » Lun Mar 06, 2017 1:37 pm

Ce prezinti mai sus este perfect plauzibil.

Mitul, sau folclorul, zice ca 001 ar fi fost in doua nuante de, gri si albastru, asa cum apare in imaginea colorata prezentata de Dorin aici.

Dar, ca am inceput cu asta: nimeni nu a certificat/anulat ideea in baza unui document oficial. La uzinele din Elvatia nu mai e nimic. HR a dezvoltat problema la celalalt subiect unde v-am trimis. La Craiova, asa cum ne spune Aulin....e doar amintirea.

Pana la gasirea unei hartii oficiale, 002 mi se pare cea mai aproape de identificarea corecta a schemei de culoare in vreme ce 001 este o buna candidata spre aceiasi varianta. Personal nu am inteles niciodata de ce 001 si 002 sa fi venit in doua variante diferite...

Din pacate, in lipsa unui document oficial suntem pe taramul speculatiilor care insa in cazul 002 devine certitudine.
All aboard !
scristi

Mesaj de scristi » Lun Mar 06, 2017 2:14 pm

Am poza accea de care spune Dorin in catalogul MECANOEXPORTIMPORT in care apar cele 3 DA-uri in schema de vopsire gri.
catalin

Mesaj de catalin » Lun Mar 06, 2017 2:38 pm

Sa nu uit, am identificat o imagine din 1961 cu 004 in depoul Brasov si aceasta nu avea acele bare de sustinere in partea frontala. Deci, macar cativa ani, DA-urile originale au scapat de aceasta adaugire....
Pozele arhicunoscute cu DA 001 la probe fac parte dintr-un dosar de uzina. Au in partea de jos, toate un numar de ordine. Parte din ele am reusit sa le identific, cu siguranta au fost mult mai multe. Si da, toate sunt alb-negru.
All aboard !
scristi

Mesaj de scristi » Lun Mar 06, 2017 2:51 pm

Si nici 117 si nici 271 nu are bare frontale.
Acum o alta intrebare....cand s-a introdus obligativitatea acestor bare frontale?
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Lun Mar 06, 2017 2:53 pm

Am o imagine cu o locomotiva din anul 1975 tot fara bare.
Cele 3 din lucrarea MECANOEXPORTIMPORT sunt tot fara bare.

Cel mai probabil locomotivele din anii 1960 nu au avut bare.

In acel dosar de care zice Catalin apare un desen in care se vede farul central de jos.
catalin

Mesaj de catalin » Lun Mar 06, 2017 2:55 pm

Dar cine a spus ca sunt obligatorii ???

Elvetienii nu le aveau, dar suedezii....da. EA 001 a venit cu ele din fabrica. In lipsa unei dispozitii clare, personal cred ca au inceput sa fie montate dupa modelul EA, pe la primele revizii. Deci, post 1965...
Inclusiv masinile produse in tara NU le aveau initial. Vezi 016 unde o avem intr-o mandra poza, fara niciun fel de bari pe fata.
Desi sunt uratele, ele sunt foarte practice, sa admitem asta !

PS: mi se pare ca discutia asta chiar duce undeva. Avem codurile de culoare pentru 002, ceva particularitati constructive. Bravo Domnilor !
All aboard !
gheorghedracu

Mesaj de gheorghedracu » Lun Mar 06, 2017 3:53 pm

Urmaresc cu atentie toate postarile, si drept va spun ca ma fascineaza multumesc inca o data tuturor pentru efort.

Nu va temeti sa alunecati pe linga subiect, parerea mea este ca multe contributii importante care altminteri ar fi pierdute se pot naste exact din asemenea alunecari.

Recapitulind un pic (ca sa dam ocazia corectarilor, in caz ca n-am inteles corect ceva), ceea ce stim cu siguranta acuma este ca pozele originale sunt ori alb negru, ori in culori, dar posibil inselatoare.

Documente originale se pare ca nu mai exista care sa ateste comanda romaneasca catre uzinele elvetiene.

Cineva mentioneaza ca in Elvetia nu mai exista nimic.

Stim sigur asta? Ma gindesc mai mult la comanda oficiala initiala si eventual copii ale raspunsurilor din partea uzinei. Ma gindesc de asemeni ca elvetienii fiind elvetieni au informat partea romana despre culori chiar daca sa zicem romanii nu au cerut o anume schema coloristica si din cite ii stiu eu pe elvetieni, astia pastreaza copii si pentru documente mai minore decit atita. Ma bate gindul sa le fac o intrebare direct la uzina, cine stie? In trecut am avut succes cu intrebari de genul asta trimise in Germania despre o masina pe care am avut-o pe aicea. Nemtii mi-a raspuns cu amabilitate si mi-au spus culoarea originala, ce companie a importat masina in Australia, cind a fost fabricata (ziua), cind a ajuns masina in Australia, si unde. Masina era din 1966.
dantm

Mesaj de dantm » Lun Mar 06, 2017 4:11 pm

Si eu m-am gindit la o solicitare in Elvetia, dar mai apoi am zis ca e mai la indemina (sau ar trebui sa fie) in Romania.

Ma gindesc ca au existat ceva specificatii tehnice si in privinta culorilor, nu doar a caracteristicilor tehnice.
catalin

Mesaj de catalin » Lun Mar 06, 2017 5:04 pm

In teorie e o idee bune si calea de urmat de orice om rational. In practica e o mica problema: uzinele implicate, partial, nu mai exista... si, ca si in cazul romanesc....

HR=userul Horia Radulescu, membru al forumului si cu siguranta unul din cei mai informati din domeniu. Scrie mai rar dar il rog ca in masura in care vede topicul, sa intervina. Din ce-mi aduc aminte el este cel care scria despre interogarea uzinelor elvetiene.
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Mar 06, 2017 7:07 pm

Domnilor, vad ca s-a tot discutat aici despre oaresce cereri adresate onor CFR. Eu zic ca va pierdeti vremea, chiar daca actele respective mai exista pe undeva, politica oficiala este "nu avem-nu dam nimic" si cu asta am incheiat discutia. In privinta hartiilor, va atrag atentia ca pe site-ul derbysulzers.com exista o hartie oficiala:

si desi nu ne lamureste cu nimic in privinta culorii locomotivelor, macar poate sa ne lamureasca in ceea ce priveste data exacta a sosirii unora dintre ele in tara.

Si fiindca tot eram acolo, iata si poza cu cele trei locomotive: [Link Removed for Guests]
Pare evident ca toate trei sunt gri albastrui, registrul superior este un pic mai deschis cu o usoara tenta verzuie, iar in mod interesant o nuanta intermediara se gaseste pe plug, care nu este nici o nuanta inchisa precum livreaua, dar nici o nuanta deschisa precum registrul ferestrelor. Am incercat sa caut ceva similitudini cu locomotivele elvetiene, dar odata ce studiezi un pic lucrurile devine evident ca schema de vopsire nu corespunde nici unei scheme elvetiene, ci a fost facuta special pentru locomotivele romanesti.

Ce mi se pare interesant, odata cu virarea culorilor facuta de Radu mai sus, schema coloristica a locomotivei 001 incepe sa semene suspect de mult cu 002... mai ca imi vine sa cred ca de fapt toate sase aveau aceeasi culoare!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
aulin

Mesaj de aulin » Lun Mar 06, 2017 8:45 pm

Ceea ce am uitat sa mentionez este ca la comanda de fabricatie a celor 10 DA-uri in Elvetia,sa specificat clar si tipul de vopsire a locomotivelor(nu au dorit monocromul verde AE 6/6).Cei de la Winterthur,au venit cu sugestii si prezentari diverse de vopsire,asta este motivul pt.care DA001 vira sre bleo-gri iar DA002 nuante total diferite,insa situatia s-a stabilizat la nr.urmatoare de locomotive,adica,gri la jumatatea superioara,verde-masliniu la partea inferioara,datorita rezistentei optice la murdarie.Asta este motivul cantitatii imense de vopsea verde(nu bleo)primite de EPC din Elvetia,astfel incit,si coridoarele cladirilor administrative si ale institutului de cercetari aveau lambriul la h=1.5 m vopsit in......verde-masliniu.Mult mai tirziu,vopsirea a deviat spre nuanta bleo,aparuse o noua vedeta pe liniile CFR...060-EA cu o livrea muuuult mai interesanta,care din fericire s-a mentinut 90% pe toata perioada fabricatiei.
Scrie răspuns

Înapoi la “Locomotive si automotoare”