Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Culori 060 DA 001

victorian
Consilier Istoric

Re: Culori 060 DA 001

Mesaj de victorian » Vin Mar 03, 2017 10:57 am

@Catalin, articolul citat de tine presupun ca este acesta de aici:

[Link Removed for Guests]

Postat evident fara nume autor, copyright etc... c' asa-i in tenis!

Revenind la culorile locomotivei, si eu imi aduc aminte acel verde masliniu vizibil in pozele originale din Elvetia. Foarte frumoasa amintire, multumesc frumos Catalin. Intrucat ai mai vorbit despre asta, candva ai postat si o poza a unei placi originale de fabrica, asa ca avand acces la arhiva din laptopul meu imi permit s-o postez din nou aici. Este inscriptionata deja de tine si probabil este la cealalta discutie despre DA de mai demult:

Imagine

Daca ar fi sa ma ocup de un model al superbei DA, cred ca as adopta una dintre schemele coloristice originale si va spun sincer, mie cel mai mult mi-a placut schema verde-maslinie vizibila la DA 002, asa ca as modela-o pe aceasta. In varianta initiala in care a venit la CFR, fara balustrade suplimentare, fara steme, stegulete si alte brizbrizuri ce i-ai fost adaugate de gospodarii romani.

Pe urma, la locomotivele produse la Craiova s-au adoptat alte scheme coloristice, vizibile in pozele de epoca. Imi aduc aminte de schema gri albastrui inchis(partea inferioara) si gri albastrui deschis (partea superioara) dar au fost si locomotive vopsite intr-un albastru inchis - bleumarin (partea inferioara). De obicei detaliile boghielor erau vopsite in aceeasi culoare ca si partea inferioara a cutiei.

In privinta spitelor de la roti, poate si datorita diferentei de diametru intre locomotivele elvetiene si cele romanesti, te asigur ca stai langa ea si NU vezi spitele! Am incercat in mod particular chestia asta, poti sa te apleci oricat, poti sa i te "uiti sub fuste" :D, spitele nu se vad decat daca privesti orizontal pe sub placa de legatura intre arcurile elicoidale, ceea ce ar implica sa te trantesti pe burta pe terasament (chestie ne-recomandata daca nu esti in salopeta) sau sa cobori aparatul foto pana la nivelul acela. Orientativ, considerand latimea maxima a placii respective de circa 7-9 centimetri, ca, tot atata mai este in jos pana la nivelul liniei, iar din aceasta distanta jumatate reprezinta latimea bandajului, jumatate portiunea vizibila a spitelor. Reducand la scara, chiar si pentru H0, devine aproape ne-semnificativ.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
nelutu

Mesaj de nelutu » Vin Mar 03, 2017 2:06 pm

Salut,

Deosebit de interesanta informatia postata de Aulin. Nu sunt in masura sa o judec insa daca ar fi asa cel putin pentru nuanta de verde masliniu avem un cod de culoare:

NCS* 8010-B90G
RAL-6009 cu mentiunea ca nuanta RAL nu este exacta ci este cea mai apropiata de NCS. Se stie ca nu toate codurile NCS nu au un corespondent RAL

sursa:

Mai ramane verdele ``ou de rata``
catalin

Mesaj de catalin » Vin Mar 03, 2017 2:07 pm

Dorin, da, acesta este ! Multumesc de link, m-ai scutit de ceva munca de scanat. Evident, articolul original avea pozele inserate in articol, nu dupa....nu mai conteaza. Important este ca prietenii forumisti sa aiba acces la informatie.

Aulin, exceptionala informatia, in sfarsit ceva concret. Nu vreau sa fac teorie aici dar interpretarea dupa poze este subiectiva. Este prima informatie concreta despre verde si ce fel de verde. Despre restul culorilor de pe locomotiva mai ai info ? Acum, daca ne-ai dat degetul ....cerem toata mana :)))
All aboard !
gheorghedracu

Mesaj de gheorghedracu » Vin Mar 03, 2017 4:48 pm

Stimati domni, sunteti absolut fantastici!

Nici n-as fi crezut ca o sa primesc asa calificate raspunsuri.

Multumesc foarte mult inca o data, si sper sa continue adunarea fragmentelor de infomratie.

Da, Victorian, asta e si intentia mea, sa incerc sa adun cit mai multa informatie despre primele Sulzere si sa vad cit de fezabil este sa aduc modelul la imaginea care o sa rezulte.

O singura idee mi-a fulgerat prin cap.

Imi place foarte mult schema pe nuantele de verde masliniu, asa cum am spus, dar realitatea e ca eu n-am vazut una in realitate niciodata in culorile astea. Asa ca locomotiva mea (daca se va infaptui) va fi un fruct al imaginatiei mai degraba decit o amintire a trecutului personal.

Dar nu-i bai.

Exceptional detaliul despre vopsea. O sa incep acuma sa rascolesc internetul pentru codul respectiv de vopsea.

Ce inseamna RAL?

O alta problema. Din experienta mea de modelist, am remarcat ca uneori schemele de vopsire originale nu arata bine la scari mici. Depinde de scara, de modelul vopsit, samd. Nu stiu de ce, dar asa e. Cine are experienta, e binevenit sa ne spuna o parere. Nu stiu cum sa fac un "test" poate daca as gasi niste culori solubile in apa sa incerc sa fac o vopsire de proba inainte de a pune culori definitive. O sa ma documentez. Probabil culori de pictat pentru copii.

Un amanunt mi-a prins atentia mai sus.

Victorian a spus ca 002 a venit in culorile acelea. Sa inteleg ca 001 avea alta schema? Atuncea inseamna ca exemplarul restaurat nu e fidel originalului? Sau imi scapa mie ceva?

Rotile.

Nu stiu cum, dar mi-amintesc clar ca eu am stiut ca rotile sunt spitate. Curiozitatea de copil m-a minat sa ma uit la locomotivele astea din toate unghiurile cind aveam o cu totul alta perspectiva. Stiu ca m-a surprins cind am realizat ca sunt spitate pentru ca eram obisnuit cu rotile solide ale EA-urilor, dar stiu sigur ca le-am vazut si dupa ce le-am vazut prima oara, am invatat unghiul din care poti sa le vezi fara sa te straduiesti prea tare. Ce vreau sa spun este ca sunt sigur ca spitele sunt vizibile dintr-o pozitie normala de observare, dar n-as putea sa spun fara sa am una in fata care e pozitia cu pricina.

Am inteles si ce spune Victorian si mi-aduc aminte sectiunea rotii chiar deasupra contactului cu sina unde spui tu ca se pot vedea spitele. Le vezi usor insa pe un terasament inaltat.

Aulin, intr-adevar, exceptional.

Nu stiu insa ce e stilpul de catenara Viessmann?

Si inca o intrebare (n-o sa fie ultima stiti, desigur).

Cine are habar cum s-ar putea face of placa a producatorului ca aceea postata mai sus la 1/87? Ma gindesc photo-etching sau ceva de genul asta, stie cineva cum se face? O sa trebuiasca sa fie al naibii de mica, insa.
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Vin Mar 03, 2017 6:38 pm

Eu imi amintesc limpede de DA-urile cu partea inferioara in nuante de verde sau albastru. In Craiova locuiam la 2-300 m de calea ferata. De asemenea, in vizitele mele la Electro, la Fabrica de Locomotive, cum intram in hala, vedem vopseaua verde lucind pe locomotive. Partea superioara era gri. Unele scheme de vopsire originale s-au pastrat pana tarziu in anii 2000.

Azi mi-am adus aminte de rotile spitate (12 spite) de la tenderul Br 50, au diametrul de 11,5 mm....eu am cateva seturi pentru LDH-uri, insa merg si pentru DA.
Cosmin
catalin

Mesaj de catalin » Vin Mar 03, 2017 8:39 pm

RAL=

DA 001 a venit in nuante de albastru gri din pacate nici acestea neidentificate pana prezent clar. Da, cele doua masini au venit in culori diferite.
Ultima oară modificat Vin Mar 03, 2017 8:42 pm de către catalin, modificat 1 dată în total.
All aboard !
dantm

Mesaj de dantm » Vin Mar 03, 2017 11:16 pm

Catalin, oare o ,,petitie" la CFR privind specificatiile solicitate fabricantului original ar avea sorti de izbinda?ca ma bag imediat sa scriu una, daca imi spui exact ce elemente sa cer.

Chiar daca nu scriu in domeniul modelismului, de multe ori urmaresc discutiile.Adeseori ai postat informatii despre arhive unde se pot gasi diverse planuri, schite despre caile ferate din vechiul regat.
Mai nou tot aici am gasit link spre dosarele americane desecretizate, asa ca ma gindesc daca nu ar fi posibil ca documentele privind comanda CFR pentru DA-uri sa fie disponibile undeva?

Cu ani in urma undeva pe forum cineva a postat parca si factura pentru EA daca mai tin bine minte, sau in tot cazul ceva documente despre livrarea EA 001.

DA-urile nici macar nu se mai produc, nu mai exista nici macar fabrica din Romania, deci nu cred ca o comanda de mai bine de 50 de ani mai e ,,secret" desi nu se stie cu ceferistii astia. ,,oamenii de cultura"
Problema ar fi care entitate desprinsa din CFR a pastrat arhivele? daca le-a pastrat cineva.
catalin

Mesaj de catalin » Sâm Mar 04, 2017 9:51 am

Dane, la intrebarile de mai sus prefer sa nici nu raspund. Din respect pentru tine si pentru restul forumistilor....

Cand aud de implicarea CFR ( sau ce a mai ramas din el) in pastrarea arhivelor, cercetarea lor, promovarea traditiei si istoriei ma cuprinde asa o dragoste de a pleca pe jos pana in Australia....
All aboard !
scristi

Mesaj de scristi » Sâm Mar 04, 2017 6:45 pm

Cosmine, rotile la DA au in realitate 1100mm, deci 12,6mm redus la scara si are 11 spite nu 12, 12 spite din ce am vazut are Ldh ul.
Tel: 0723.730.229<br>
gheorghedracu

Mesaj de gheorghedracu » Dum Mar 05, 2017 5:13 am

catalin scrie:RAL=

DA 001 a venit in nuante de albastru gri din pacate nici acestea neidentificate pana prezent clar. Da, cele doua masini au venit in culori diferite.
AI vreo legatura la o poza sa vad macar ca idee cum arata nuantele astea? A mai fost folosita schema la vopsirea altor locomotive din serie dupa 001? Am impresia ca am vazut in realitate locomotive in schema asta dar n-am o idee clara. Impresia mea e ca de fapt asta era cea mai frecventa schema de vopsire pentru DA, probabil d-aia n-am ramas cu o amintire clara, erau prea "banale".
aulin

Mesaj de aulin » Dum Mar 05, 2017 9:07 pm

dantm scrie:Catalin, oare o ,,petitie" la CFR privind specificatiile solicitate fabricantului original...
CFR-ul nu are nimic de-a face cu fabrica de locomotive....
dantm scrie: DA-urile nici macar nu se mai produc...
Problema ar fi care entitate desprinsa din CFR a pastrat arhivele? daca le-a pastrat cineva.
speram sa nu intrebi asa ceva.....
Vinzarea activelor EPC catre patronii "x",a inclus tot patrimoniul(utilaje,cladiri,anexe ,din pacate si.... TOATA arhiva cu documentatia de fabricare).La scurt timp,a aparut un invitat(coordonator comisie de monitorizare intr-o institutie de profil) pe un post de televiziune public,care atragea atentia ca,statul roman,prin vinzarea multor fabrici "neperformante",a pierdut si tehnologia de fabricare(otelului,locomotivelor si lista era foarte lunga....)

Asa ca... hasta la vista, baby!
dantm

Mesaj de dantm » Dum Mar 05, 2017 10:38 pm

Aulin, imi pare rau ca ideea mea te-a suparat, pe viitor o sa evit sa ma bag in subiecte pe care nu le stapinesc sau care nu ma preocupa in mod special.

Am scris ca CFR nu mai poate invoca,,secretul" deoarece nici macar fabrica unde se produceau locomotivele nu mai exista dar CFR a cerut primele locomotive din Elvetia deci ceea ce se cheama acum caiet de sarcini la CFR ar trebui sa fie.

Mai cunosc cite ceva despre sistemul de arhivare de pe la noi precum si de ,,vigilenta" celor de la Arhivele Nationale.
aulin

Mesaj de aulin » Lun Mar 06, 2017 8:40 am

M-am exprimat intr-un ton total nepotrivit,nu este nici o suparare pt.nimeni,am dorit sa relatez o stare de fapt.
Scuze si pt.initiatorul topicului pt.devierea de la subiect.In legatura cu vopsirea locom.060-DA,ce se mai stie concret:
-capacul bronz-argintiu,
-dungile superioare orizontale subtiri si cele care incadreaza dunga centrala alba,de culoare bleo-verzui,cod necunoscut(am vazut personal,in anii 90 o locomotiva iesita de la vopsitorie EPC,in livreaua DA-ului 001 de la Dej).
-boghiurile ,rosu trafic,aparatoarele de animale(plugurile)fara dunga alba jos la baza.
Nu prea exista fotografii color document din EPC,in perioada respectiva,autoritatile statului nu tolerau asa ceva,te bazai doar pe memoria vizuala care se altereaza in timp.
scristi

Mesaj de scristi » Lun Mar 06, 2017 9:48 am

Sa inteleg ca locomotiva 060 DA 002 a avut aceasta schema de vopsire si anume
-acoperis (capac ) bronz argintiu
-partea superioara a cutiei deasupra dungilor mediane, un RAL 6021verde pal
-partea inferioara a cutiei sub dungile mediane un RAL 6009 fir green - asta inclusiv rezervorul?
-boghiurile rosu trafic adica aprins, cred ca un RAL 3020
-plugurile aveau culoarea rosie sau RAL 6009? partea asta nu am inteles-o
-dungile un bleu-verzui - ar fi un RAL 6034 sau 6027 light green

Din cate inteleg 001 a venit initial cu alte culori si anume cu nuante de gri?
Aulin te rog daca poti sa completezi ar fi perfect.

Multumesc.
Tel: 0723.730.229<br>
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Mar 06, 2017 10:11 am

Salut din nou,

Cu referire la culorile DA 001: da, schema ei era sigur diferita de DA 002. Avem doua poze color ale locomotivei in starea originala si eventual folosindu-ne de amandoua am putea lamuri putin culorile folosite. Este intai portretul original de fabrica al locomotivei, adica asta:

Imagine

Schema coloristica sugereaza tonalitati de albastru, fapt care urmat ad-literam duce la schema coloristica adoptata pentru re-vopsirea locomotivei originale DA 001 de la Dej.

Exista insa o a doua fotografie originala a locomotivei, din faza de teste pe linie in Elvetia, care arata asa:

Imagine

Este in mod evident aceeasi locomotiva - vezi numarul - insa iata ca aici culorile sunt cu totul altele, mult mai apropiate de culorile locomotivelor ulterioare produse la Craiova.
Concluzia care s-ar impune este ca prima poza (portretul oficial) este un pic supra-expus si virat in albastru si probabil ca locomotiva era mai degraba vopsita in nuante de gri-albastrui (partea inferioara) si gri albastrui deschis, cu o usoara tenta spre verde la partea superioara. Dunga alba este incadrata intre doua linii subtiri de un gri mai inchis, din aceeasi familie cu gri-ul partii inferioare. In ceea ce priveste rosul grinzii tampoanelor, aici se urmeaza o indelunga traditie feroviara, preluata de la englezi, unde in mod traditional aceasta se vopsea in rosu ca o amintire a infamului red-flag act, care impunea candva ca in Marea Britanie orice vehicul automotor cu aburi sa fie precedat de un om alergand cu un steag rosu in mana, pentru a anunta pe toata lumea ca urmeaza sa apara un vehicul periculos! Rosul folosit ar trebui sa fi fost asa numitul signalrot, RAL 3001 asa cum arata site-ul acesta: [Link Removed for Guests] care din pacate se refera doar la culorile folosite in Germania, nu si cele adoptate de Elvetia, tara de origine a locomotivelor noastre.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Scrie răspuns

Înapoi la “Locomotive si automotoare”