DE 241

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gheorghedracu

Member
16 Ianuarie 2017
43
5
Am descoperit si eu acest unicat, si ma intreb daca exista interes sa fie reprodus in HO. Nu de partea cumparatorului (ca acolo stiu clar ca exista - eu as fi unul), dar din partea acelor care sunt capabili sa faca prototipul/macheta/modelul sau ce trebuie ca sa lansezi productia.

Frumoasa locomotiva in uritenia ei.

Si ca tot sunt la intrebari de genul asta, exista in productie de serie automotoarele (si ce a mai fost) de la Malaxa? Ma uitam la niste poze recent si am descoperit ca pe unele din ele le-am vazut si mergind, si ar fi frumoase in scara HO.
 
Salut

Pe mine ma intereseaza sa fac o astfel de locomotiva, dar am multe proiecte de terminat inaintea ei.
Fiind un singur exemplar, nu cred ca vreun producator de serie mare s-ar baga sa o faca.
Pe de alta parte, sunt convins ca majoritatea celor care se ocupa de hobby-ul asta nu stiu despre ce este vorba. Daca ar aparea, o sa fie nevoie de explicatii. :)

In momentul asta nu exista in productie curenta automotoare Malaxa la scara H0 (ca macheta completa).
Au existat Malaxe 1000/750 produse de RTM, eu am mai facut Malaxe 900 si Corneltt poate sa faca kituri de Malaxe 900/1000/750.
 
Da, sunt convins ca modelul unei locomotive obscure care a existat intr-un singur prototip este de un interes dificil de evaluat, dar piata ar fi colectionarii de raritati si ciudatenii plus cei cu curiozitate de nestapinit. Eu as intra la ultima categorie.

Vorbind oarecum mai practic, actualmente piata e saturata de modele ale unor locomotive pe care le stie toata lumea si au productie suficient de mare ca sa ajunga sa cam stea prin stocuri, ceea ce ar indica saturarea pietei. Ciudateniile sunt atractive (sau nu). Secretul ar fi sa evaluezi corect cam ce numere ar fi vandabile si sa ajustezi productia de serie. Strategia nu e noua si nici nu e ideea mea. Sunt multe firme care au produse adresate niselor de clienti care nu se uita la pret.

Ceea ce am observat cu 060DA este ca Tillig a subestimat interesul si acuma cine a reusit sa puna mina pe un exemplar o vinde la mai mult de dublu. Daca luam in considerare cite s-au stricat, pierdut, samd, cite au ajuns in colectii de unde nu mai pleaca, as indrazni sa spun ca Tillig ar putea sa faca un profit frumos daca ar lansa inca o serie pe piata. Si 060 DA este o locomotiva relativ necunoscuta.

O singura intrebare ar mai ramine. Daca Tillig si-a facut profitul dorit in timpul dorit sau nu. Raspunsul are consecinte asupra deciziilor viitoare, desigur.