Malaxa 78-1008 la H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am tă’iat-o pentru printare, i-am fă’cut un ,, Lip cu groove ,, adică’, bă’nuiesc, nut şi feder

Mîine cred c㒠printez una de probă’, adic㒠ambele bucă’ţi. Le-am pus ră’sturnate c㒠altfel dura 18 ore. Ră’sturnate, unde nu mai e nevoie s㒠umple interiorul, m㒠scot la 7 ore şi 45 min.



 
Pentru c㒠domnul Dorel alias LDH, mi-a dat schiţele pentru varianta pe 2 osii, am printat-o azi.

Am gă’sit o singur㒠poz㒠pe net, pe un blog, e garat㒠parc㒠în gara de la Iaşi. Nu-mi dau seama ce numă’r de înmatriculare are, doar bă’nuiesc c㒠este seria 77-0146

Cine ştie mai bine e binevenit s㒠corecteze. Poza e din unghi şi nu se disting clar unele cifre.





 
Un demers similar aici:

www.trennet.ro/products/gallery/file120.pdf

ia legatura cu autorul machetei (si al articulului), sunt sigur ca o sa te ajute cu mult mai multe informatii sa poti finaliza modelul.
 
Azi am mai dat cu șmirghel, pile și diluantul din imagine.
Diluantul l-am dat cu o cârpă. Am înmuiat cârpa în diluant și am șters ușor pe suprafața aotumotorului.

Ce a ieșit nu-mi venea să cred.


DSCF0020.jpg


DSCF0018.jpg
DSCF0017.jpg

DSCF0019.jpg


cred că mîine-i dau o vopsea
 
Azi am primit de la domnul Anghel Sorin ultimele date cu partea șasiului din alamă :

- roți
- angrenaje
- detalii
- motor

După ce va fi gata partea din alamă, aceasta va fi încadrată în noul șasiu.
Șasiul va fi comun, atât pentru Malaxa 900 cât și pentru 77-141 (aerodinamic)

Note:
1. Modelul este motorizat cu un motor model N-20. Transmisia se face la o axa prin cardan diametru 1.5 mm.
2. Primul etaj de reducție (1/2) cu roti dințate 14 si 28 dinți modul 0.3, separație intre axe 6,3 mm
3. Al doilea etaj de reducție (1/20) cu mecanism melc/roata melcata montat in cutie de transmisie.
4. Cutia de transmisie este prevăzută cu bucșe bronz diametru 1,5 mm pentru ax melc si 2 mm pentru ax osie.

00.jpg
01.jpg