060- EA - TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cftt

Well-Known Member
7 Februarie 2016
286
0
din hala de productie TT a iesit prima locomotiva EA, bineinteles dupa rectificari si finisari va fi dusa la vopsitorie iar dupa aceea se vor monta accesoriile pe acoperis ( pantografe, izolatori, etc.), balustrazi, ferestre si alte cele ce mai trebuie

 
o sa fac si poze frontale dar mai intai vreau sa mai umblu nitel pe la faruri
 
Intr-adevar cftt, inca o dovada a capacitatii tale de a crea modele CFR scara TT. Ehe, la concursul de luna viitoare stiu din nou cui sa-i dau votul ca sincer scoti niste modele din ce in ce mai interesante la aceasta scara. Felicitari :D
 
SUUUUUPPPPPEERRRBBB !!!! Felicitari !!! Astept cu extrem de multa nerabdare momentul in care , din hala de productie TT a cftt, vor iesi si alte EA-uri in diferite grile de vopsire. Apropo, asta in ce grila va fi si la ce numar de inmatriculare te-ai gandit?
 
multumesc pentru aprecieri, pentru inceput o sa incerc sa fac varianta cea mai simpla pentru mine din punct de vedere al vopsitoriei si a inscriptiilor ( decalurilor) asa ca dupa ce am vazut sute de poze cu EA-uri m-am hotarat sa aleg locomotiva 41-0001-2 in vopsitoria rosu-alb fotografiata in 2007 cu un far central si cu pantografe simetrice ( de astea am chiar daca nu sunt la fel ca cele de la CFR, le folosesc pe cele de la locomotiva BR250 de la care folosesc sasiul, motorizarea si boghiurile la care am schimbat fetele si am mutat rotile centrale conform cotelor de la EA ).
daca locomotiva iese cat de cat OK o sa incerc sa fac o alta carcasa pe care sa o vopsesc in schema clasica gri-albastru cu dunga alba, ramane sa vad ce pantografe gasesc cat mai apropiate de cele CFR, din pacate la TT nu se gaseste o gama foarte variata de pantografe de unde sa aleg
 
Incearca sa pui
la coada.
 
locomotiva a iesit de la echipare, am montat ferestre si chedere, faruri si tampoane, goarne, pantografe, izolatori si grilaje de protectie, ultimele rectificari o sa le fac odata cu montarea inscriptiilor si locomotiva va putea pleca la drum







 
Sincere felicitari pentru acest model! Ai dovedit inca odata ca se pot realiza modele romanesti la scara TT. Eventual niste poze mai la lumina sa se vada mai bine rezultatul muncii. Inca odata felicitari. Respect
 
multumesc pentru aprecieri, am incercat sa fac niste poze mai bune, din pacate nici astea nu sunt grozave, asta e dotarea tehnica si stiinta fotografica



 
Am citit mai sus ca nu exista pantografe asimetrice potrivite pt scara TT la EA 060. Dar macar asemanatoare ( de la 75 % in sus) exista?
 
pantografe asimetrice asemanatoare cu cele de la CFR pentru TT se gasesc produse de Piko care cu mici modificari se apropie de ce trebuie
 
dupa o pauza destul de lunga am reusit sa montez decalurile, mai am sa-i pun cuplele si in principiu locomotiva este gata de pus pe sine, cateva poze :




 
lungimea am determinat-o proportional dupa o locomotiva la HO facuta de AF, daca as avea o dimensiune exacta nu ar fi nicio problema sa le pilesc putin