Drezina camion tip ZIS 150, scara H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Drezina camion ZIS 150, scara H0 producator ZZ Models. Cod 87035

In limita posibilitatilor va deveni drezina CFR.
Un asemenea camion drezina apare in vol 3 din ITF, este fotografiat in Razboieni la 31.07.1982.



Pana la vopsire am vrut sa vad cum se aseaza pe linie.



Trebuie sa pun un profil de metal cu 2 tampoane in fata si in spate, si de pus o cutie cu scule sub bena. In viitor o sa fac si un vagon “contur de gabarit”.

Cum vopsesc cabina, aripile, bena si rotile?
Cabina si bena gri, rotile si aripile rosii?
 
De unde si cu cit se poate procura asaceva, ca tare mi-ar place una sau chiar si doua, era mai usor de vopsita nemontata. Eu l-as vopsi verde rusesc cum spun eu la culoarea folosite de rusi la camioanele militare.

Stima
 
Nu e montat, tocmai ca sa il vopsesc.

De aici am luat camionul:
http://www.parcmodels.ro/s_-feroviare-80_1.html
 
Da, vad ca e stoc epuizat, asta e norocul :)
Deci eu l-asi vopsi verde sau cum e pe cutie dar se mai poate vopsi si rosu integral ca de pompieri sau gri, dar daca imi dai un nr de telefon putem sa discutam amanuntit problema.
 
Inseamna ca eu am avut noroc pentru ca am camionul de cateva ore.
Vreau sa fie vopsit ca la CFR, nu cum e pe cutie sau cum ar fi fost in URSS.

Bonus, o fotografie din 1974 facuta la Mestecanis, cel din miljoc este tatal meu.

 
Inteleg, hai sa-ti spun cva interesant, pe poza mi se pare ca e ori un camion Mercedes, ori Bussing dar nici intr-un caz ZIS, dar culoarea mi se pare un gri sau un crem deschis, iar platforma e verde deschis, eu totusi a-si vopsi crem cabina integral si verde deschis platforma, iar ce e dedesubt negru.

Spor!
 
Nu am acuma volumul 3 din Istoricul tractiunii feroviare la indemana ca sa-ti spun la ce pagina este ZIS-ul CFR.
Acolo se vede bine ca aripile sunt mai inchise, rosii sau negre, profilul pe care sunt tampoanele e aceasi culoare ca aripile si rotile. Cabina si bena cred ca sunt gri, ma raportez la tampoanele albe din fata.

Poza pusa de mine e doar ca sa vedem alta drezina CFR. Camionul este uni Fross, o alta marca afiliata Buessing.
 
Florin, si eu ma "chinui" cu acest model... Problema e ca la CFR camionul nu are sasiul simplu ca in kit ci este dublat/ranforsat si desigur terminat cu traversele frontale cu tampoane. Nu am gasit inca poze suficient de clare ca sa pot definitiva planurile. Asta ca sa nu mai pomenim si de roti....
Evident masinaria va fi si functionala.
 
@wittman40
Nu cred ca drezina era vopsita in galben. Raman la parerea mea ca era gri si verde. Drezina din poza pusa de mine era gri.
Cum am modelul care apare in vol 3 din istoric ma intereseaza sa fac exact acel model.

@Dan
Astept cu interes motorizarea. Eu inca nu am ajuns sa ma gandesc la asa ceva.
 
Kitul asta se poate cumpara din Ucraina:

http://plastic-models-store.com/ZiS-150-Soviet-railroad-truck-plastic-photo-etched-HO-kit-1-87-ZZ-87035-4270.html

Costa cam 100 lei. Sunt curios cand vine....:) Dupa cum arata cred ca se poate motoriza cu putina transpiratie.