LDH-CFR CALATORI - TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
a inceput sa capete contur, o asamblare provizorie pentru o imagine generala si pentru a vedea eventualele probleme, urmeaza retusuri si finisaje finale inainte de asamblarea definitiva, mai sunt de pus plugurile, ferestrele si decalurile






cateva poze cu locomotiva 80-0217-2 pe care am luat-o de model,



 
am facut initial tot felul de sabloane din hartie, carton si alte alea si am incercat sa le decupez din plastic, avand dimensiunile de cativa mm (pentru mine foarte greu de stapanit) nu mi-a placut cu ieseau asa ca am facut proiectul in acad si fuga la laser, eu zic ca ferestrele au iesit foarte bine, se potrivesc perfect in golurile de la cabina
 
dupa ce s-au terminat lucrarile de mecanica si electrica locomotiva a iesit pe traseu in probe


si pentru ca in triaj erau niste vagoane de calatori CFR s-au facut probe si impreuna cu acestea realizand primele garnituri de calatori CFR la TT



pentru ca probele au dat rezultate excelete locomotiva va intra din nou in atelier pentru montat placutele de inmatriculare, inscriptiile de avertizare si la final geamurile la cabina

din pacate imaginile nu sunt grozave fiind facute cu telefonul

va rog sa nu criticati macheta, mai am putin de lucru la ea, ceva pe la munti, poduri si tunele, ceva pe la case, gara si triaj, de completat cu catva pomi, gard viu, iarba pe ici pe colo, etc. :D
 
Felicitari. Ruleaza frumos si mie personal imi plac mult farurile din fata si cu vagonul transformat arata excelent. Banuiesc ca vei pune poze si cu locomotiva in varianta finala cu inmatricularea aplicata. Oricum e un rezultat frumos. Asa mai departe si asteptam continuarea. Respect :D
 
Radu, pot face chiar doua garnituri CFR, una cu TE6 (eventual completata cu un vagon tip Y/B clasa 1) si una cu vagoane 26-26 ( numarul lor depind de finante)

Bogdan, discutam pe PM

Electricul, si eu astept sa o termin cat mai repede, bineinteles ca o sa fac poze si o sa le prezint
 
in sfarsit locomotiva LDH - CFR- CALATORI la TT este gata, gata e un fel de a spune, mereu mai vad cate ceva de bibilit sau rectificat mai ales dupa ce ma uit la poze macro, nu stiu daca este o solutie de a construi o locomotiva la aceasta scara folosind poze macro pentru a verifica corectitudinea executiei, de curiozitate am facut o socoteala si am aflat ca toate piesele facute la laser si cele facute manual pana la ultima clanta de la usi sunt in total 137 de bucati.

iata cateva poze cu locomotiva finalizata





si cu toate ca mi-am zis sa nu mai pun poze macro ca se vad tot felul de zbarcituri de montaj sau vopsire (am de indreptat si rectificat vopsitoria la balustrazi, clantele trebuie un pic scurtate si multe altele care in timp o sa le rezolv), cu ochiul liber va asigur ca nu se vad asa grav, iata si cateva poze cu detalii ale inscriptiilor care zic eu ca au iesit foarte bine





oricum fiind prima incercare de acest fel eu sunt foarte mandru ca am o garnitura CFR - CALATORI la TT , LDH + TE6 sau 26-26 facuta de mine.

orice observatii sau sugestii pentru inbunatatire sunt binevenite