Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

August - 2008

Tema concursului

Chestionarul s-a închis pe data de Mar Iul 29, 2008 6:24 pm

Minidiorame/machete statice
10
26%
Prezentarea constructiei unei diorame
4
10%
Modificarea/constructia de la zero, a unei machete
12
31%
Articole pe tema de istorie feroviara
3
8%
Prezentarea unei calatorii
9
23%
Reportaj de documentare
1
3%

Voturi totale: 39
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Aug 02, 2008 9:11 am

Cred ca o concluzie se impune de la sine: oricum am lua-o, vom ajunge in mod inevitabil sa comparam, aparent, pere cu prune, pentru ca domeniile de interes pentru utilizatorii acestui forum sunt foarte diferite. Unii construiesc sau viseaza macar la constructia unei diorame, altii sunt interesati de istorie si de tehnica feroviara, altii colectioneaza doar modele si sunt interesati de prototipul real infatisat de modelul lor.

Nu ai cum sa-i impaci pe toti, dar ideea subliniata de Florinn e singura care infatiseaza corect realitatea: PREMIUL LUNAR TREBUIE SA "INCUNUNEZE" CONTRIBUTIA CEA MAI INTERESANTA LA FORUM PE LUNA RESPECTIVA, indiferent ca-i vorba de niste poze superbe asezonate cu un comentariu telegrafic, un text superb asezonat cu niste poze mediocre, un model sau un element de model perfect reusit dar prezentat succint, sau o tehnica interesanta, chiar si prezentata alaturi de o realizare imperfecta.

De aceea lista si votul aici prezent nu reprezinta o litera de evanghelie, ci sunt utile doar pe post de ghid pentru echipa de administrare, ca ei sa stie catre ce se indreapta cu precadere interesul membrilor forumului si sa aleaga subiectele in consecinta.

Aceste subiecte nu sunt limitative pentru simplul motiv ca mereu se vor gasi forumisti care ne vor "surprinde" in mod placut cu un subiect la care nu ne asteptam, dar care va trezi in mod sigur interesul tuturor.

Asa ca, spor tuturor la "surprins" placut colegii forumisti cu lucrari/contributii de valoare, indiferent de natura acestora!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Sâm Aug 02, 2008 10:24 pm

Salut,

Nu se pot exprima mai bine in cuvinte ideile pe care eu am vrut sa le transmit, decat a facut-o Victorian. :)

Cat despre ultima propozitie
"Asa ca, spor tuturor la "surprins" placut colegii forumisti cu lucrari/contributii de valoare, indiferent de natura acestora!
"
regret acum ca luna ce a trecut am omis sa prezint si pe ceilalti care au fost luati in vedere pentru premiul din luna iunie, printre ei a fost si @Theo, pentru seria de articole cu timbre pe tema feroviara si pentru seria de articole cu carti postale. Nesansa a fost insa sa fie ales alt articol la momentul respectiv, insa vrea sa subliniez tocmai aceasta idee transmisa de Victorian, spor tuturor la "surprins" placut colegii forumisti cu lucrari/contributii de valoare , indiferent de natura acestora!
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Aug 11, 2008 9:46 am

Salutare,

ne apropiem de jumatatea lunii si din pacate avem putine articole din care sa alegem castigatorul, probabil toata lumea e in vacanta / concediu.
Va amintesc ca in luna august vor fi luate in vedere doar articolele pe tema "Modificarea/constructia de la zero, a unei machete".

Cu speranta ca la sfarsitul lunii decizia de a alege castigatorul va fi foarte grea,
Va urez spor la treaba !
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Aug 11, 2008 1:18 pm

buna,

tocmai de aceea v-am spus clar ca alegerea unei teme in fiecare luna este ceva stupid insa nu ati vrut sa ma ascultati...

de ce? hai sa luam cazul lui Horia... :)

Horia face cam proiecte mari pe an... in acest an au fost:
- gara decupata cu laserul (model de cladire) - productie in serie
- Bt EW IV SBB (conversie de vagon) - productie in serie
- AVA200 si Bcm CFR (conversii pentru mine insumi)
- LDM120 - productie in serie (constructie de la 0)

si cam asa fac toti... presupunand ca as vrea sa particip la concurs (ceea-ce ca admin imi este oricum interzis) ar trebui sa astept luna X ca sa scriu pe forum? va repet, este STUPID!

ar trebui sa alegem cel mai bun articol lunar si gata, indiferent de domeniu... restul este :lautar:
toate cele bune,
HR
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Lun Aug 11, 2008 2:37 pm

Exact!,

luna august a fost un experiment,
tocmai de aceea s-a si decis ca in luna septembrie sa fie exact cum a fost si pana acum, vom alege cel mai bun articol.
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursul "Lokomotiv"”