Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

August - 2008

Tema concursului

Chestionarul s-a închis pe data de Mar Iul 29, 2008 6:24 pm

Minidiorame/machete statice
10
26%
Prezentarea constructiei unei diorame
4
10%
Modificarea/constructia de la zero, a unei machete
12
31%
Articole pe tema de istorie feroviara
3
8%
Prezentarea unei calatorii
9
23%
Reportaj de documentare
1
3%

Voturi totale: 39
Florinn
Site Admin

August - 2008

Mesaj de Florinn » Lun Iul 28, 2008 6:24 pm

Salut,

ne pregatim de a alege castigatorul pentru luna iulie si in acelasi timp facem un experiment pentru luna august, si anume, va lasam pe voi sa decideti care sa fie tema de concurs.

Aveti un chestionar in care puteti alege tema de concurs la care doriti sa participati. Concursul consta in prezentarea unui articol pe forum, care sa respecte tema concursului si sa fie cat mai bine documentat. Articolele nu trebuiesc trimise ci doar scrise pe forum in perioada 1 - 31 august, ele find apoi selectate si votate de catre echipa administrativa.

Daca considerati ca o anumita tema nu este pusa in chestionar, va rog dati un PM si se rezolva.

Precizez ca in cazul temei de prezentare a constructiei unei diorame, articolul (sau seria de articole) de prezentare a unei diorame, nu trebuie sa prezinte diorama de la cap la coada intrucat asta poate dura ani, e vorba de prezentarea unei parti, de exemplu lucrul la diorama pe durata catorva zile. Acelasi lucru este valabil si in cazul "Modificarea/constructia de la zero, a unei machete", nu se poate construi de la zero o locomotiva in curs de 1 luna. Totusi se poate scrie un articol (serie de articole) de prezentare a unei anumite etape din realizarea acesteia.

Juriul va lua in considerara articolul (seria de articole) care aduce cel mai bun aport forumului.

Alte sugestii sunt bine venite.
Ultima oară modificat Mar Aug 05, 2008 4:18 pm de către Florinn, modificat 1 dată în total.
Florin - Trainsylvania Railway Club, Cluj Napoca
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Lun Iul 28, 2008 11:27 pm

Am votat pentru minidiorame/machete statice pentru ca mi se pare cea mai potrivita tema. Astfel, timpul necesar realizarii sa nu fie foarte mare, pentru a putea avea cat mai multi participanti cu sanse egale si chiar cu bugete reduse.
Personal as trata cu atentie ingeniozitatea si improvizatia (ca materiale folosite, nu calitativ) si starea, impresia lasata. Chiar un vagon parasit (cu weathering), pe o linie undeva, cu doua trei figurine poate fi un inceput. Nu cred ca o sa am timp, ca m-ar fi mancat, asa de dragul competitiei si discutiilor :-D .
Succes participantilor si felicitari pentru idee !!! :grin:
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Mar Iul 29, 2008 9:18 am

Endo_ro scrie:....Personal as trata cu atentie ingeniozitatea si improvizatia (ca materiale folosite, nu calitativ) si starea, impresia lasata. ...
Aici ai mare dreptate si sa stii ca asta ne intereseaza si pe noi sa vedem la un articol castigator :), tehnici noi, idei noi, bune de aplicat si de catre altii.

Mersi pentru parerea ta.

Salut.
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Iul 31, 2008 1:24 pm

buna,

am votat pentru prezentarea unei calatorii... suntem in iulie-august, oamenii circula, e vacanta (pentru multi, unii nu :( )

sunt insa perfect de acord cu endo ro pentru faptul ca nu cantitatea, ci calitatea modelelor si mai ales valoarea ideilor trebuiesc luate in calcul!
toate cele bune,
HR
grandpagscout

Mesaj de grandpagscout » Vin Aug 01, 2008 10:38 am

Ziua buna,

Am votat pentru constructia unei machete de la 0, pentru ca si-asa avem putine modele CFR si ar trebui sa incurajam creerea de noi modele.
Toate cele bune!
Nagy Gabriel
[Link Removed for Guests]
tyco

Mesaj de tyco » Vin Aug 01, 2008 11:21 am

Salutari!
Am votat pentru constructia de la 0. Nu toata lumea are destul spatiu pentru o diorama, iar modelele "home-made" sunt destul de rare.
Toate cele bune!
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Vin Aug 01, 2008 4:59 pm

baieti, cred ca va cam grabiti... eu as fi asteptat macar sa se termine concursul lui LDH cu Malaxa LDM12 in octombrie si de acolo am fi avut sigur materiale de constructii de la zero... de ce sa punem carul inaintea boilor? :(
toate cele bune,
HR
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Aug 01, 2008 6:46 pm

Horia,

nu este nici o problema, asa cum am zis mai sus, un articol castigator nu trebuie sa prezinte realizarea unei machete de la zero pana la finalizarea ei. Un articol castigator poate foarte bine sa prezinte chiar si numai o parte din realizarea unei machete (evident in cazurile in care realizarea integrala dureaza luni de zile), poate sa prezinte o anumita tehnica, cel mai important este aportul de informatie adus de articolul (seria de articole) pe o anumita tema.

Scurt exemplu, cineva realizeaza un LDH perfect, pune 1 poza cu el. Altcineva realizeaza un LDH mult mai imperfect, dar prezinta foarte bine tehnica de lucru, cum a realizat de exemplu boghiul, sau o alta parte din model, evident a cel de al doilea articol este castigator, indiferent de cat de bine este realizat modelul din primul ;).

p.s. se mai poate vota pana in 5 august, cand vom anunta castigatorul pentru luna ce a trecut.
LDH

Mesaj de LDH » Vin Aug 01, 2008 8:10 pm

Florinn scrie: Scurt exemplu, cineva realizeaza un LDH perfect, pune 1 poza cu el. Altcineva realizeaza un LDH mult mai imperfect, dar prezinta foarte bine tehnica de lucru, cum a realizat de exemplu boghiul, sau o alta parte din model, evident a cel de al doilea articol este castigator, indiferent de cat de bine este realizat modelul din primul ;).
Florinn,

Daca o sa judecati asa o lucrare este total gresit deoarece din punct de vedere al tehnologiei de executie a ceva, orice vrei tu in materie de modelism, foarte multi, retine, foarte multi, pot prezenta teoretic perfect dar de realizat ZERO.

Ce premiezi?

O lucrare stiintifica sau o realizare fizica?

Trebuie judecati separat teoreticienii si executantii asa cum un reportaj scris foarte frumos din punct de vedere literar dar cu poze proaste, asa cum mai vad la niste concursuri de fotografii, nu poate fi comparat cu un reportaj scris prost, in sene de "telegrafic", dar cu fotografii foarte bune.

Fac parte din categorii diferite de punctare.

La primul analizezi compozitia literara iar la al doilea maiestria de a face poze.

Cred ca asa trebuie abordat un concurs sau, pe scurt, comparand mere cu mere si pere cu pere.

In alta ordine de idei un concurs inseamna, in primul rand, sa-l termini ca macar sa te poti clasa, chiar daca ultimul, asa ca, in opinia mea, o lucrare care nu este gata nu termina un concurs.

Poti puncta, in cazul asta, o tehnologie sau realizarea reliefului comparandu-le cu altele similare, ideea generala sau mai stiu eu ce, exclusiv comparand acelasi lucru, dar sa spui ca "Modulul Halta Lipanesti", de exemplu, care este la stadiu de plansta cu trei linii puse si nefixate, doua cladiri incepute si neterminate, este castigatoarea concursului mi se pare exagerat sau o incurajare prost facuta.

:cafea:
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Aug 01, 2008 8:48 pm

Salut,

cred ca m-ai inteles putin gresit, nu am spus nicaieri ca vom premia teoria, cand am spus tehnica de lucru m-am referit la "tehnica prin care cineva a realizat ceva" si nu teorie, ca la asta toti suntem buni.

Pana la urma nu pot pune pe hartie niste reguli stricte conform carora vom acorda un premiu, fiecare lucrare trebuie analizata dintr-un anumit punct de vedere, de exemplu nu toti sunt milionari si uneori alegi lucrarea la care s-a pus mai mult suflet si mai multa munca decat cea care a iesit putin mai bine dar s-a cheltuit de 10 ori mai mult. Repet, nu putem trasa aici si acum niste reguli (legi) conform carora trebuie sa acordam un premiu.

De asemenea trebuie sa amintesc ca ne-am propus sa acordam un premiu lunar, nu poti pretinde nimanui sa realizeze ceva intregral 100% in 1 luna.
Ma rog, asta este parerea mea.

Ca sa rezum, sunt de accord cu ceea ce zici, dar nu vad unde am zis ceva contrar, daca am facut-o atunci cu siguranta s-a inteles gresit sau m-am exprimat eu prost.

In fine, cred ca mai intai trebuie sa se aleaga tema si apoi dezbatem cum alegem castigatorul in functie de tema care a fost aleasa, si nu dezbatem asta in acest subiect.
LDH

Mesaj de LDH » Vin Aug 01, 2008 9:12 pm

Florinn scrie: Scurt exemplu, cineva realizeaza un LDH perfect, pune 1 poza cu el. Altcineva realizeaza un LDH mult mai imperfect, dar prezinta foarte bine tehnica de lucru, cum a realizat de exemplu boghiul, sau o alta parte din model, evident a cel de al doilea articol este castigator, indiferent de cat de bine este realizat modelul din primul ;).
Pai ...te citez din nou ca sa-mi explici ce ai vrut sa spui ca je, poate obosit, am inteles cam asa:

Doi insi fac cate un LDH

La unul iese bine per total dar altul a facut doar boghiul mai bine si-l premiem pe al doilea ca a avut o tehnica mai buna la boghiu dar pe ansamblu LDH-ul arata ca un V100

Tu intelegi altceva?

Pai daca primul il realizeaza perfect cum naiba sa-l premiez pe al doilea care nu l-a realizat nici macar binisor

Il pot premia pe al doilea daca anunt din start ca pentru concurs luna asta se iau in considerare exclusiv lucrarile legate de boghiul locomotivei.

Chiar si in cazul asta nu il vad pe al doilea castigator atata timp cat primul l-a realizat perfect.

Aici nu conteaza tehnologia ci produsul final.

Tehnologia intra in categoria premiilor acordate pentru tema "Cea mai buna tehnologie de realizare a boghiurilor".

Nu discutam, nu discuta, dar niste criterii trebuie sa existe altfel fiecare o sa construiasaca dintr-un model ce doreste.

Eu, desi nu pot participa, am sa realizez farul central cel mai frumos si cu tehnologie la indemana oricui si, basca, il fac functional.

Eu sa fiu castigatorul concursului?
Cu un simplu far cand altul a facut perfect o locomotiva intreaga?!? 8O

:cafea:

p.s.Eu ma opresc aici.
Nu am vrut sa deranjez pe nimeni. Cer scuze daca am facut-o dar daca mergem pe bajbaite, fara sa stabilim niste reguli, ca orice joc are regulile lui, cei care vor sa se apuce de modelismul feroviar sau cei care or sa vina dupa noi or sa imbratiseze cea mai draga expresie romanilor "las' ca merge si asa!
Toate cele bune,
LDH
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Aug 01, 2008 9:43 pm

Salut,

ca sa nu ne mai lungim, repet ceea ce am zis de la bun inceput:

premiem articolul(seria de articole) care aduce cel mai bun aport forumului, in luna concursului.

Daca, de exemplu, cel mai bun aport adus forumului pe parcursul unei luni, in care tema a fost modelism(machete) este prezentarea realizarii unui boghiu, atunci da, acel articol va fi premiat, pentru ca este cea mai buna contributie adusa forumului luna respectiva (evident daca nu a fost alta mai buna). Nu au existat inscrieri pentru un concurs in care sa se propuna realizarea unei machete. Pur si simplu, in cazul de sus, prezentarea respectivului boghiu a fost cea mai buna lucrare modelistica care a aparut pe forum in cursul lunii. Adica nimeni nu a prezentat ceva mai bun. Altfel nu stiu cum sa explic :).

Mai dau un exemplu, 2 modelisti construiesc fiecare cate o macheta, unul poate castiga intr-o luna pentru modul ingenios in care a realizat partea mecanica, lucrare care evident ca nu se realizeaza in cateva zile, iar luna urmatoare este posibil sa fie premiat celalat modelist pentru modul in care a reusit sa faca inscriptiile. Nu vad ce este asa de rau in asta. Ambele lucrari sunt extrem de utile tuturor modelistilor.
Doi insi fac cate un LDH

La unul iese bine per total dar altul a facut doar boghiul mai bine si-l premiem pe al doilea ca a avut o tehnica mai buna la boghiu dar pe ansamblu LDH-ul arata ca un V100

Tu intelegi altceva?
Nu am spus nicaieri asa ceva.

Raspuns: daca primul pune doar 1 poza pe forum cu locomotiva lui perfecta, aportul adus forumului este foarte mic, tinde spre zero, respectiva poza nu ii va ajuta cu nimic pe altii sa realizeze ceva. In schimb daca al doilea prezinta detaliat cum a realizat un boghiu pe care l-a facut foarte bine, lucrarea respectiva poate servi si altora care doresc sa faca o macheta. Asta era ideea.

Vreau sa se inteleaga ca nu este un concurs propriu zis, unde lumea se inscrie si este obligata sa realizeze ceva. Nu se fac inscrieri, nu sunt alte obligatii. Pur si simplu luna de luna un anumit articol pe o anumita tema este recunoscut ca fiind bun si este premiat de catre acest forum.

Parerea mea este ca putem despica firul in 4 la infinit si nu ajungem la capat, evident daca asta vrem. Ceea ce am spus mai sus sunt doar niste exemple, nu sunt reguli de concurs.

Cred ca se poate face distinctie intre ceea ce am spus mai sus si anume un "concurs" care premiaza articolul care aduce cea mai buna contributie forumului (comunitatii, sau cum dorim sa ii spunem) si un concurs care are o tema bine definita cu specificatiile de rigoare. Noi ne incadram la prima categorie.
Ultima oară modificat Vin Aug 01, 2008 9:51 pm de către Florinn, modificat 1 dată în total.
Endo_ro

Mesaj de Endo_ro » Vin Aug 01, 2008 9:51 pm

Ce frumos era acest subiect in care fiecare sa spuna ce a votat si de ce crede el ca e bine asa, iar cititorul, fiecare in parte sa traga concluzia lui ... nu sa se termine ca mai in toate subiectele cu contradictii care nu prea mai au nimic de-a face cu subiectul ... si cu corectii
:-P
Fara suparare !!! :grin:
Florinn
Site Admin

Mesaj de Florinn » Vin Aug 01, 2008 9:55 pm

Mai am o mica completare :)
Aici nu conteaza tehnologia ci produsul final.
Nu! In concursul lokomotiv conteaza doar ce contributie ai adus forumului, implicit comunitatii. Asta este scopul concursului.

@endo_ro este normal sa ne expunem parerile, ca suntem oameni, nu animale :).
Prognosis

Mesaj de Prognosis » Sâm Aug 02, 2008 8:21 am

Am votat pentru "Prezentarea constructiei unei diorame" pentru ca in constructia unei diorame pot fi multe lucrari luate de la zero. Pot fi si multe idei care sa usureze modificarea unui model sau pot fi prezentate idei care sa ajute si pe altii in constructia unei diorame. Sunt de acord cu ce spune Florin. Multe din lucrarile efectuate de mine la Orasul din sufragerie, au ca baza materiale prezentate pe forum. Cred ca intr-un astfel de forum, conteaza cel mai mult aportul adus comunitatii prin prezentarea si dezvoltarea unei idei care sa poata fi preluata si utilizata de membri comunitatii. As fi votat si pentru o lucrare luata de la zero dar ma gandesc la faptul ca mai putini sunt cei ce iau o lucrare chiar de la zero!
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursul "Lokomotiv"”