Zimnicea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Michael

Well-Known Member
Trenulist
15 Februarie 2016
714
703
Bucuresti
YAHOO
m_blanque
LOCATION
Bucuresti
Salutari,

Cateva imagini surprinse pe malul Dunarii:



Mihai
 
Uau, asta inseamna ca linia de la Zimnicea spre Dunare e in uz.
 
Aici am transportat, în 2008-august, dou㒠macarale portuare, demontate de la Giurgiu-zona liberă’, care au fost remontate aici...tot ce se vede astă’zi era atunci un şantier, spre finalizare. Se spunea atunci, c㒠Nicolae (cel din Ploieşti) ar fi vrut s㒠aib㒠terenul în port, dar cum i s-a "cerut" mult, a preferat s㒠cumpere acest teren unde a ridicat tot ce se vede! Noi am că’rat bucă’ţile de macara în trei ture şi am ridicat la fire peste şosea între Giurgiu şi Zimnicea, de ne-a "ieşit pe nas"...plus c㒠în Zimnicea a trebuit s㒠luă’m curbe de 90 grade şi înguste numai din telecomenzi (se uita lumea ca la urs), fiindc㒠braţele aveau 26-30 m lungime, iar cabinele motoarelor erau de 5.50m lă’time şi 5,10m înă’lţime..... ce mai...colecţie de cabluri de telefon, tv şi nu numai instalate sub 5,50 m standard.....pe D.N. şi vai de el drum, la acea vreme.....
 
Sint curios cine a avut teren chiar acolo pe malul apei.
---------

De ce nu s-au transportat macaralele pe apa de la Giurgiu?
 
La acel moment, pe malul Dună’rii, nu exista posibilitatea descă’rcă’rii în acel loc (posibilitate de acostare şi instalare macara), deşi portul e la 3 km în amonte.....
 
La Zimnicea gasiti o gara veche si foarte cocheta inca in stare buna.
O macheta HO a garii a fost realizata de Radu Dumitrescu si prezentata la o editie Mocanita. Tot la Zimnicea gasiti si un model foarte interesant de remiza din fier-beton (astazi devastata) primul model standardizat de remiza circulara din beton construit in Romania la inceputul secolului trecut.
Are o sora din acelasi desen la Piatra Nemt, Constanta, etc. Difera intre ele prin numarul de canale de remizare.

La Zimnicea este varianta mica, cu doua locuri.
 
Asta

http://i397.photobucket.com/albums/pp51/dantm120/zimnicea/P5105162.jpg

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5052&highlight=zimnicea