Tramvaie de epocă’

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
Dac㒠nu ştiaţi,în Ploieşti exist㒠dou㒠tramvaie vechi expuse....
Din pă’cate,unul e mă’zgă’lit deja
picture022m.jpg


pictu1.jpg
 
Frumoase exemplare. Sunt relativ recent aduse spre expunere - in centrul urbei, banuiesc, nu? Am facut armata prin 2000 in Ploiesti, dar nu tin minte sa le fi vazut (altminteri, soldatul in invoire isi pierde repejeur luciditatea, ca sa zic asa... :D poate mi-or fi scapat vederii).
Pacat ca "artistii" astia inchipuiti, cu grafitti al lor, manjesc peste tot. Che Guevarra cand avea pojar, deh. :-?
 
Este vorba despre vagonul Lohner 5000 şi remorca sa. Acum câţiva ani (2005) s-a defectat controller-ul vagonului motor şi nu au mai putut fi folosite. Au stat nemişcate în depou pân㒠acum câteva luni, când au fost revopsite şi expuse în oraş.

Au fost primite (probabil) de la Muzeul din Mariazell, Austria, în contul unor lucră’ri de renovare a unor vagoane vechi efectuate de că’tre RATP (un vagon Z, un cumplu de tramvaie - probabil SGP - şi altele).

Cum ară’tau când erau în depou: http://transportploiesti.trei.ro/Tramvaie/Tw_altele.htm , mai pe la mijlocul paginii.