Tramvaie la Arad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cateva poze cu tramvaiele din Arad, pozele fiind realizate in Ianuarie 2010 in aceeasi zi.De remarcat diversitatea lor.

Scuze de dimensiune dar pozele au fost postate doar pentru a arata diversitatea tramvaielor...
 
Te rog ca pe viitor sa pui poze la dimensiuni normale. Ce vrei sa intelegem din cele postate de tine?
 
Din pozele postate de mine, as vrea sa se inteleaga ca Aradul, spre deosebire de alte orase (Oradea, Cluj-Napoca...) are o mare diversitate de tramvaie si nu un parc uniform, asta facandu-l un centru de interes pentru pasionatii de tramvaie care au posibilitatea de a fotografia, observa si de a merge cu o gama foarte larga de tramvaie.
Iar pe viitor voi pune pozele la dimenisunea obisnuita.

Florinn12

despre tramvaiul Siemens Imperio -http://www.aradcity.ro/index.php?x=stiri&id_tip=11&id_stire=11696 sau la http://www.zf.ro/companii/valer-bli...struiasca-treizeci-de-tramvaie-anual-5450965/

Pana in acest moment insa nici urma de ele :(
 
Diversitatea e binevenita, stiu spre exemplu ca am vazut la bulgari in trecere un tramvai mov binenteles cu milka. O fi de reclama, nu zic, dar sincer e placut la vedere sa mai vezi o pata de culoare in trafic. Mai facusera prin bucuresti parca la autobuze intr-o vreme, dar in ultimul timp mai ales de cand avem numai citaro, nu cred ca am mai vazut vreunul colorat altfel decat standard (sau poate n-am bagat eu de seama, o sa fiu mai atent pe viitor).
 
Cel mai nou tramvai românesc a ieşit pe stradă’. îl vor şi nemţii. FOTO şi VIDEO
http://www.money.ro/tramvaiul-romanesc-prototip-la-prima-plimbare-prin-oras--germania-il-vrea_1071736.html
 
Astă’zi, trecând prin Arad, am avut surpriza s㒠m㒠întâlnesc cu un astfel de tramvai.

Am observat c㒠are roţi cu spiţe???? sau a fost doar o pă’rere?

E.
 
Cica dinastea or sa fie si la Braila, avand in vedere ca acum se schimba o parte din sina existenta...
Modelele incep sa cuprinda piata in Romania.
 
cel putin felicitari celor de la astra, care inca produc ceva, cel putin in parte, romanesc, daca nu este total romanesc!!!
frumos si elegant la prima vedere...cit de fiabil?...sper sa vedem in realitate, pina la urma!!!
 


Mda, ar da bine pe diorama... Ii suna cineva pe cei de la Roco ?
 
Åži Clujul a comandat deja 6 sau 7 astfel de tranvaie. Felicită’ri ASTRA Arad şi la cât mai multe. :lol: şi în cât mai multe ţă’ri :D
 
Clujul nu a comandat 6-7 astfel de tramvaie, Clujul face licitatie pentru:
Caietul de sarcini a spus:
Cantitatea prevazuta pentru intreg acord-cadrul: min 1 tramvai – maxim 12 tramvaie.
Cantitatea prevazuta pentru un contract subsecvent: min. 1 tramvai – maxim 6 tramvaie
Pentru a fi vorba despre Imperio, e necesar sa existe un ofertant cu acest tip de vagon si oferta sa fie desemnata castigatoare pe baza criteriilor din caietul de sarcini.

Ca la modul "Hai sa vorbim vorbe" putem presupune ca in final Clujul va avea tramvaie Imperio, e alta mancare de peste, dar deocamdata vorbim despre o licitatie pentru achizitia de tramvaie.

Fara sa te superi, eu ti-am mai recomandat si cu alte ocazii sa nu mai iei de bune chestii "prinse din zbor" de la diversi, ci sa te informezi din documente oficiale sau din surse macar apropiate de cele oficiale. De la soferi, vatmani, etc., vei afla in majoritatea cazurilor zvonuri, in majoritatea cazurilor false. Ai avut deja ocazia sa te convingi de chestia asta, de ce nu inveti nimic din experienta respectiva?
 
Ce e pe Combino e si pe asta. Ceea ce probabil ca identifici tu ca fiind roti cu spite e parte a modulului de tractiune.

Combino:

17730888.jpg


21038271.jpg


Si cu totul dat jos de pe roti:

com_bo_wo_tyres.jpg