Tramvaie la Arad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Azi, pe la 16.45 tramvaiul ImperiO se afla oprit intre piata de masini si zona industriala. Erau cativa oameni inauntru cu o gramada de laptop-uri. Probabil ii faceau chip-tunning sau ceva :).

Poze nu am ca eram in viteza si m-a luat prin surprindere sa il vad acolo.
 
Pana la omologare ramane la CTP pentru teste, asa ca il veti tot vedea pe-acolo cu diverse instrumente de masura.
 
acum cateva zile, s-a deschis circulatia tramvaielor pe tronsonul Piata Romana-Aradul Nou, insa a fost o deschidere ca la Autostrada Arad-Timisoara, doar pe jumatate gata...
In timp ce tramvaiele circulau se turna asfaltul iar politia tinea strada inchisa pentru masini...
 
Cateva poze in jurul podului Traian... ( imi cer scuze pentru calitate si modul in care au fost editate, insa aparatul era setat pe cinema-scope ---> nasoala optiune :roll: )

un M8-S
Picture%2520806.jpg


acelasi tramvai...
Picture%2520808.jpg


podul Traian
Picture%2520809.jpg
 
Din pacate nu am vazut pe proaspat (re)deschisa linie sa circule Tatre.... :( Promit totusi sa fiu mai atent la tramvaie si cine stie.... poate prind si un T4D :D

P.S. Daca este vre-un "spotter" din Arad interesat de mers la pozat tramvaie sa-mi dea un pm...

Ultima Tatra fotografiata de mine....

Picture%2520205.jpg

( pe linia 4 in fata la Biserica Sarbeasca)
 
cateva poze din depoul Micalaca

Picture%25201078.jpg


Picture%25201080.jpg


Picture%25201098.jpg


Picture%25201092.jpg


rosu galben si albastru :D

Picture%25201096.jpg


pierdute printre tramvaie...
Picture%25201070.jpg
 
@Vlad-AR frumoase poze ... si felicitari pentru "penetrarea" depoului Micalaca . Daca mai reusesti , ar fi interesant sa pozezi si cele 3 ( cred ) vagoane de marfa ce au mai ramas pe acolo ( unul e chiar la intrare in depou si cred ca 2 mai sunt lipite de remiza din partea vestica )
 
@Kablu: Din pă’cate am pierdut pozele cu acele vagaone, împreun㒠cu poze cu utilajele din depou, pentru c㒠mi-a cedat HDD.
în schimb pot da nişte detalii despre ele...

Au fost numerotate cu numerele de parc 1601-1605
i. Producator: Fabrica de vagoane Johann Weitzer Arad. 
ii. Lungimea: 
iii. Latimea: 
iv. Greutate maxima de incarcare: 10 tone
v. Suprafata de incarcare: 19.25 m2
vi. Volum de incarcare: 35 m3
vii. Greutatea vagonului gol: 
viii. Ani de serviciu: 1906-1991. 
ix. Numar de modele: 5

Mai demult la Ghioroc...

Restaurat...

Plan...

Poze din colecţia personală’

@Dr2005: în toamna lui 2008 am fost şi eu în Innsbruck, am prins o plimbare cu un tramvai istoric, iar dup㒠ce am intrat în vorb㒠cu vatmanul, am primit şi o tur㒠a depoului. Din pă’cate bateriile cam cedaser㒠şi nu am apucat s㒠pozez mai nimic, ţin minte c㒠mi-a ară’tat tramvaiele ce urmau s㒠fie expediate spre Arad...