Remise - Muzeul Tramvaielor din Viena

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

smotocel

Well-Known Member
Trenulist
10 Octombrie 2012
580
1
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Remise - Verkehrsmuseum der Wiener Linien

Salutare, posibil putini pasionati si de aceasta latura a mersului pe 2 sine de "fer"... dar eu doresc sa impartasesc experienta placuta pe care am avut-o in acest muzeu.... nu spun multe lucrui ci las doar pozele sa vorbeasca de la sine.... vor fi mai multe posturi pentru ca sunt mai multe sectiuni. Incep cu sectiunea principala... tramvaie. Urmeaza autobuze, metrou, semnale de circulatie si ... "de tot felul"

SECTIUNEA Tramvaie - partea 1

este un fost depou de tramvaie, actualmente dezafectat si care gazduieste muzeul tramvaielor din Viena. Biletul de intrare este 6,00 EUR (nu mergeti ca si mine cu trepied, cica nu e voie.... ca drepturi de autor si proprietate intelectuala, ca faci poze profesionale, dar nu e specificat nicaieri, doar o doamna a venit si mi-a atras atentia ca nici in muzee nu e voie... in fine)



la intrare primesti planul depoului si instructiuni sa urmaresti linia galbena.... nu e obligatoriu...

dupa cum spuneam si la inceput, nu povestesc mare lucru, ci las pozele sa-si spuna povestea lor... am incercat ca dupa fiecare set de poze sa pun si explicatia la ce vedeti... din pacate doar in germana si engleza...

asadar va invit sa vizitati muzeul tramvaielor







am omis sa fac poza la prezentarea acestei locomotive/tramvai



perseverez in omisiune si cu pozele urmatoare...
























 
SECTIUNEA Tramvaie - partea 2





























aici nu am omis prezentarea... pentru ca lipsea cu desavarsire din decor...






ultimul depou este in curs de amenajare... momentan este o prezentare a liniilor de transport in comun din marile metropole ale lumii...

 
SECTIUNEA Autobuze

probabil ati ramane surprinsi la fel ca mine ca intr-un muzeu al tramvaielor sa gasiti si.... autobuze. ei bine ele exista...





 
SECTIUNEA U-Bahn (metrou)

am descoperit si partea relativ istorica a metroului din Viena (istorica prin faptul ca e primul model de garnitura de metrou care a circulat in Viena si care... mai circula si in zilele noastre)







ce este prin partea nevazuta a metroului



cabina de comanda



macheta unei rame de metrou

 
SECTIUNEA ... "de tot felul"

semnale



machete




curentul... bata-l vina... trebuia sa invarti de roata sa faci 12 V



un sistem de angrenaje...



pentru copii si nu numai.... un banc de proba... modulatie in curent alternativ sau curent continuu.... in functie de selectia facuta.... modulatia de pe ecran (sinusoida) se transforma (in partea de sus) in rotirea cercului, (in partea din mijloc) in aprinderea becului, (in partea de jos) sunet in difuzor... modulatia se facea de la 1 Hz la 50 Hz.



sistem de franare...



uniforme



frana si schimbator de macaz....



nisiparele de la intrarea/iesirea in/din depou




Acestea fiind spuse zise si facute.... mi-a facut placere sa impartasesc cu voi o bucatica din istoria Vienei.

Sa fiti iubiti!

P.S. urmeaza muzeul locomotivelor (si nu numai) din Strasshof.... si Wien Hauptbahnhof.

Stay tuned!!!