Podul din Pasul Surduc sau Carligul Caprei

Scheme de vopsire, compozitii de trenuri autentice, denumiri s.a.m.d.
cosmin78

Podul din Pasul Surduc sau Carligul Caprei

Mesaj de cosmin78 » Dum Iun 13, 2010 7:19 pm

acest pod apare in albumul lucrarilor publice din 1903....stie cineva daca inca mai exista?

am sapat un pic pe net si am dat de cateva imagini interesante,insa daca cineva are bunavointa sa posteze poze,ii multumesc

[Link Removed for Guests]

sursa este [Link Removed for Guests]
Ultima oară modificat Dum Iun 13, 2010 8:13 pm de către cosmin78, modificat 1 dată în total.
Cosmin
catalin

Mesaj de catalin » Dum Iun 13, 2010 7:44 pm

exista.
rastel

Mesaj de rastel » Dum Iun 13, 2010 7:53 pm

Cam in doua saptamani am sa fac un drum in zona, si am sa fac poze. Zona este extraordinara, in fiecare an merg acolo. Pozele pe care le-am avut (cateva zeci) s-au dus cu tot cu DVD-ul pe care erau stocate :-x
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Dum Iun 13, 2010 8:20 pm

multumesc!
Cosmin
catalin

Mesaj de catalin » Lun Iun 14, 2010 9:24 pm

Rastel, pregateste-ti bine recunoasterea daca vrei sa identifici/pozezi acest pod pentru ca astazi zona arata complet altfel.
rastel

Mesaj de rastel » Mie Iun 16, 2010 6:17 pm

Salut !
Dupa cum spuneam, trec anual prin Defileul Jiului (si cu trenul, nu cu masina !), asa ca sper sa ma descurc. Interesante sunt toate lucrarile de arta dintre Livezeni si Valea Sadului, nu doar acest pod. Am copilarit in zona si am parcurs pe vremea aceea drumul de zeci de ori. Daca nu apar probleme financiare (Doamne fereste !) sper ca la intoarcere (de ajuns acolo am sa ajung noaptea, asa ca nu voi avea ce fotografia) sa surprind in instantanee atat acel pod cat si alte lucrari.

P.S.
Sper sa prind si restrictie de viteza, ca sa pot fotografia cat mai mult :-D
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Iun 16, 2010 7:05 pm

rastel scrie:P.S.
Sper sa prind si restrictie de viteza, ca sa pot fotografia cat mai mult :-D
Asta o vei prinde fara sa vrei. Imi pare rau ca singura data cand am trecut pe acolo a fost noaptea. Abia astept fotoreportajul tau.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
claudiu_ne2000

Mesaj de claudiu_ne2000 » Mie Iun 16, 2010 10:35 pm

ceva poze cu respectivul pod gasesti si pe internet.

Uite un exemplu...

Ma tem ca podul respectiv nu e prea vizibil din tren, mai ales in perioada verii, din cauza vegetatiei.
Sa se-nvarta roata<br>
catalin

Mesaj de catalin » Joi Iun 17, 2010 1:55 pm

Podul poate fi pozat fara probleme de pe sosea. Exista loc unde sa parchezi, exista vechiul drum care te duce pe el, nu e nici o problema sa ajungi in zona si sa masori/pozezi ce vrei.

De pe calea ferata e alta poveste pentru ca in zona linia nu mai e ca in vederile postate la inceput ci e acoperita de portale de beton. Sunt doua mari constructii de acest fel acolo, podul putand fi fotografiat doar pe o portiune de aprox 150 m cand traseul liniei nu mai este acoperit. Ai la dispozitie cateva secunde....

Succes la pozat !
bileapetre

Mesaj de bileapetre » Joi Sep 02, 2010 8:31 pm

am fost vara asta pe valea jiului, de data asta cu masina- ceea ce e avantajos pentru ca viaductele, pasajele, parapetii, galeriile semiacoperite si podurile pot fi pozate din lateral, sunt superbe. (am fost si cu trenul acum cativa ani, dar era noapte, si nu am vazut asa de bine). sper sa imi fac timp sa postez niste poze, unele facute cam din viteza, direct prin parbriz, poate odata o sa merg special pentru pozat, si o sa fac suficiente opriri pentru vizibilitate optima. nu am calatorit foarte mult in tara, dar as zice ca e mult mai spectaculos decat anina/oravita sau decat caransebes/herculane, -zone cunoscute pentru numarul de viaducte, tunele, si peisaj,( considerand atat privind din tren, cat si din masina), cel putin partea de lucrari...
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Documentatii”