Daca apar probleme de vizualizare a forumului, un simplu clear la cache-ul browserului rezolva problema.

Tauri europeni - versiuni SiemensTS EuroSprinter

Scheme de vopsire, compozitii de trenuri autentice, denumiri s.a.m.d.
Horia_Radulescu

Tauri europeni - versiuni SiemensTS EuroSprinter

Mesaj de Horia_Radulescu » Mar Apr 08, 2008 2:05 pm

Pentru a inlatura confuziile, acest topic nu se va ocupa de masinile de la European Bulls, pool de locomotive comun Rail4Chem LTE si MRCE ci de o anumita serie de locomotive de la Siemens TS si anume EuroSprinter in diferitele sale versiuni. Desi numele de Taurus apartine, la fel ca Hector si Hercules (respectiv seriile 2070 si 2016) cu drepturi exclusive de ÖBB si defineste numai seriile 1016, 1116 si 1216, acesta s-a incetatenit pentru toate locomotivele Siemens Euro Sprinter de generatiile II si III de tipul ES 64 U2 si ES 64 U4 (Euro Sprinter de 6400kW Universala pentru a o deosebi de F, de marfa si pentru 2 sau 4 sisteme de curent). Iata in cele ce urmeaza cateva asemenea masini apartinand mai multor operatori europeeni :

A014 Rh.1016 Taurus ÖBB Epoca V, Betriebsnummer 1016.009-1, Verkehrsrot cu sigla veche Pflatsch, model Hobbytrain/Conrad, KKK, DSS.
[Link Removed for Guests]

Iata aici unul din primii Tauri austrieci monosistem din seria 1016, in culorile clasice insa purtand inca vechea emblema a ÖBB. Seria 1016 este o raritate limitata la vestul Austriei si Germania, ea neavand acces pe sinele maghiare. Modelul este un Hobbytrain distribuit prin Conrad, pe care l-am echipat cu pantografe metalice fine de la Sommerfeldt.

A015 Rh.1016 Taurus ÖBB Epoca V, Betriebsnummer 1016.038-0, Verkehrsrot cu sigla noua Wortmarke, model Hobbytrain/Conrad, KKK, DSS.

In 2001 ÖBB a inceput sa inlocuiasca progresiv emblema Pflatsch sau Schnecke (melcul) cu noua sigla Wortmarke si pana in 2006 toate locomotivele erau echipate cu aceasta. Si 1016.038-0 este un model Conrad echipat cu pantografe Sommerfeldt.

A016 Rh.1116 Taurus II ÖBB Epoca V, Betriebsnummer 1116.101-5, Verkehrsrot cu sigla noua Wortmarke, model Minitrix, KKK, DSS.

Seria 1116 este varianta cea mai raspandita a lui ES 64 U2, cu peste 280 de exemplare la ÖBB plus inca multe private. Modelul lui 1116.101-5 in culorile actuale cu emblema Wortmarke este de la Minitrix si, desi are calitati de mers mai bune decat rivalul sau de la Hobbytrain este prea lunga cu cativa mm, fiind construita pe sasiul de la seria 152 a DB Cargo.

A017 Rh.0189 EuroSprinter ES64F4 ÖBB inchiriat de la Siemens Dispolok Epoca V, Betriebsnummer 0189,006-1, culori pool argintiu-galben cu autocolante Verkehrsrot cu sigla noua Wortmarke, model Minitrix, KKK, DSS.

Avem aici un alt EuroSprinter, similar tehnic cu Taurusul clasic si cu seria 152 a DB Cargo si care a stat la baza Taurusului III multisistem. Este vorba de locomotiva de marfuri pentru 3, 15 si 25 kV care ar putea teoretic sa opereze in aproape toata Europa. Exemplarul ES 64 F4 006 a servit pana in 2007 la ÖBB ca seria 0189, pana ce seria 1216 a fost autorizata in Italia, in principal la marfare pe Brenner si trenuri de persoane pe coridorul din Pustertal in Tirolul de Sud (provincie anexata de Italia dupa 1918). Modelul este un Minitrix recent deosebit de detaliat si cu o tampografie excelenta.

A025 ES64U2 Siemens Dispolok, Epoca V, Betriebsnummer ES64U2-002, in schema pool argintiu-galben, model Hobbytrain/Conrad, KKK, DSS.

Dupa ce ideea unui Pool de locomotive comun cu ÖBB a fost abandonata, Siemens si-a creeat un propriu serviciu de inchiriat locomotive numit Dispolok pe care l-a pastrat pana anul trecut, cand a fost vandut operatorului japonez Mitsui Rail Europe. Avem aici prima locomotiva a acestui pool in schema clasica galben-argintie, ES 64 U2 002 (001 fiind inchiriata la Hupac in Elvetia, echipata cu pantografe inguste si vopsita in culorile tipice acestui operator), un model Conrad actual echipat (inca) cu slabele pantografe de plastic.

A023 Rh.1116 tip ES64U2 Wiener Lokalbahn (WLB) inchiriata de la Siemens Dispolok, Epoca V, Betriebsnummer 1116.9 (ES64U2-027), Dunkelblau/Beige in schema pool, model Hobbytrain/Conrad, KKK, DSS.

Locomotiva 027 de la Dispolok a fost inchiriata pe 20 de ani de operatorul austriac Wiener Lokalbahn in momentul in care acesta a devenit, dintr-o simpla linie de tramvaie interurbane un important transportator de containere european. Ea a primit folii autocolante in culorile WLB, respectand insa schema Dispolok. Modelul este un Conrad imbunatatit cu pantografe fine Sommerfeld.

A024 Rh.1116 tip ES64U2 CargoServ inchiriata de la Siemens Dispolok, Epoca V, Betriebsnummer 1116.9 (ES64U2-022), Grau/Gelb in schema CargoServ, model Conrad, KKK, DSS.

O surioara a celor doua ES 64 U 2 de mai sus a ajuns si la CargoServ, filiala pentru transpot de marfuri a Voest Alpine, cea mai mare otelarie austriaca. Ea a primit autocolante in culorile firmei, fara a respecta schema Dispolok, insa folosind culorile clasice. Este vorba de un model Hobbytrain (care nu se vinde prin reteaua Conrad) echipat de la inceput cu pantografe metalice.

HU001 V 1047 tip EuroSprinter ES64U2 MAV, Epoca V, numarul 1047 001-1 culori Azurblau/Safrangelb, model Hobbytrain/Conrad, DSS, KKK

In 2001 caile ferate maghiare MAV au achizitionat 10 locomotive tip ES 64 U2, iar compania privata maghiaro-austriaca GySEV 5, care au fost incadrate in seriile 1047 si 1047.5. Modelul Conrad, care a primit si el pantografe metalice, o reprezinta pe 1047 001-1 in culorile tipice pentru MAV, albastru azur cu capetele GFK ale cabinei in galben safran. Prototipul circula intre Germania, Austria si Ungaria, ajungand des la peste 700km de frontiera maghiara.

Evident, mai exista multi Tauri la OBB care nu sunt prezentati aici. Pentru 2008 Minitrix va scoate pe 1116.142 in culori CAT iar Hobbytrain locomotivele UEFA 2008 Germania, Grecia, Olanda si Spania precum si o 1047.5 GySEV pe care le voi prezenta dupa ce vor fi disponibile si vor intra in colectie. Multe alte modele exista pe H0, inclusiv faimoasele Werbeloks finantale de Roco si urmasa Modelleisenbahn GmbH&8230; asa ca lista ramane deschisa ! :)
toate cele bune,
HR
060-EA

Mesaj de 060-EA » Mar Apr 08, 2008 7:40 pm

Taurus OBB 1116-250 "Mozart" Roco-H0.Locomotiva a primit acest design in 2006 in cinstea implinirii a 250 de ani de la nasterea compozitorului Wolfgang Amadeus Mozart.
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]
Clubul Feroviar CRISANA
---[Link Removed for Guests]---
--[Link Removed for Guests]--
-[Link Removed for Guests]-
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Iun 16, 2008 2:59 pm

Salut,

Cum campionatul european de fotbal este in toi, Wolfgang Lemke a reusit sa castige cursa cu timpul si sa livreze in aceste zile modelele speciale EM 2008 ale locomotivelor Taurus ale OBB, toate in serii limitate la 1000 de bucati si epuizate inca inainte sa se gaseasca in magazine ! ;)

Iat-o mai intai pe 1116 036-3 a OBB, un Taurus II din prima serie, in culorile Germaniei, pusa aici corespunzator in scena inaintea EC162 Transalpin :

Urmeaza 1116 232-8, Taurus II din ultima serie din 2005-2006, in culorile Spaniei, tragand un tren de marfa:

Modelele in culorile Olandei si Greciei se afla de asemenea la Haendlerul meu, insa starea actuala a finantelor personale mo obliga sa esalonez in timp investitiile de acest gen :(

Pe langa aceste 4 modele Hobbytrain / Lemke pe N, la scara H0 Roco produce locomotivele in culorile Austriei, Elvetiei si UEFA la un pret destul de piparat (250 Euro) ; ele sunt disponibile numai prin posta direct de la OBB Werbecenter in Austria.

Mult mai modeste ca prêt sunt locomotivle in culorile Frantei, Germaniei si Greciei produse tot la H0 de catre Piko ; ele nu costa decat 139 de Euro, insa sunt, sa nu uitam, modele Hobby !
toate cele bune,
HR
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Sep 01, 2008 2:05 pm

Salut,

Prezint aici inca doua modele de locomotive Taurus din seria cu decoratii speciale pentru EU2008, produse de catre Hobbytrain pentru Wolfgang Lemke in serie limitata.

Iat-o mai intai pe 1116 007-4, una dintre primele Taurus II din 2001, care a primit foliile in culoarea Greciei, intr-una din cele mai neobisnuite scheme de culoare :

Urmeaza 1116 041-3, care face parte din aceeasi serie. Ea a fost decorata in culorile Olandei :

Locomotivele vor circula astfel pana la sfarsitul anului 2008, fiind mai apoi curatate de folii, revopsite (dupa caz) si vor reveni la schema clasica Verkehrsrot/Umbragrau.
toate cele bune,
HR
nelutu

Mesaj de nelutu » Sâm Mai 09, 2009 8:50 pm

Salut,

Felicitari Horia pentru colectia ta, si la mai multe. O mica intrebare: cea in culorile Romanie a fost de careva la vreo scara.

Multumesc
Clouseau

Mesaj de Clouseau » Sâm Mai 09, 2009 10:12 pm

eu zic ca "Grecia" este cea mai reusita, desi am vazut-o doar in realitate.
Chefinspektor Clouseau

Reach for the stars, but keep your feet on the ground
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Mai 13, 2009 7:57 pm

buna,

"Grecia" nu era rea in realitate, personal mi se parea "Germania" reusita (1x16 da bine cu negru), "Romania' nu prea datorita albului de pe bot... preferam sa o vad cu galben, asa "Franta" si "Romania" din fata erau identice :(

in ceva vreme o sa apara si o "Romania" pe N :) :|

intre timp in colectie au mai intrat ceva "Tauri"... 1047.5 GySEV, 1116 141 CAT, 1016 034, 035 si 1116 200 prototipuri Railjet... trebuie sa fac poze! :roll:
toate cele bune,
HR
Clouseau

Mesaj de Clouseau » Mie Mai 13, 2009 8:22 pm

momentan se afla "Grecia" in garderoba, primeste un outfit nou! Sau... fosta... "Grecia"?
Chefinspektor Clouseau

nelutu

Mesaj de nelutu » Mie Mai 13, 2009 9:47 pm

Salut,

Horia crezi ca ne poti da ceva indicii despre acest model? Chiar daca nu sunt pe N, mi-ar place sa o am in vitrina.

Multumesc
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Mie Mai 13, 2009 9:50 pm

buna,

daca exista cerere, va exista poate si pe H0... ;)

o sa fie o serie mica, pe N pesemne 8 bucati, pe H0 depinde de cerere, pe N baza Hobbytrain/Lemke cu panto Sommerfeld, pe H0 depinde de cerere, preferabil Roco decat Piko ;)

sa lasam timpul sa treaca si... vor veni si detaliile ;)
toate cele bune,
HR
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Mai 17, 2009 7:38 pm

salut,

iata, prin bunavointa lui Florin (Gam3) si pozele promise...

mai intai 1116 142 a OBB in culorile CAT:

urmeaza cele trei prototipuri Railjet... 1016 034:

1016 035:

a se nota ca la primele doua nenea Wolfgang Lemke a dat-o in bara, le-a inmatriculat (fals) ca 1116, cu numere de control de asemenea false... :(

1116 200, castigatoarea, fosta Werbelok Semmeringbahn (2005):

enjoy,
toate cele bune,
HR
Clouseau

Mesaj de Clouseau » Dum Mai 17, 2009 8:32 pm

ar trebui sa adaug cite o poza cu locomotivele originale 8-)
Chefinspektor Clouseau

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Mai 17, 2009 8:47 pm

Mick, nu ar fi rau deloc ;)
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

Înapoi la “Documentatii”