"Rivalii" Taurilor

Scheme de vopsire, compozitii de trenuri autentice, denumiri s.a.m.d.
Horia_Radulescu

"Rivalii" Taurilor

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Iun 16, 2008 2:59 pm

Salut,

In ziua de azi si facand abstractie de modelul Prima de la Alstom, care s-a vandut in putine bucati, piata europeana de locomotive electrice si Diesel de linie este dominata de doua familii de locomotive : Euro Sprinter (cu varianta Diesel Euro Runner) de la Siemens Transportation, ai carei reprezentanti de seama sunt BR152, BR189 si 182 (cunoscuta ca Taurus I si II la OBB) si TraXX de la Bombardier (fosta ADTranz).

Iata cateva locomotive TraXX, de dimensiuni si de putere comparabila cu Taurii austro-germani&8230;

Mai intai, o BR185.1 a DB AG, filiala DB Schenker (fosta Cargo), aici in varianta monosistem folosita numai in Germania si Austria :

[Link Removed for Guests]

Iata si o Re482 a SBB Cargo, similara in mare parte cu cea de mai sus insa multisistem, putand circula din Italia pana in Olanda cu trenuri de marfa:

Se remarca cele patru pantografe diferite, din care doua pentru sistemul de 15kV (Germania, Austria cu patina larga si Elvetia cu patina ingusta), unul pentru Italia si unul pentru Olanda.

In final, iata si varianta de la Loetschbergbahn, BLS, eternul rival al SBB-ului a acestei masini :

Toate trei sunt modele Minitrix recente, echipate cu DSS si KKK si au fost imbunatatite optic de autor (rame de geamuri vopsite, discuri de frana pe roti cu numarul de gauri corecte, manere si trepte vopsite, izolatori si cabluri pe acoperis in culorile autentice, etc&8230;
toate cele bune,
HR
AdyAero

Re:

Mesaj de AdyAero » Sâm Feb 17, 2018 12:36 am

Buna seara :cafea:
Dezgrop acest topic pentru a intreba unde pot gasi documentatie cu dimensiuni pentru aceasta locomotiva? Am cautat pe mai multe site-uri dar nu am gasit mai nimic.
Multumesc pentru ajutor!
Horia_Radulescu

Re:

Mesaj de Horia_Radulescu » Sâm Feb 17, 2018 3:52 am

De exemplu aici:

sau

Atentie, exista TRAXX din primele serii, apoi TRAXX 2 cu prima versiune optimizata pentru crashuri, apoi TRAXX 3, apoi versiuni AC, DC, cu motor auxiliar Diesel etc...
toate cele bune,
HR
AdyAero

Re:

Mesaj de AdyAero » Sâm Feb 17, 2018 8:26 pm

Multumesc!

Caut ceva de genul acesta dar cu dimeniuni. O sa dau mail celor de la Bombardier, poate imi trimit un catalog mai vechi, ma intereseaza un Traxx din prima generatie.

Imagine
Horia_Radulescu

Re:

Mesaj de Horia_Radulescu » Dum Feb 18, 2018 3:57 am

ma intereseaza un Traxx din prima generatie.
Vezi ca ce ai tu in imagine sunt o TRAXX 3 si o TRAXX 2, nu TRAXX 1: o 140 AC3 (locomotiva de marfa standard multisitem de ultima generatie) si o 140 MS2 (universala cu preferinta marfa, cu pachet special pentru Italia, de generatia a 2-a).
toate cele bune,
HR
Scrie răspuns

Înapoi la “Documentatii”