Planuri diverse

Planuri si documentatii despre material rulant, cladiri, instalatii feroviare, etc
Sulzer1150

Planuri diverse

Mesaj de Sulzer1150 » Sâm Ian 30, 2010 4:40 pm

Propun un subiect in care sa putem pune la un loc o gama cat mai variata de planuri din toate domeniile feroviare. Pentru inceput va ofer un plan al complexului Brasov zona 1 :

[Link Removed for Guests]
Sulzer1150

Mesaj de Sulzer1150 » Sâm Ian 30, 2010 7:07 pm

Inca una cu complexul Ciceu :

[Link Removed for Guests]
AlexD

Mesaj de AlexD » Lun Mar 12, 2012 8:04 pm

Am o intrebare pentru cunoscatori, si prefer sa nu mai deschid un topic nou. Am vazut in mai multe locuri, inclusiv in cartile cu Istoricul tractiunii feroviare din Romania, niste scheme de locomotive in limba maghiara cu urmatorul aspect:

Cu litere de tipar:

[un numar roman] - Osztåly

PÃ¥lya-szam: [numarul locomotivelor]

SzÃ¥llitó ezég: M. kir. Ã¥llamvasutak gépgyÃ¥ra,

Budapest [anii de fabricatie]

Dedesubt, cu dimensiunile scrise de mana, planurile locomotivelor din lateral, din fata si de deasupra, in dreptul rotilor.

Faptul ca antetul este tiparit, ma face sa va intreb: au fost publicate schemele locomotivelor din Ungaria/Austro-Ungaria intr-un album? Daca da, in ce an si unde ar putea fi gasit in Romania?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Mar 12, 2012 8:37 pm

Osztály = clas㒠(Dupa o anumita data, nu mai tin minte pe de rost cand s-a schimbat clasificarea la MAV, clasele se scriau cu cifre latine urmate uneori de litere mici pentru sub-clase)

PÃ¥lya-szam: = Numă’r curent (numarul locomotivei, de obicei cu cifre arabe)

SzÃ¥llitó ezég: M. kir. Ã¥llamvasutak gépgyÃ¥ra = Furnizor al masinii: Uzina de constructii feroviare a Că’ilor Ferate Regale Maghiare [Budapesta, anul constructiei]. Nu era singurul furnizor, mai existau si alti fabricanti de locomotive, dar acesta era principalul furnizor al MAV.

Toate caile ferate care se respectau aveau albume cu material rulant, inclusiv Caile Ferate Romane. Din pacate, nu stiu sa se fi publicat vreun album din acesta in intregime. Este posibil ca albumul MAV sa fi fost publicat totusi in Ungaria, dar n-am idee cum s-ar putea gasi in Romania.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
AlexD

Mesaj de AlexD » Lun Mar 12, 2012 10:00 pm

Scotocind pe wikipedia in lb maghiara, unde sunt prezentate cam toate clasele lor de locomotive, am dat la bibliografie peste ceva ce s-ar potrivi: "Typenblätter der Maschinenfabrik der königlich ungarischen Staatsbahnen. 1907." Probabil ca este o versiune in lb germana si nu e exclus sa fi existat si alte editii... Ar fi un material excelent de documentare pentru locomotivele care au apartinut ulterior Romaniei ca reparatie de razboi.
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Mar 13, 2012 9:40 am

@ Alex:
Salut, exact asta trebuie sa fi fost albumul respectiv. Cand spuneam "nu stiu sa fi fost publicat in intregime" ma refeream la vreo re-publicare recenta pentru pasionati de istorie feroviara. Ar fi interesant de avut un asemenea album, fie ca este al MAV sau al CFR, dar asemenea albume in momentul de fata sunt istorie curata si valoreaza mult.

In momentul respectiv, adica in 1907, albumele astea se publicau periodic reprezentand o sursa de informatie interna pentru entitatile respective. E posibil ca albumul MAV sa fi fost o publicatie bilingva, adica sa fi existat atat varianta in maghiara cat si varianta in limba germana, corespunzator limbilor oficiale ale imperiului austro-ungar.
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
catalin

Mesaj de catalin » Mar Mar 13, 2012 11:06 am

AlexD,

o lucrare aparuta la 1907 este valoroasa, fara discutie, dar incompleta pentru studiul locomotivelor ajunse la noi dupa 1919. Pur si simplu au fost si tipuri dezvoltate ulterior anului 1907.

In aceiasi ordine de idei, mai exista un album cu planuri si informatii pe acelasi subiect, editat 1996.
All aboard !
AlexD

Mesaj de AlexD » Mar Mar 13, 2012 8:37 pm

@ Catalin: Da, e adevarat, nu acopera locomotivele proiectate si construite dupa acea data, dar eram curios, poate cineva stie alte editii/titluri...

Ai idee cumva cum se numeste lucrarea din 1996?
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Planuri”