PLanuri LDH

Planuri si documentatii despre material rulant, cladiri, instalatii feroviare, etc
Scrie răspuns
stageexp

Mesaj de stageexp » Mie Sep 24, 2008 8:38 pm

ok,
cand termin de scanat fisierele ne decidem la modalitatea de transfer a datelor

numai bine
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Joi Sep 25, 2008 12:22 am

Sunt foarte nedumerit si vreau foarte mult sa stiu mai multe detalii despre locomotivele din cele doua poze [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] .Imi place la nebunie cum arata modelul caroseriei dar vreau sa stiu daca sasiul si cele doua boghiuri cunt aceleasi cu cele de LDH125.Daca da ar fi bine pentru ca schimb macazul in proiect pe aceasta schema constructiva.Cine are poze il rog sa le posteze sau macar sa ma ajute cu informatii.
Multumesc.
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Joi Sep 25, 2008 1:27 pm

din cate imi amintesc, erau pe sasie mai mici, de LDH45 sau LDH75... :(
toate cele bune,
HR
Acier

Mesaj de Acier » Vin Noi 14, 2008 4:09 pm

Imagine
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Noi 14, 2008 9:56 pm

Acier bun venit pe forum.Multumiri pentru poza.Exista cumva si o varianta mai mare? Ai cumva acces la planurile sasiului? Sau poate poze cu sasiul demontat....
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
Acier

Mesaj de Acier » Sâm Noi 15, 2008 12:45 am

Salut!
Din pacate nu am planurile. Desenul e facut de mine dupa schitele si imaginile gasite pe net, n'am avut de lucru intr'o zi si m'am prostit nitel cu asta. Daca iti trebuie, sau altcuiva, vi'l pot da cu cea mai mare placere, vectorial (nu Corel Draw - n'am lucrat, nu lucrez si nu cred ca voi lucra vreodata in programul respectiv). De fapt ideea principala pentru care m'am apucat de desenat a fost crearea unei baze de lucru pentru amatorii de material rulant romanesc, adica isi da omul un print A3, baga foaia la buzunar si cand are timp mai alearga cu ruleta pe langa orignal si incet incet isi coteaza planul dupa care se face definitivarea. Mie mi se pare logic, cel putin eu asa procedez cu prostiile mele (altele decat cele feroviare).
Mai am sa'i scot vederea de sus, laterala cealalta, boturile complete cu plug, cuple si furtune dupa care o sa atasez un PDF cu toate gramada ca sa aveti ce planui pana la primavara :grin:
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Noi 15, 2008 1:26 am

ar fi excelent!ideal ar fi sa il aduci la dimensiunile 1:87,atunci cand ii dai print,pe foaie sa fie exact la scara
Cosmin
[Link Removed for Guests]
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Sâm Noi 15, 2008 9:54 am

Acier,

Planul este foarte frumos lucrat, felicitari si iti multumim! Chiar daca numai "te-ai prostit" nitel intr-o zi, rezultatul este remarcabil!

In ce vectorial lucrezi? Eu lucrez in Nemetschek, programul meu profesional, dar pot importa si .dwg-uri dupa standardul AutoCAD.

Sustin ideea lui Cosmin cu privire la niste planuri cu rezolutie mai buna, daca e posibil. In ceea ce priveste scara sugerata insa, m-as impotrivi putin: de ce NEAPARAT 1:87 si nu 1:40 (sau 1:80) care inseamna de 4 (sau 2) ori mai mare decat scara N sau de 3 ori (1.5) mai mare decat TT?

Fara suparare Cosmin, gandeste-te ca sunt oameni care lucreaza la diverse scari, nu numai la H0, dar si la TT sau la N. ;-)

De fapt, Cosmin, in vectorial se procedeaza invers: desenele mele, inclusiv automotorul CFPV sau gara de la Sinaia, sunt realizate intotdeauna la scara 1:1.

Asta, daca vectorialul respectiv "suporta" un desen atat de mare; vectorialul in care lucreaza LDH de exemplu nu poate asa ceva, si atunci el isi face desenele la scara H0, ceea ce pentru mine, ca sa import un desen de-al lui, implica un proces de scalare prealabil.

Daca vectorialul "suporta" 1:1, atunci doar "rezultatul" final, adica planul se printeaza la scara necesara. Deci odata ce ai planul final, e o joaca de copii sa-l scoti la orice scara doresti, fie ca este 1:87, 1:120 sau 1:160. Pentru ultimele doua insa, de preferat la un multiplu, tocmai fiindca ies prea mici...

De ce un plan mare? Intrucat oricate cote ai pune pe plan, ele nu vor fi niciodata suficiente. Asta este varianta cea mai buna: sa scoti niste planuri la scara mai mare, multiplu fata de cat ai nevoie si apoi prin simpla masurare si impartit cu cifra respectiva afli precis si rapid ce cota iti trebuie pe model. N-am inventat eu gaura de la macaroana, am observat doar ca modelistii cu experienta procedeaza astfel!
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
cosmin78

Mesaj de cosmin78 » Sâm Noi 15, 2008 12:21 pm

victorian

mai sus a vorbit HO-istul din mine....dupa aia nu a mai vbit nimeni ca sunt paralel-departat de programe de desen si proiectare :-P stiu decat sa ma uit si sa
interpretez desenul tehnic,si asta datorita modelismului si nu vreunei scoli sau mai
stiu eu ce minune....

cu planurile mari ai dreptate,se lucreza mai bine dupa ele,insa acum depinde de
Acier cat de binveoitor va fi sau ce timp va avea sa ne puna la dispozitie roadele
muncii lui,care nu este deloc usoara :-)
Cosmin
Acier

Mesaj de Acier » Lun Noi 17, 2008 1:09 pm

Eu lucrez in Adobe Illustrator. Nu este un program pentru proiectare, dar se poate face asa ceva in el. Suprafata maxima de lucru e un patrat cu latura de 5780mm, deci nu se pot desena locomotive la scara 1:1, dar cine are nevoie de asa ceva?
LDH-ul l'am desenat direct la 1:87 pentru a'mi face o idee de gabarit, dar se poate redimensiona oricat, oricand, fara nici un efort, si "la cererea publicului" pot crea un document PDF cu mai multe pagini cu epura la scarile uzuale N, TT, HO, 1:50, colorate, albe cu contur negru, dupa cum vrea "clientu". Gratis, normal :). Sanatate, timp si chef de munca sa fie. Sincer, ma cam deprima sa lucrez la planurile preliminare pentru ca mi se pare munca in zadar dar asta e, poate ca existand o baza cineva le va face corectiile necesare, ca eu nu prea am timp de mers prin depouri pentru masuratori.
Daca mai are cineva materiale legate de acest proiect, sunt binevenite (stageexp parca lucra la ceva documentatii).
Am pus pe transfer.ro o arhiva zip care contine desenul in stadiul actual, are 5 file: .ai si eps (adobe illustrator versiunea 8, format nativ), .dwg si .dxf exportate pentru AutoCAD 2004, 2005, 2006 si PDF editabil. Daca aveti timp sa o descarcati si sa incercati care ce si cum se importa in programele in care lucrati si eventual un feedback. N'aveti teama de virusi, lucrez pe Mac.
Toate cele bune!
arhiva (link-ul e valabil 10 zile):
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Noi 17, 2008 1:33 pm

multumim mult, Acier!

asta imi aminteste de niste V56 sau V59, de un Ik4 si de alte "bunatati" de acelasi tip! ;)
toate cele bune,
HR
Acier

Mesaj de Acier » Lun Noi 17, 2008 1:49 pm

M'ai prins :-P
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Noi 17, 2008 1:50 pm

si ce te-as mai prinde si cu altceva! ;)
toate cele bune,
HR
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Noi 17, 2008 2:29 pm

Salut,
am documentatie, de urmatorul tip:
planse mari, formate A0 si A0 extins, scanate pe bucati, A4 (asta am avut la dispozitie) in format original (adica culoarea ozalitului in fundal) si curatate de mine digital (deci cu fundal alb) dar acestea din urma partial, nu am apucat sa le termic chiar pe toate.

Pentru LDH sunt disponibile:
- LDH 25 motor MAN
- LDH 825 CP ansamblul boghiului
- LDH ansamblu
- LDH ansamblu general
- LDH ansamblul boghiului
- LDH capota lokomotivei
- LDH rama boghiului
- LDH 760 mm

Pentru cine este interesat o adresa de mail, si le pun pe transfer.ro.
stageexp

Mesaj de stageexp » Lun Noi 17, 2008 2:33 pm

Ca o completare la cele spuse anterior, se pot cred lipi desenele in format digital, eu nu am incercat asta. Am printat fiecare pagina, dupa care am facut un "paste" manual cu scoci pe ambele fete :grin: , profitand de faptul ca se suprapun partial, rezultatul fiind satisfacator pentru ceea ce vreau eu sa fac.

Am inceput de altfel adunarea de materiale, urmand a posta cand voi demara procesul pentru proiectul mai amplu pe scara G, cu care am dus de altfel discutii prealabile cu un pasionat din tm, Montalbano, urmand ca pe viitor sa se vada si rezultatele.

numai bine
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Planuri”