Gara veche din Sinaia

Planuri si documentatii despre material rulant, cladiri, instalatii feroviare, etc
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Aug 23, 2012 11:17 pm

Bonsoir Bruno,

Tout d'abord, je vous remercie beaucoup pour les photos affichées. Elles sont complètement nouvelles pour moi, même si je suis sur le sujet depuis un certain temps.

À mon avis, c'est vraiment difficile sinon impossible de trouver les couleurs réelles après avoir examiné justement une carte postale illustrée coloriseé à la main.

Heureusement, j'ai récemment rendu encore une visite aux Archives d'Etat de Bucarest à nouveau et j'ai repris la recherche des documents laissés par concession Guilloux. Parmis les croquis, j'ai trouvé un détail de fenêtre qui spécifie que toute menuiserie était en bois de chêne. Habituellement, on ne peint pas le chêne, on la traité seulement avec de l'huile de lin ou un autre type de vernis transparent qui la laisse de couleur naturelle.

Le batiment de la poste existe encore aujourd'hui presque dans le même état; voir qu'il a des murs en pierre: Imagine

En ce qui concerne les annexes de la gare, elles ressemblaient à ceci:
Imagine

La derniere etait toujours cette maison de pierre qui vous voyez dans votre photo et qui existe encore. La relation entre la tour et la gare peut être jugée dans l'image suivante: Imagine
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Sep 04, 2012 5:57 pm

Victorian, am gasit o vedere pe net care ma intriga mult. Apare corpul central cu doua turnuri si doar un corp lateral in dreapta (cel ce ar trebui sa fie simetric). In stanga e gara regala... a fost sau nu o gara simetrica ?! Eu inclin sa cred ca nu, corpul presupus de voi fiind actuala laterala simetrica.... :roll: sper ca se intelege ce am scris...
[Link Removed for Guests]

va rog sa ma lamuriti pentru ca am dubii mari ...
""Acum, pe de laturi incep sa ramana<br>
Semnale, macazuri, vagoane si fum.<br>
Trec umbre de oameni cu steaguri in mana<br>
Si trenul, navalnic, se-asterne la drum.""    Colibri<br><br><br>
catalin

Mesaj de catalin » Mar Sep 04, 2012 6:14 pm

Desi intrebarea i se adreseaza exclusiv lui Dorin (Victorian) o sa-ti raspuns eu: raspunsul la intrebarea ta e in postul lui Victorian de pe pagina anterioara, 22 august, ora 12.01.

Da, cladirea a fost simetrica. Apoi , in 1886, i-au mai pus o camera salonului regal si aripa de nord a capatat alta forma, mai alungita, diferita de cea de sud.

Prelungirea se vede bine aici:

Imagine

se vede ca aripa de nord a fost lungita (vezi forma acoperisului).
Daca citesti subiectul cu atente vei vedea ca la originea planurilor prezentate de Victorian stau planurile originale, care exista inca la Arhivele Statului, fondul MLP. La cum stiu ca lucreaza Victorian si la cata pasiune pune in munca aceasta, iti pot garanta ca schitele sunt corecte istoric.

PS: sper ca Victorian sa nu se supere ca am raspuns in locul lui.
Ultima oară modificat Mar Sep 04, 2012 6:20 pm de către catalin, modificat 1 dată în total.
All aboard !
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 04, 2012 6:19 pm

@ Sogard:

Salutare, multumesc pentru interesul pentru subiect si mai ales pentru poza inedita! Desi ma ocup de subiectul respectiv, constat cu bucurie ca mereu apar noi si noi poze inedite cu detalii despre aceasta minunata cladire.

Am inteles perfect ce-ai zis, lucrurile astea cred ca au fost spuse deja mai demult, insa fiindca merita sa fie bine intelese, hai sa te repetam:

In 1878 concesiunea Guilloux construieste gara Sinaia, o cladire perfect simetrica ce avea spre sud spatiul destinat postei, iar spre nord, in spatiul simetric, avea un salon princiar destinat principelui Carol. Este bine de precizat ca la data respectiva, 1878, tara se numea Principatele Unite, devenind regat cu "acte in regula" abia in anul 1881. Ca la data respectiva cladirea era perfect simetrica ne-o dovedesc atat planurile originale semnate de domnul Edward Preston, care se pot gasi la Arhivele Statului, cat si o poza unica pe care am postat-o aici ceva mai demult si care arata cladirea in mod cert in aceasta forma.

La 1886, deci la cinci ani dupa proclamarea Regatului, salonul princiar de la 1878 se dovedeste neincapator si cladirea este extinsa cu un Salon Regal, care transforma cladirea initiala simetrica in situatia ASIMETRICA observata de tine in poza. In 1913, odata cu reconstruirea garii, corpul de cladire ce adapostea salonul regal, respectiv vechiul salon princiar de la 1878 impreuna cu extinderea din 1886 au fost lasate nemodificate, separat de cladirea garii, si sunt asa pana azi. Ai inteles acum? ;-)
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Sep 04, 2012 7:45 pm

:-D Daaaa !! Multumesc mult Victorian pentru rabdare !
Reiese ca dupa ce s-a construit varianta cea noua, corpul central devine aripa nord. Salonul regal ramane in picioare impreuna cu extinderea dar partea dintre fostul corp central si salonul regal cu cele doua sali de asteptare pentru clasa a doua dispar. Corect ?
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 04, 2012 10:33 pm

@ Catalin: cred ca am raspuns cam in acelasi timp! Bineinteles ca nu ma supar ca ai raspuns in locul meu, din contra, multumesc de ajutor! Seara buna....

@ Sogard: cu placere, e un subiect pasionant si ma bucur de fiecare data cand cineva devine interesat de el!

Incearca sa-ti imaginezi o diorama reprezentand gara Sinaia in prima ei forma, avand in fata primul tren Orient Express, cel din 1883. Probabil tras de una din locomotivele bavareze din seria Unirea-Independenta-Soimul-Sageata. Ce parere ai, Catalin?
Dorin

sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mar Sep 04, 2012 10:58 pm

Victorian, imagineaza-ti gara facuta intai si pe urma trenuri, sine.... :-D eu intentionez sa o realizez dar pana nu am cotele , ceva planuri mai detaliate nu pot decat sa merg pe estimari :( sa nu mai zic ca e mult de lucru la un plan de realizare fizica..problemele pe care le ridica orice model redus la scara.
catalin

Mesaj de catalin » Mie Sep 05, 2012 10:50 am

victorian scrie:Incearca sa-ti imaginezi o diorama reprezentand gara Sinaia in prima ei forma, avand in fata primul tren Orient Express, cel din 1883. Probabil tras de una din locomotivele bavareze din seria Unirea-Independenta-Soimul-Sageata. Ce parere ai, Catalin?
La 1883 locomotivele respective erau alocate "depositului Buzeu", personal nu cred ca au fost folosite. Ulterior, cand OE a devenit o prezenta obisnuita, au fost relocate "depositului de locomotive Bucuresci" si au remorcat celebrul tren pana la sosirea in tara a locomotivelor 1B1 Orleans.
Cel mai probabil au folosit o masina Strousberg 1A1 (asa cum apare de altfel si intr-un desen de epoca cu OE in Gara de Nord), dublata obligatoriu in zona de munte de un C sau de o masina a directiunii Ploiesti-Predeal. Daca cineva construieste gara, promit sa caut mai adanc :).
All aboard !
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Mie Sep 05, 2012 12:02 pm

Catalin eu deja am inceput sa trec planurile de aici in autocad. repet ca m-ar fi ajutat foarte mult ceva cote pe inaltimea cladirii, restul le-am deslusit cu chiu cu vai din desenele postate de Victorian. :grin: daca nu imi piere cheful cum patesc de obicei e posibil sa duc la bun sfarsit realizarea planurilor si de ce nu o transpunere in miniatura.
Am uitat sa precizez ca eu lucrez 1:1 deci daca se doreste se poate scala la oricat e nevoie. Personal eu am interes pentru scara 1:160 .
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mie Sep 05, 2012 1:32 pm

@ Catalin:
Iau vorbele tale ca pe o provocare.... recunosc, imi plac provocarile! :)

@ Sogard: de ce te chinui sa inventezi roata de unul singur, cand e gata inventata? :))
Dorin

catalin

Mesaj de catalin » Joi Sep 06, 2012 7:29 pm

victorian scrie:@ Catalin:
Iau vorbele tale ca pe o provocare.... recunosc, imi plac provocarile! :)
stim ca trenul a fost remorcat intre Pitesti si Bucuresti de locomotiva CFR 50 "Neajlov" tip B1-n2 si din gara Targovistei (pentru forumisti actuala Bucuresti Nord) pana la Giurgiu de locomotiva 12 "Vedea" tip 1A1-n2...

Urmeaza sa aflam ce locomotiva a remorcat trenul de la gara Targovistei la Sinaia. Stim parcul depoului Bucuresti Calatori la 1883, deci ... pregateste cuterul si lipiciul...
All aboard !
sogard_2003

Mesaj de sogard_2003 » Vin Sep 07, 2012 3:51 pm

Haideti mai intai sa facem gara ! :grin:
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Dum Dec 09, 2012 9:09 pm

Imagine

sursa -[Link Removed for Guests] Romania de altadata · Pagina Romania de altadata
AlexD

Mesaj de AlexD » Lun Iul 21, 2014 9:54 pm

Inca o vedere in care se vad niste constructii de mult disparute in lateralul turnului de apa:

Imagine
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Iul 21, 2014 10:13 pm

Si aici un pic mai bine, fara pomi in prim-plan :grin:

Imagine

Incepand de la turnul de apa si pana la casa de piatra, cladirile au ramas in picioare, cu minime modificari, pana azi...
Dorin

Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Planuri”