Intrebari diverse

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Gasesti aici programe si definitii : Program GIS .
Eu utilizez Global Mapper .
Programul Microdem desi este free, prin modul de lucru, organizare baze de date... etc, el se adreseaza celor care au deja cunostiinte temeinice in domeniu cartografiei .
Global Mapper , in opinia mea, este cel mai potrivit pentru utilizatorii simpli ; cu minime cunostiinte in ale cartografiei puteti vedea o harta "mulata" pe teren , puteti cupla harti adiacente, puteti la fel de bine sa generati o imagine cu, curbele de nivel topografice pe care o puteti utiliza pentru a creea o diorama dupa terenul real si multe altele .
Trebuie spus ca Global Mapper este un program foarte puternic in plina dezvoltare care prin interfata, sa-i zicem progresiva, permite utilizarea lui si de catre publicul larg .
Peste cateva zile am sa public un tutorial despre generarea hartilor pentru Trainz ( va avea si o versiune video ) bazat pe capacitatile Global Mapper. Veti vedea, pe langa problemele specifice trainz , cat de usor este de utilizat programul .
 
Multumesc pentru informatie. Cunosc putin Global Mapper si modalitatea de a face harti trainz acolo unde avem date tiger. Insa ce ne facem pentru Romania, unde nu avem date Tiger. Exista vreun software cu care se pot extrage date tiger din harti topografice (cand am intrebat ma gandeam ca poate asta face un program gis) sau chiar din alte tipuri de harti?
 
Multumesc. Insa nu pot sa vad filmul intrucat pluginul care trebuie instalat pare sa fie infectat cu un adware.
 
Off Topic !
Multumesc. Imi pare rau. Nu il voi instala. Mai bine pune filmul pe youtube, daca ai posibilitatea.
 
Ok. Am reusit sa vad filmul. Insa nu inteleg cum se poate suprapune harta topografica peste un DEM, desi am facut cateva incercari cu Microdem. Imi explici te rog?
 
Am tot cautat sa ma documentez asupra modului in care pot fi create harti trainz utilizand harti topografice, insa nu am gasit nimic. Spune-mi te rog, ai folosit cumva softwareul TransDEM?
 
Salut! am vrut sa instalez TRZ 2006 si dupa cel instalez imi da in mesaj ceva de genul MotherBoard drive si nu il pot deschide, dar ce configuratie am eu la calculator ar trebui sa mearga fara probleme.Exista si alta varianta de joc?......
 
Pe langa TRZ 2006 mai este:
1.Trainz Classics
2.Trainz 2004
3.Trainz Driver
Si cam atata.
 
Udar a spus:
Defapt exista mult mai multe. Sa incepem cu inceputul:

Trainz 1
UTC - Ultimate Trainz Collection
TRS 2004
TRS 2006
Trainz Driver
Trainz Classics

Si in curand TS 2009! Deabia il asteptam! :evil:
A aparut si TS 2009 ,dar sincer prefer de 100 de ori TRS 2006... poate din pura obisnuinta sau nu stiu, TRS 2006 imi pare destul de complex... si ok ca si GAMEPLAY...
 
Salutare

Am inceput de curand sa ma joc cu TRS2006, n-am ajuns la creare de harti si toate cele, dar m-am jucat putin prin partea de surveyor, deocamdata doar cu bagat trenuri si alte chestii minore prin peisaj.

Ce nu am inteles pana acuma: cum si de unde pot modifica garnitura pe care o conduc. Si o alta intrebare, probabil foarte dumb pentru cunoscatori: exista posibilitatea de a schimba trenul care este manevrat la un moment dat ?

Adica: plimb o garnitura, ma satur, si la un moment dat vreau ca fara sa ies din sesiune sa ajung la comenzile unei alte locomotive de prin zona. Apoi la alta samd. Am o vaga impresie ca cer prea multe, dar o intrebare nu strica niciodata.

ps: greu e de condus trenuri, au o inertie imensa, cel putin in joc, parca sunt la volanul unei dacii :D
 
cum si de unde pot modifica garnitura pe care o conduc

Pai poti sa o modifici din surveyor din ultimul tab din dreapta jos(cel cu rotita). Adaugi trenuri, le stergi le rotesti, le cuplezi, le muti, le decuplezi, le schimbi directia de mers. Tot ce vrei.

Daca intr-o sesiune ai mai multe trenuri, nimic mai simplu. Sari de la unul la altul cu click pe locomotiva respectiva. Daca nu le gasesti, deschide harta cu "m" si da click pe garnitura. Acum daca intri intr-un tren si ajungi in cabina care nu trebuie(cea dispre vagoane de exemplu) o schimb cu ALT+C .

Cam atat pentru moment, sper sa fii inteles. :p
 
macleod a spus:
ps: greu e de condus trenuri, au o inertie imensa, cel putin in joc, parca sunt la volanul unei dacii :D

In joc nici nu au asa mare, pun pariu ca tu atunci cand franezi folosesti frana la maxim, in realitatea folosindu-se mult mai putin.

Tu pe maneta de frane ai o scadere de presiune ( care ajuta la franare de 1.2-1.5 atm, sau cu alte cuvinte frana totala) iar in realitate frana de servici care o folosesti e undeva la 0.2-0.6 atmosfere deci foloseste mai putin de jumate din puterea franei ... vorbesc de "train break".

Asta pentru a marii doza de realistm a jocului.
 
Mdea, incet incet incep sa ma obisnuiesc cu modul de a merge cu trenul, dar fata de o masina e complet altceva cu tractiunea si mai ales cu franarea. Dar incet incet incep sa ma obisnuiesc cu temporizarea franarii astfel incat sa obtin exact efectul pe care il doream.

Ce n-am inteles sau nu ma prind de ce nu merge: am inceput un scenariu, am salvat de vreo cateva ori, am facut binenteles o miscare gresita si s-a terminat misiunea, am dat sa incarc din nou salvarea, dar cutzu. L si CTRL+L cat cuprinde si nimic. La fel nu am avut succes cu ALT+C pentru schimbarea postului de conducere. Mai sap ca sunt chestii cam ciudate...

Apropos: si pe la voi crapa intr-o veselie sau sunt doar eu mai norocos cu laptopul lui peste ?