Zid HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Modelat din glet, aracet, apa, tus.
Alte materiale folosite: Plasa fibra pentru armatura, Tempera pentru pictat.
Etapa 1, amestecul compozitiei (glet, apa, aracet si cateva picaturi de tus negru) si turnarea in matrita.
Gletul trebuie sa fie cat mai subtire si turnat cu grija, sa nu ramana aer intre forma si material.
 
Armatura se aplica in 2 straturi, preferabil la un unghi de 45 grade.
dupa 2-3 zile l-am extras din forma, inca era crud.
 
Daca ai sculptat dinainte fatada zidului ai facut foarte bine.Daca nu,e cam pacatos la sculptat pentru ca dai de "goluri" formate de bulele de aer aparute la amestec.E al naibii de enervant sa trasezi o linie cu ceva ascutit si sa te trezesti ca se scufunda unealta 4-5 mm adancime cand se sparge "golul" respectiv. Oare cum se pot elimina aceste goluri de aer formate la amestecare?
 
Apoi partea NErentabila a procesului, refacerea bucatilor distruse, finisaj si trasarea rosturilor cu tus negru. Munca de chinez.
 
Sogard, golurile de aer se mai pot evita prin vibratii ale formei pe o placa solida.Astfel se poate obtine o compactare cat mai optima a compozitiei.
Alta munca de ShaoLin, pictarea fiecarei bucati de piatra in mod distinct.Anterior se amorseaza suprafata cu o lingurita albus de ou, aracet si apa, pentru ca gletul uscat este deosebit de absorbant si inghite cantitati importante de coloranti.
 
E munca de chinez cu sculptura si cu coloratul...dar deh, e o placere si in a face asta.Iese bine ,nu incerci sa faci caramizile mai diversificate la culoare?
 
Da , LDH , sigur era mai usor din extrudat, dar am incercat si aceasta varianta.Iese mai usor si d p d v al greutatii propriuzise.
Imi place cum ti-a iesit, dar eu as fi insistat ca fiecare piatra sa fie separat luata-n pensula.Maniac... ;-)
 
Nu era gata cand am facut fotografia iar ideea era a unui perete din zidarie de piatra cioplita din granit.
Din punct de vedere al culorilor, execptandu-le pe cele datorate scurgerilor, nu prea am de ales, griul este la putere.

Mai usor si flexibil. Munca tot pe la chinezi se invarte.
Am mai facut astazi un perete si a trebuit sa-l curbez dupa linie.
Daca era din ipsos de modelaj nu reuseam decat daca-l turnam pe loc.
 
In primu rand felicitari pentru realizare si intreabare cam cat timp ai alocat pentru construirea zidului cu tot cu "desenat"?
 
Pai la pictat ia mult timp, cam 5-6 ore, de aia zic ca nu e asa rentabil.Mai mult satisfactie.
 
Obiwan era luptatorul cu neonul, mai nou,cu pensula, ca s-a scumpit curentul, ...mi-as...in ea....criza in Papua !