Z㒠end of Z㒠lumea!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Deci!
E la mare mod㒠povestirea cu Z㒠end...
Eu am o mic㒠întrebare.
Daca la noi calendarul se scrie în felul acesta
21.12.12,
la maghiari se scrie
12.12.21 (anul se pune primul)
Amu în restul lumii (cei care au adoptat calendarul gregorian) vine marele Z㒠end peste o lun㒠şi ceva şi în Ungaria peste 9 ani şi ceva?
Io am început s㒠beu deja, dar dac㒠merem dup㒠maghiari, s-ar putea s㒠cră’p înainte de ciroză’!
Deci s㒠mai beiu, sau s㒠aştept s㒠vin㒠şi maghiarii în rând cu lumea?
Deci?
De fapt când îi marele ZĂ END?

Dar ă’ia care se ghideaz㒠dup㒠calendarele:
Budist, Copt, Etiopian, Etiopian - Anete Alen, Mozaic, Naţional Indian, Islamic, Islamic-civil, Japonez şi Persan (aceste tipuri de calendare sunt presetate în Mac OSX)

No?
 
Oricum toat㒠lumea zice c㒠România e cu 20 de ani în urma USA aşa c㒠când vine "ZĂ END", România va mai tră’i 20 de ani ;)). ZĂ END e doar o mare prostie mare de tot. Nimeni nu ştie şi e doar un joc de minte o manipulare pt cei care vor s㒠creadă’.
PS mişto spus "ZĂ END" o s㒠îl foloesc cu permisiunea ta.
 
si ca sa continuam in acelasi registru, "ZĂ END FOR UNII IZ ZĂ BEGHINING FOR ALTII" SOU BI PRIPERD AND ADUNA BUZZ MOR ZEN IUR LIVAR POA' SA CHERI. PLIZ LET ZA USA DESCHISA, MEI BI SURVAIVORZ WITH STRONGAR FICAT ZAN IOURS. I UIL SARVAIV :lautar:
 
Supravietuitor al Epocii de Aur,revolutiei,mineriadelor,deprecierii leului,sfarsitului lumii din 2000,2001,2011 etc. ,ofer cazare colectii trenulete -intre butoiul de Sauvignon maturat si damigeana de murata-din 20.12.2012 :D :D pana cand ne-om mai vedea :p
:D returnarea odata cu tezaurul de la rusi sau in compasiune si iubire

relatii pe PM
 
teo_magdici a spus:
mai putin sfarsitul lor....
De unde stii? :unsure:
Cea mai noua interpretare a calendarului maya e ca stiind foarte multe, stiau si ca "istoria se repeta", asa ca "sfarsitul calendarului maya" reprezinta sfarsitul unui ciclu.
Prin urmare, la mayasi in decembrie 2012 nu "se termina caledarul" ci "calendarul o ia de la capat"
 
Adica un nou inceput? reintruparea din neant?

E clar atunci, e la fel ca la noi la romani. Ziceam noi cind eriam mici ca cind o sa fim in anul 2000 o sa facem si o sa dregem, deci mayasii au pus si ei anul ala acolo cu gindul ca n-o sa ajunga la el.

Este acum pe Nat Geo o emisiune cu astia care se pregatesc pentru Apocalipsa, observ ca userul parpala a preluat ideea.
Aseara pe Viasat sau pe History era o emisiune despre scrierea maiasa.
De aia intreb ca nu am descifrat inca nici eu, relatiile ,,pe PM" la ce se refera la relatiile in timpul supravieturii in limbajul romanesc mostenit din latina vulgata sau PM este Post Macazuri si relatiile au tangenta cu domeniul feroviar?

Alta teorie ar fi ca z㒠end sa vina cind se aliniaza calendarele alea date de MAC OSX.
ca si gradele fahrenheit si celsius se aliniaza desi se aliniaza si datele cindva.Rabdare.

Asadar , minca, bea si iti petrece P(ost) M(acazuri) viata trece.
 
Hai recunoasteti acum ca va afecteaza pe toti porcaria asta asa cum v-a afectat OTV-ul , Politica si altele...
 
Nu domle nu are legatura cu OTV ul si cu politica.De unde ai scos-o e o chestie fireasca, oare care calendar sa il folosim?

Sau doar metoda calendarului?
 
Aia a doua nu e pentru noi :D nu ne bagam. :D

Eu am un calendar atarnat in cui in care zice ca azi e luni maine marti si tot asa, eu pe ala il folosesc si nu e mayas e cartonas. :lol:
 
dantm a spus:
Adica un nou inceput? reintruparea din neant?
Esti pe aproape. Daca mai faci putin efort, probabil o sa te prinzi.
Am acasa un calendar (cu scene din Asterix, daca are vreo importanta) foarte interesant - n-are nici un an trecut pe el.
Adica incepi cand il cumperi/il primesti cadou cu ziua respectiva si in fiecare noua zi dai paginile pana se termina anul. Moment (un moment oarecare din ziua de 1 ianuarie a unui an oarecare, adica) in care , in loc sa-l arunci (pe calendar, nu pe moment), il intorci pe partea cealalta si... hopaaa, o iei de la capat. Cu foile din calendar, desigur, nu cu timpul.

Sper ca acum am fost mai clar.

LE Trebuie sa vad ce semnificatie are faptul ca am postat la ora 11:11. :(%):

:D
 
sogard_2003 a spus:
E de rau ! La mine e 1:11 ... esti inapoi ! :lol:
E bine ca nu-s inapoiat.
Si cum zicea cineva mai devreme, e de bine, la mine vine sfarsitul lumii mai tarziu. :mrgreen:
Desi eu stiam ca ar trebui sa fie doar o ora diferenta. :x

@victorian: bestial, ai lamurit misterul :D
 
LiviuM a spus:
dantm a spus:
Adica un nou inceput? reintruparea din neant?
Esti pe aproape. Daca mai faci putin efort, probabil o sa te prinzi.
Am acasa un calendar (cu scene din Asterix, daca are vreo importanta) foarte interesant - n-are nici un an trecut pe el.
Adica incepi cand il cumperi/il primesti cadou cu ziua respectiva si in fiecare noua zi dai paginile pana se termina anul. Moment (un moment oarecare din ziua de 1 ianuarie a unui an oarecare, adica) in care , in loc sa-l arunci (pe calendar, nu pe moment), il intorci pe partea cealalta si... hopaaa, o iei de la capat. Cu foile din calendar, desigur, nu cu timpul.

Sper ca acum am fost mai clar.

LE Trebuie sa vad ce semnificatie are faptul ca am postat la ora 11:11. :(%):

:D

Am vazut unu pe aici pe la careva. Era de tabla si pina la urma a venit sfirsitul lumii cu el ca a uitat sa-l mute(cum era pe vremuri sa tragi ceasul) si cind l-a fixat l-a fixat pe Z㒠end.

Nu era prea practic c㒠ii lasa pe chineyi fara locuri de munca la tiparnita.

la mine e 13,13 oare are importanta ca nu e timp maias?


LiviuM a spus:
sogard_2003 a spus:
E de rau ! La mine e 1:11 ... esti inapoi ! :lol:

Desi eu stiam ca ar trebui sa fie doar o ora diferenta. :x

baaaaaai am uitat exact ca Phileas Fog

daca in 21.12 trec linia de schimbare a datei pot sa nimeresc in ceea ce ar trebui sa fie 23.12 cum ar veni un nou inceput ca acolo deja a venit sfirsitul.

Pai daca nu ma prinde sfirsutul nicaieri, ce fac eu in locul unde sfirsitul a fost deja?
 
LiviuM a spus:
dantm a spus:
Adica un nou inceput? reintruparea din neant?
Esti pe aproape. Daca mai faci putin efort, probabil o sa te prinzi.
Am acasa un calendar (cu scene din Asterix, daca are vreo importanta) foarte interesant - n-are nici un an trecut pe el.
Adica incepi cand il cumperi/il primesti cadou cu ziua respectiva si in fiecare noua zi dai paginile pana se termina anul. Moment (un moment oarecare din ziua de 1 ianuarie a unui an oarecare, adica) in care , in loc sa-l arunci (pe calendar, nu pe moment), il intorci pe partea cealalta si... hopaaa, o iei de la capat. Cu foile din calendar, desigur, nu cu timpul.

Sper ca acum am fost mai clar.

LE Trebuie sa vad ce semnificatie are faptul ca am postat la ora 11:11. :(%):

:D

Da când iaşte an din ă’la cu 29 de zile la februar cum faci?