Warbirds

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SantaFeFan

Well-Known Member
Trenulist
27 Februarie 2008
1.418
5
Germania
LOCATION
Germania
Salut,
Deoarece am inceput o colectie cu tancuri la scara 1:72 ,m-am gandit sa fac si cateva avioane la scara 1:72......primul este un Mustang P51 (kit Academy)....
 
Salut Dorel,
Hm.....mie imi plac toate aceste avioane .Ma intereseaza mult detaliile tehnice .Fiecare avion avea avantaje si dezavantaje ......foarte mult conteaza priceperea pilotul si ceea ce putea sa faca cu avionul lui.....
momentan lucrez la un Spifire Mk V ....mai am inca un F4U Corsair si un Messerschmitt Bf109 (in toate variantele aproape 35,000 buc.).Desigur vor mai urma si altele.....
in copilarie am montat cateva kituri de avioane (ceea ce se putea cumpara prin anii 70-80 in Romania...).
M-am hotarat sa construiesc cateva avioane pe langa colectia de tancuri .....toate la scara 1:72 (este optic mai aproape de HO ,dar totusi incopatibil ) .Dar sa stii ca si eu m-am gandit la o minidiorama statica la scara 1:72.....dar tema inca nu o stiu : poate o scena cu o locomotiva 1:72 (kit Trumpeter )si ceva vehicule sau o scena in desert (Africa de Nord.????) .
Dar diorama mea americana cere de ceva atentie..... :D
 
Servus,

Africa ar fi foarte interesant ca subiect dar, sigur, machetele or sa decida unde amplasezi subiectul.
SantaFeFan a spus:
M-am hotarat sa construiesc cateva avioane pe langa colectia de tancuri ....

Cam asa am zis si eu cand m-am apucat, din nou, de kituri de masini 1:24.
Asta sa mai schimb tema ca prea m-am "intoxicat" cu CF-ul.
O mica pauza nu strica desi treneaza unele lucrari.
Le vine lor randul, celor de la CF, si, poate, o sa lucrez mai cu spor :D
 
Dorel ,aici iti dau dreptate :nu se poate lucra tot timpul la aceeasi tema (cel putin eu nu pot.....) .De aceea momentan stagneaza putin lucrarile la diorama americana,dar asta nu inseamna ca nu am mai facut nimic la ea (dar prea putin ,si nu merita pozat :D ).
Construiesc ceva avioane mici la 1:72 (sunt si ieftine ....) iar pe urma vine randul iarasi la diorama cea mare......
 
Salut,
Iata si ceva mai modern : vestitul Grumman F 14 Tomcat(poate va mai amintiti de filmul Top Gun ....) .Modelul este la scara 1:72 .Si o poza de comparatie cu "stramosii" lui din WW2 .Este uimitoare diferenta de marime ,ambele sunt la 1:72 .
 
Salut Dorel ,
daca ar trebui sa stea langa un MiG15....ar trebui sa fie argintiu (deoarece americanii s-au luptat cu MiG 15 in Korea......)
dar asa incet...incet ....o sa urmeze si un Sabre american.....un MiG15 ...etc.....mai sunt destule pe lista :D
 
Salut ,
Iata un avion (Messerschmitt Me 163 Interceptor )foarte ciudat ..... :roll: a fost un avion cu propulsie "racheta"??? (nu stiu exact denumirea ....) .Dar cu aceasta propulsie putea urca cam de 10-ori mai repede ca un avion clasic de vanatoare ,dupa care putea ataca de la inaltime mare .Atacul era foarte scurt ,deoarece carburantul era doar pentru cateva minute .Dupa aceea ateriza ca un " paraglider"....
 
Dupa Me 163 Komet, al celor de la Messerschmitt, a exista un transfer de tehnologie că’tre japonezi, care au fabricat şi ei un prototip aproape identic, Mitsubishi J8M.
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_Ki-200
 
Si inca un aliat .....Hawker Hurricane Mk II ,langa Spitfire cel mai raspandit avion de vanatoare britanic.....
 
Salut ,
Iata si vestitul F4U-5 Corsair ....vestitul avion de vanatoare al americanilor in Pacific .Este un model Revell 1:72