Vopsire 060DA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
eu le-am vopsit la pensula.vopseaua trebuie sa aiba vascozitatea certa, care se obtine dupa cateva incercari.
dupa vopsire, nu se mai cunoaste daca a fost la pensula sau pulverizata.
 
Aulin ai dreptate cu plugurile...
parca e un 060DA acu...


060DA cu donatoarea de plug...


Un capac LEGO 2x2 si doua 1X1 s-ar preta ca reprezentare simplificata pentru instalatia INDA. Ma mai gandesc...


Pentru lonjeroane recomand, pe baza experientelor cu a mea, o pensula subtire si moale, apoi "spreiat" vopsea din tub intr-un capac de cola, iar in cele din urma rabdare si rasuflare tinuta... Apropo de poza cu cel clasic, cand am vopsit mastile de la boghiuri, am scos lamelele de contact si reazemul care le tine acolo.
 
andreiul a spus:
Aulin, daca stii de gluma, imi permit un sfat: o maschezi ca la depou: cu vaselina.

Nu-i nici o suparare,solutia asta era si in capul meu,inca studiez diverse posibilitati,a intrat in atentie si vopsirea la pensula,nu am incotro

Plugurile schimbate..frumos...inca o locomotiva"normala".In depoul meu aceeasi situatie,totul a plecat de studiul planurilor originale apoi am facut acest desen,se observa"deviatia"(cu rosu) flagranta la unghiul de deschidere frontal,unghiul normal cu albastru,interesant este ca cei de la AF au respectat acest aspect


Apoi a urmat ceea ce era firesc,demontarea falsurilor si primirea altor pluguri"donate"de la EA-ul GFR

Fiindca am lucrat in schimbul 3,poze in miez de noapte
 
Felicitari tfa2003 pentru DA, ti-a iesit frumos. Plugurile de pe EA sunt intr-adevar mai realiste. Si acum donatorul a ramas fara pluguri :D sau ai rezerva? Inca odata felicitari, imi place ce ai realizat. Respect
 
Donatorul avea setul de rezerva cu care si-a facut pomana. :) . Cat despre lucrare... mai e mult pana departe. Acum invatam... ca de exemplu vopselele lucioase nu fac bine la model (vezi tot felul de reflexii in poze), ca oricat ai exersa cu spray-ul tot aerograful sa traiasca, cum trebuie sa ai rabdare cu kilogramul cand faci mascarile ca altfel muncesti in plus, ca si pensula e buna dar nu orice pensula, ca ar fi bine inainte sa dai vopseaua veche jos etc. etc.

Apropo de pensula, acelasi model dat de mine cu Revell mat si pensula direct pe vopseaua veche. Mascarile facute cu banda de zugravit. Faptul ca nu luceste ascunde imperfectiunile...

Pe atunci nu modificasem ghidurile la lumini...
 
Am inteles. Pai din pozele postate, desi nu se vede prea bine finetea vopsirii cu pensula, dar nu arata rau deloc modelul vopsit atunci. Oricum la CFR in realitate, tendinta ca vopselele aplicate sa devina mate este mare, de aceea zic eu, vopselele semi-lucioase sau cele mate peste care se aplica un strat discret de lac sunt ok sau chiar ideale. Interesant ca la acest model, farurile de pe acoperis sunt duble. Omul invata lucrand, oricum evolutia pozitiva se vede in rezultatul obtinut ce trebuie incurajat. Respect
 
Pai are proiectoare duble sus deoarece provine din asta:



Aseara am mai tras o tura de noapte si m-am hotarat sa montez acea INDA simplificata pe acoperis, sa curat barele de mana de la usi (le las negre pana la noi ordine) si sa fac o imitatie de ventilator sub sita. Cam asa iese deocamdata din depou...