Volvo-FH12 Frigoexpres

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Atat pot nemtii...eu incerc sa o mai detaliez cat pot..se vede in stanga remorca Bischof upgradata de mine.acum arata mult mai bine decat in poza de sus.Oricum, bine ca au pus macar stopuri din plastic transparent.Plus ca am incercat sa reproduc si cablurile de legatura dintre capul tractor si remorca...



Daca se poate,si sigur se poate, ar trebui sa reproducem si numerele de inmatriculare.dimensiune 6 mm L si 2 mm latime.Numere de Bihor banuiesc, acuma depinde ce cifre adaugam.
Am uitat de capul tractor Volvo pe care il am de la Bischof,este FH16 cred





Dimensiunile de deasupra parbrizului capului tractor sunt :
lungime 20 mm, latime: 3 mm
 
Pai da, pe spate o singura folie 29/27 mm (l/L).detaliile voi incerca eu sa le reproduc peste cele desenate.
 
Iata pozele de la mine cu masuratorile. Dimensiunile difera un pic fata de cele ale lui zolaadi.



Masurata cu sublerul semiremorca are 156x31 mm dar exista un cadru in relief de 1 mm pe margine, iar parerea mea este ca decalul s-ar potrivi mai bine in chenarul de 154x29 mm si eventual "sigilat" cu lac.



Caseta de deasupra parasolarului mi-a iesit masurata tot cu sublerul 22x3 mm.

Spatele semiremorcii are 29 mm latime cu 31 mm inaltime. Si aici cred ca ar trebui facut un pic mai mic decalul pentru a se aseza bine pe macheta, dar din cauza balamalelor care sunt in relief s-ar putea sa puna ceva probleme.

Astept pareri si idei. :lol:

LATER EDIT: Consider oportun ca si lateralele sa fie tot dintr-o singura folie.
 
@herpa_83 normal ca lateralele dintr-o singura folie.diferentele de dimensiuni intre remorci sunt si din cauza producatorului.oricum sunt mici.Poate poti pune o poza si din spate.Cine e producatorul remorcii?

Oricum ideea e ca folia autocolanta sa fie cat mai subtire posibil, sa nu fie prea evidenta.
 
Acum o sa am o alta problema: nu am cap tractor Volvo rosu...

O sa primesc in curand modelul asta

Poate gasesc pe cineva care are si vrea sa vanda un cap tractor Volvo rosu Herpa...
Pana atunci, folosesc MB.
 
domnilor,

nu e nici o oferta, e doar o informatie de ce contez sa produc in interes personal si pentru colectia mea personala... :D
 
nu, pentru ca nu am fost multumit de primul prototip.

insa cand vezi cate zeci de Y/B-uri, de WRmz-uri, de WLABmee-uri s.a.m.d. am facut in ultimul an nu cred ca cineva are ce sa caraie.