Vagonul de dormit CFR WLABmh 174 Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

Stie cumva cineva cate sau produs?Exista un singur distribuitor(cum a fost in cazul setului Heris)?Sa stiu daca sa fac comanda aici sau sa mai astept cateva luni pana voi veni acasa.

Multumesc
 
Intr-adevar un vagon bine realizat (chiar daca cu doua usi in plus). Pretul la care am reusit sa-l cumpar in Bucuresti este de 171 RON. Si e pe stoc. Deci pretul Roco cu 3,6 RON/euro.

PS. Cam uritele si firave noile cutii Roco...
 
Salutare,
am cumparat si eu vagonul de dormit de la Roco, care este foarte bine realizat dupa opinia mea, cu o multitudine de detalii. El este livrat cu cuple de schimb precum si cu accesorii de lipit.
Exista vreo schema de montare a acestora, stie cineva?

P.S.
Pe schita de la Roco se prezinta o metoda de deschidere a vagonului, bazata din cate imi amintesc eu pe apasarea capetelor, dupa care se trage acoperisul in sus. Cat de bine functioneaza sistemul?
Intreb pentru a nu distruge bunatate de jucarie :D .
 
hgdan a spus:
@ stageexp

demonteaza burdufele de la capate vagonului , apoi capacul va culisa usor intr-o parte , apoi se poate ridica.

Nu este niciun pericol sa distrugi ceva.

OK
mersi
am observat o usoara miscare de culisare a tavanului, dar nu am insistat prea mult din lipsa de timp si de componente pentru modificarea interiorului.
 
stageexp a spus:
Salutare,
am cumparat si eu vagonul de dormit de la Roco, care este foarte bine realizat dupa opinia mea, cu o multitudine de detalii. El este livrat cu cuple de schimb precum si cu accesorii de lipit.
Exista vreo schema de montare a acestora, stie cineva?

P.S.
Pe schita de la Roco se prezinta o metoda de deschidere a vagonului, bazata din cate imi amintesc eu pe apasarea capetelor, dupa care se trage acoperisul in sus. Cat de bine functioneaza sistemul?
Intreb pentru a nu distruge bunatate de jucarie :D .

Da, ce buna ar fi o schita de montare a accesoriilor! Sunt cateva accesorii pe care nici nu stiu unde trebuiesc puse. Sau, nu trebuiesc puse! :|
 
Si eu am niste accesorii despre care nu-mi dau seama unde trebuiesc montate. Intr-adevar tavanul se desface prin culisare foarte usor.
 
Avand ceva timp am incercat (reusit) sa desfac vagonul cu pricina, nu atat pentru "a vedea ce este inauntru" deoarece nu am inca solutai de iluminare, cat fortat de necesitatea de a-l repara.

La deschiderea coletului, am observat in cutie pe langa pungile cu cuple de rezerva si accesorii de lipit, o mica componenta care face parte din dotarea unuia dintre boghiuri. Evident, investigand, am constatat ca unul dintre boghiuri este rupt partial (plastic crapat) ceea ce evident m-a umplut de bucurie.

Iata componentele:












 
Sincer nu stiu cui sa imput acest lucru, firmei de la care l-am cumparat sau firmei de curierat rapid, care oricum a avut un comportament execrabil, invers proportional cu tariful aplicat. De altfel nici nu este acesta scopul, eu considerand ca astfel de evenimente fac parte din comertul online, ca dezavantaje fata de cumparaturile clasice, direct din magazin, care au farmecul lor si sunt de asemenea lipsite de astflel de riscuri.

Iata obiectul cu pricina, pe care o sa ma straduiesc sa-l imbunatatesc functional si estetic.





 
Dupa cum se vede din poze....parerea mea este ca arata ca un defect de fabricatie....plasticul este crapat exact pe partea groasa in "carne" unde nu cred ca a exercitat vreo forta fiind in cutie....nu pare ceva fortat si crapat.....si chiar daca firma de curierat o fi jucat "pase" cu coletul, s-ar fi spart altceva.....nu tocmai sa crape boghiul si in acel loc....ghinion.....dar cred ca se poate remedia

Eu am primit colete din Germania insa nu am avut nicio problema....

Dar asa cum spune un roman "traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
 
Dupa cum arata, e o fisura care s-ar putea lipi cu un clei meserias....

Incearca mai intai (undeva unde nu se vede pe urma) sa vezi daca plasticul de la boghiu se lipeste bine cu un adeziv pentru polistiren gen Revell.

Daca nu, lipeste locul respectiv cu cianoacrilat (superglue). Mare atentie sa pui foarte putin in locul respectiv, cu un varf de ac de exemplu, in asa fel incat dupa ce strangi cele doua piese la loc, daca se poate, sa nu iasa nici o picatura de clei afara din crapatura, fiindca odata patat plasticul, asa ramane.

Are dreptate Shikanne, la cum arata, nu cred ca e un defect rezultat la transport, ci mai degraba unul de fabricatie.
 
Sigur este defect de fabricatie , am patit si eu la fel la un alt vagon .
Scrie sau trimite un mail insotit de o fotografie la magazinul de unde l-ai cumparat , daca sunt seriosi (sunt obligati sa ofere garantie) vor comanda piesa la Roco si o vor trimite gratuit .
Eu asa am facut dar dureaza 2-3 saptamani depinde cat de repede se misca cei de la magazin .
Transportul este asigurat pentru orice deteriorare a produsului dar aici nu este cazul se vede clar ca este defect de fabricatie .
De aceea trebuie sa trimiti si fotografia , este dovada incontestabila a defectului de fabricatie .
Ar fi bine sa montezi la loc vagonul si sa faci o fotografie cu el intreg fiind in garantie nu e bine sa -l vada demontat sau ma rog nu atat de demontat .
 
Da, probabil ca este un defect de fabricatie, respectiv o piesa crapata la montaj, pentru ca in caz de lovire ulterioara probabil ar fi cedat si alte copmponente mai mici ale boghiului.
Cei de la care l-am luat sunt oameni seriosi din cate am inteles, a fost prima mea comanda la ei :D . Probleme au fost doar cu firma de curierat, care fata de altele cu care am colaborat, s-a comportat prost, eu unul nu voi mai lucra cu ea, prefer posta romana sau alte firme.

Nu ma mai agit cu schimbarea piesei boghiului, o sa-l lipesc, cu suficienta atentie o sa fie putin observabil. Dupa lipire se poate slefui la ud, ulterior chiar vopsi cu aerograful in aceeasi nuanat, si consideram ca a trecut printr-o reparatie capitala similara celor de la cfr :D .

Pacat de el ca era nou, dar in rest se mai intampla.
 
Ok cum crezi stiu ca Roco folosea plastic bun care nu inbatraneste asa de repede in comparatie cu alte firme .
Poti avea surprize in timp este totusi un bughiu piesa in miscare nu una statica .
 
Unele accesorii nu apartin acestui vagon :). Dar ramele sunt comune la mai multe modele. Se pun amortizoarele la boghiuri, barile la usi si "furtunul" negru la capete.
Alte accesorii sunt pentru cand se trece la iluminare interioara.