Vagon transport gaz aerian CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Felicitari si la mai multe.
Mai multe detalii te rugam: bazele de plecare si modificarile efectuate, documentatia folosita etc.

O seara buna
 
Ma bucur sa vad unul din vagoanele "uitate" ale cailor ferate de la noi.

Uitate pentru ca pe la 1950 deja erau putin utilizate... Nici nu stiu daca vreunul a supravietuit pana astazi.
Daca imi permiti, as mai adauga doar un aspect: acele traverse dintre cazane erau in realitate din stejar si ma gandesc ca o vopsire mai aproape de realitate ar fi un maro-jeg in locul acelui gri impecabil.

Un vagon de epoca 2, extrem de interesant !
 
Si eu as fi vrut sa vad poze cu vagonul real.Vagonul prezentat are la baza o schita din arhiva CFR pentru care trebuie sa-i multumim D-lui Mircea Dragomir. :aplauze:
 
Salut,
ce model a stat la baza conversiei si ce lungime are un rezervor?
 
buna,

presupun ca nu este vorba de o simpla schita ci de planul complet al vagonului la scara 1/20 care s-a livrat odata cu originalul in 189x si care se pastreaza in arhive.

ca un punct negativ, inscriptionarea vagonului mi se pare prin comparatia cu planul sus numit gresita atat sub aspectul tipologiei de caractere folosite cat si a culorii acestora.

in epoca la CFR se inmatricula pe fond negru cu alb sau galben, pe fond deschis cu galben sau rosu cu contur negru si "umbra". din pacate la model inscriptiile sunt in acest sens false.

privind tipul de caractere, planul prezinta o inscriptionare simplificata - pentru tipul corect de caractere CFR din epoca trebuiesc privite alte planuri similare mai complete.

in orice caz, lucrarea este demna de stima, pentru ca vagoane CFR de epoca I nu avem.
 
Cum imi doresc si eu vagoanele de gaz am facut putina cercetare.

Avem de la Trix setul:
brcosminp a spus:
Set Trix 23915 vagoane transport gaz


Vagonul CFR avea:
Lungimea din tampon in tampon - 8830 mm
Lungimea sasiului - 7600 mm
Lungimea exterioara a rezervorului - 7000 mm
Distanta intre osii - 4000 mm

Si un scan luat de la vagoanele de marfa istorice CFR:

Din lucrarea Material Rulant vol I - 1951