Vagon transport cereale seria Uagps din carton

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Big_boy

Well-Known Member
9 Ianuarie 2009
460
18
57
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Astazi m-am hotarit sa ma apuc sa construiesc un vagon de cereale din carton...si zis si facut...
Dupa indelungi eforturi acesta arat astfel...




Dupa parerea mea e acceptabil felul in care a iesit (sau eu cel putin sunt multumit) desi cer scuze pentru calitatea imaginilor...

Intrebarea mea este daca pentru finalizare se poate aplica chit direct pe carton pentru corectarea colturilorsau e mai bine sa incerc o vopsire inainte si apoi dupa uscare sa incerc chituirea si corectrea prin slefuire...??
Astept raspuns de la cei mai experimentati....
 
Si partea de jos din ce o faci, din carton ? si pui roti metalice pe suspensie de aluminiu? pentru sasiu cred ca trebuie sa te bagi in forex.

raman la convingerea ca ar trebui facut din tabla. il faci din carton, frumos-gata si il poti storci instant, apoi regrete vesnice cu anuntz in ziar.
Daca tot insisti sa ramana corpul de carton iti recomand chit auto aplicat cat mai moale cu putinta, dar trebuie lucrat rapid. eventual pui mai putin intaritor.

asteptam rezultatu' cartoniadei, faza pe judetz si spor la spaclu si foarfeci!

Uite aici un inceput timido-chinuitor de stricat profile de aluminiu:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.p...opic&t=2976&postdays=0&postorder=asc&start=15

Le chanson de nylon avec le carton pour la maison :D
 
Salut initiativa confectionarii acestui model.
Poti folosi cu succes forexul, care fata de carton are avantajul ca nu se scamoseaza sau umfla, se lipeste foarte bine cu cianocrilat (deci rapid), se poate chitui si slefui usor.

Am facut unele experimente cu carton, si in continuare lucrez la doua nave dupa planuri din carton, si am remarcat ca in anumite conditii pe acest material se comporta mai bine chitul de constructii decat cel de modelism care face priza pe material plastic datorita compzitiei. Daca este un carton de tip mucava, deci mai poros, cred ca poti incerca si o modalitate de impermeabilizare cu aracet.